Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Kişiye Özel Tanı ve Tedavi Yaklaşımı

Kanseri Test EtGenomik Profilleme Testleri, kanserle mücadelede yeni bir dönemi başlattı.

Geleneksel kanser tedavisine yenilikçi, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri dahil etmek amacıyla 2010 yılında kurulan Foundation Medicine (FMl), 2017 yılından bu yana Türkiye’de de İnfogenetik çatısı altında genetik profilleme testlerini hasta ve hekimlere ulaştırıyor. Onkolojide kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımını ileri taşıma vizyonuyla Roche tarafından 2015 yılında %56,3’lük bir hissesi satın alınan FMI, 2018 yılında da kalan kısmının satın alınmasıyla Roche Grubu’nun bir üyesi haline geldi. Bu kesin birleşme kararının altında Roche’un onkoloji alanında kapsamlı gen haritalama testlerinin yaygınlaştırılması böylece doğru hastaya doğru tedavinin en hızlı şekilde ulaştırılması amacı yatıyor.

FoundationOne CDx validasyon testlerinde %99’un üzerinde duyarlılık ve özgüllük oranı ve biyoinformatik süreçlerinin değerlendirilmesi ışığında FDA tarafından onaylanmıştır. FDA onayı, en üst seviye olan “eşlikçi tanı testi” kategorisindedir. FoundationOne CDx testi ile solid tümörlerde, kanserle yüksek oranda ilgili 324 genin tüm kodlama dizisini taranırken aynı zamanda bir tümörün genomik haritasını kapsamlı olarak belirleyebilmek için gerekli 4 tip genetik değişikliğin hepsi saptanabiliyor. FoundationOne Heme testi ise hematolojik kanserlerde (lösemiler, lenfomalar ve myelom) ve sarkomlarda kanserle ilişkili gen analizi için kullanılıyor. Bu test sayesinde 406 genin tüm kodlama dizisi taranabiliyor ve yine genetik değişikliklerin 4 tipi de tespit edilebiliyor.

Şimdiye kadar dünyada 350 bin Türkiye’de ise 1000’in üzerinde hastaya uygulanan Foundation Medicine testleri, yenilikçi yaklaşımları hekimlerin ve hastaların hizmetine sunarak, kişiselleştirilmiş tedaviyi yüzbinlerce kişi için ulaşılabilir hale getiriyor.

Referanslar

  1. https://www.foundationmedicine.com/about
  2. https://www.fiercebiotech.com/medtech/foundation-medicine-gets-fda-cms-nods-for-pan-cancer-genomic-test

Bu sayfadaki içerikler İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. 5651 sayılı Kanun gereğince Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş. yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir.

Bu sayfada bağlantı verilen internet sitelerindeki içerik ve bilgilere ilişkin ne İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş.’nin ne de Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Bağlantı verilen internet siteleri yürürlükteki uygulanabilir mevzuata uyumlu olmayabilir.