Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Uygulamalar

APGAR Skoru

"MediHesap uygulamalarından elde edilen sonuçlar bağlayıcı değildir ve hastalar bu sonuçları yorumlamadan önce doktorlarına danışmalıdır."

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Apgar Skoru Nedir, Nasıl Yapılır?

Apgar skoru; yeni doğmuş bebeklerin 1. ve 5. dakikasında cilt tonu, kalp hızı, kas tonusu ve solunum ölçüldüğü testtir. Doğumun ardından uygulanan bu test, olası hastalıkların ve sorunların gözden kaçmaması için uygulanır. Bebeğin gelişimi hakkında bilgi vermesinin yanı sıra acil müdahale gerektiren durumları da gösterir. 

Apgar değerlendirmesinde solunum tipi, cilt rengi, kalp hızı, refleks yanıtı ve hareketliliği ölçülür. Yapılan ölçümler 0 - 2 puan olacak şekilde değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre bebeğe müdahale gerekip gerekmediğine bakılır. Özel durumlarda test 10. dakika da tekrarlanabilir. 

Apgar Skorlaması Neden Önemlidir?

Apgar skoru ile bebeğin doğumu uygun bir şekilde atlatıp atlatmadığı gözlemlenir. Aynı zamanda yeni doğanların anne karnı dışındaki hayata verdiği tepkiler ve adaptasyonu ölçülür. Çıkan sonuçlara göre doğumdan sonra oluşabilecek komplikasyonlar değerlendirilir. Özellikle kalp, sinir hücreleri ve kas sisteminde görülebilecek hastalıkların erkenden teşhis edilmesi ve uygun tedavinin belirlenmesi sağlanır.

Apgar Skorunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Apgar skorunda anneye bağlı olarak; hamilelik sürecinde sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, rahim hastalıkları ve doğumun uzaması gibi faktörler puanı olumsuz etkiler. Bebeğe bağlı olarak; doğumsal anomaliler, kas ve sinir hastalıkları, akciğer enfeksiyonları ve plasentanın önceden ayrılması skoru değiştiren ölçütlerdir. Doğum esnasında rahmin yırtılması, göbek kordonunun bebeğe dolanması ve bebeğin vakumla çıkartılması skoru düşürebilir. 

 Apgar Skorlaması ve Hesaplama Ölçeği Hangi Etmenlere Göre Belirlenir?

 • Kas tonusunu ölçerken bebeğin bükülü bir pozisyonda olması 1, hareketli olması ise 2 puan olarak değerlendirilir.
 • Reflekslerini ölçmek için burun ucuna kateter sokulur. Bebek yüzünü buruşturursa 1, ağlama veya öksürme olursa 2 puan verilir.
 • Bebeğin kalp hızı dakikada 100 atımın altındaysa 1, üstünde ise 2 puan daha yazılır.
 • Bebeğin vücudu pembe, kol ve bacak bölgeleri morarmalar oluştuysa 1, tüm vücudu pembe ise 2 puan olarak hesaplanır.
 • Bebeğin solunumu düzensizse ve cılız bir şekilde ağlıyorsa 1, düzenli soluk alıp kuvvetli ağlıyorsa 2 puan ölçüme eklenir. Test sonunda hesaplamalar yapılarak sonuç değerlendirilir.

 Apgar Testi Nasıl Değerlendirilir?

 • Testin sonunda 0-3 puan aralığında olan bebeklere acil müdahale uygulanır. Özellikle solunum ve kalp hızını normale döndürmek için uygun tedavi yöntemlerine başvurulur. Sorunu tedavi ettikten sonra test tekrar uygulanabilir.
 • 3-6 puan aralığında olan bebekler sorunun tespit edilmesi için, yakından takibe alınır. Soruna göre basit müdahalelerle bebek normal seviyeye getirilir.
 • Puan aralığı 7-10 arasında ise, değerlendirme bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Böylece normal kontrollere devam edilir.

Anestezi doktoru Virginia Apgar tarafından geliştirilen apgar testi, 1952 yılında yapılan çalışmalarla standart hale getirilmiştir. Basit uygulamalarla yapılan bu test, bebeğin sağlığı hakkında genel bilgiler verir.

Referanslar

 1. http://tmftp.org/webkontrol/uploads/files/Apgar%20Skoru.pdf

 2. https://tiplopedi.com/Apgar_skoru

 3. http://www.cocukgelisimi.com/apgar-testi-nedir

İlgili Hesaplayıcılar

Bazal Enerji Tüketimi

ESS : Epworth Uykululuk Ölçeği

EDSS Hesaplama