Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

CDAI Hesaplama

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Romatoid Artrit Hakkında

Nedeni tam olarak bilinmeyen Romatoid Artrit, eklem iltihabının en çok görülen biçimidir ve vücudun sağlıklı doku ve hücrelere saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Eklem zarlarında iltihaplanmaya sebep olan Romatoid Artrit ilerleyici ve kronik bir hastalıktır. 

Kesin bir tedavisi olmayan Romatoid Artrit’in sebep olduğu ağrı, sertlik ve şişmeleri hafifletmeye yardımcı olan ilaçlar mevcuttur. 

Romatoid Artrit’in etkilediği tek yer ise organlar değildir, deri, gözler, akciğer, kalp ve kan damarı gibi pek çok noktaya da zarar verebilir. 

Romatoid Artrit’in belirtileri arasında hassas ve şişmiş eklemler, sabahları ve hareketsizlik sonrası artan eklem sertliği, yorgunluk, ateş ve iştah kaybı olabilir.

CDAI (Clinical Disease Activity Index) Nedir?

Romatoid Artrit tanısı genellikle hastaların simetrik olarak eklemlerinin deforme olup olmadığının kontrol edilmesiyle konulur. Romatoid Artritte vücut yapısının bozulmasını en aza indirgemek için erken teşhis oldukça önemlidir. Uzun yıllardır Romatoid Artrit’in gidişatı ve durumu DAS-28 testiyle tespit edilmiştir. Hastalığın aktivitesini ölçmek için yeni oluşturulan bir yöntem ise Clinical Disease Activity Index (CDAI) yani Klinik Hastalık Aktivite Endeksidir. Bu akut faz reaktan içermeyen tek hastalık aktivitesi endeksidir. 

CDAI (Clinical Disease Activity Index) Nasıl Hesaplanır?

Clinical Disease Activity Index (CDAI) skoru, DAS-28’e göre daha pratiktir. CDAI skoru, 28 eklemin şişlik ve hassasiyetine göre değerlendirilmesi, hastanın kendisini hastalık aktivitesini 0-10 arasından değerlendirmesi, doktorun hastanın hastalık aktivitesi 0-10 arasından değerlendirmesi sonuçlarının toplamından oluşur.

Clinical Disease Activity Index (CDAI) skorunun 2.8 ve altında olması gerileme, 2.8’den yüksek, 10 ve altında olması düşük hastalık aktivitesi, 10’dan yüksek, 22 ve altında olması orta hastalık aktivitesi, 22’den yüksek olması ise şiddetli hastalık aktivitesi anlamına gelmektedir. 

Clinical Disease Activity Index (CDAI) skorunu hesaplamak için Medikaynak’ta yer alan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İlgili Hesaplayıcılar

HAQ Score - Sağlık Değerlendirme Anketi

DAS-28 Hesaplama