Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

DAS-28 Hesaplama

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid Artrit bir eklem iltihabıdır. Normalde, bağışıklık sistemi vücudumuzu bakteri, virüs ve mikroplardan korurken, Romatoid Artritte bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara saldırmaya başlar. Eklemlere zarar verir ve eklem hasarına sebep olur. 

Romatoid Artrit, el ve ayak kemikleri gibi daha çok küçük eklemlerde olmak üzere vücuttaki birçok eklemi etkileyen bir romatizma türüdür. Dünyada en fazla görülen romatizma türü olan Romatoid Artrid aynı zamanda en çok şekil bozukluğuna sebebiyet veren romatizma türüdür. 

Romatoid Artrit’in kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, semptomlar hafifletilebilir ve daha rahat hareket etmenizi sağlayacak ilaçlar verilebilir.

Romatoid Artrit Neden Olur?

Romatoid Artritin neden olduğu bilinmemektedir. Hastalık genel olarak genetik yatkınlıkla ortaya çıksa da kesin bir sebebi yoktur. 

Çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. En çok 20-50 yaşları arasında görülür. Genel olarak kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla görülür. Bazı ırklarda görülme sıklığı ise daha fazla olabilir. 

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid Artrit hem eklem için hem de eklem dışı belirtiler gösterebilir. Eklem içi belirtileri, eklem ağrısı, eklem şişmesi, eklemlerde sıcaklık, eklemlerde hassasiyet ve hareket kısıtlılığı, ekremlerde sertliktir. Eklem dışı belirtiler ise halsizlik, anemi, ateş ve kilo kaybı olabilir. 

Romatoid Artrit genellikle ilk önce el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri etkiler. Hastalık ilerledikçe ise diz, kalça ve omuz gibi daha büyük eklemlere de yayılır. Genellikle Romatoid Artrit belirtileri simetrik olarak görülür ve vücutta karşılıklı olarak yer alan eklemlerde ortaya çıkar. 

DAS28 Skoru Nedir?

Farklı kronik hastalıkların takibinde kullanılan ölçekler gibi Romatoid Artritte de ölçek kullanılır. Dünyada en sık kullanılan Romatoid Artrit ölçeği DAS28’dir. DAS28 skoru, “Hastalık Aktivite Skoru” anlamına gelen İngilizce “Disease Activity Score” teriminin kısaltmasıdır. 28 sayısı ise değerlendirmede incelenen 28 eklemi temsil eder. 

DAS28 Skoru Nasıl Hesaplanır?

DAS28 skorunuzu belirlemek için genellikle doktorunuz şu adımları uygulayacaktır; 28 eklem arasında şişmiş eklemlerinizi saymak, 28 eklem arasında hassas eklemlerinizi saymak, ESR ve CRP oranınızı ölçmek için kan almak, hastaya ‘global sağlık değerlendirmesi’ yapmak, bu değerlendirmede hastadan kendisine 0-100 mm arasındaki görsel skalada puan vermesi istenir. 

Bu değerlendirmeler sonucunda doktor hastalığın hafif, orta ya da yüksek seviyede olduğuna karar verir ve bu karar hastalıkta uygulanacak tedaviyi etkiler. DAS28 hastanın o andaki hastalık aktivite durumunu gösterir ve doktora sonraki değerlendirmelerde de hastalığın seyrini görmesi açısından yardımcı olur. 

DAS28 skorunu kolay yoldan ve doğru bir şekilde hesaplamak için Medikaynak’ta yer alan DAS28 Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz. Bu hesaplama aracı sayesinde, Romatoid Artrid’den şüpheleniyorsanız kendinizin ya da doktorsanız hastanızın DAS-28 skorunu doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İlgili Hesaplayıcılar

CDAI Hesaplama

HAQ Score - Sağlık Değerlendirme Anketi