Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

FLIPI (Follicular Lymphoma International Prognostic Index)

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Foliküler Lenfoma Nedir?

Foliküler lenfoma vücuttaki beyaz kan hücrelerinde başlayan bir kanser türü olmakla birlikte non-Hodgkin lenfomanın en sık görülen alt türüdür. Genel olarak yavaş büyüyen bir lenfoma tipidir, bu yüzden indolent yani yavaş seyirli lenfoma olarak da adlandırılır. Foliküler lenfoma genellikle tedavi edilemeyen bir kanser türü olsa da, yavaş ilerlediği için uzun ve sağlıklı bir yaşam söz konusu olabilir. 

Foliküler lenfomada, hasar görmüş beyaz kan hücreleri, organlar, kemik iliği, lenf bezi gibi vücudun farklı bölgelerine giderek buralarda tümör oluşturabilir. 

Foliküler lenfomaya neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Diğer bazı kanser türleri gibi kalıtsal da değildir. Radyasyon ve kansere sebep olan kimyasallara maruz kalmak bu kanser türüne sebep olabilir. 

Genellikle 60 yaş ve üstü olmak üzere, yaşlı insanların foliküler lenfoma olma riski daha yüksektir. Aynı zamanda HIV, romatoid artrit, lupus ve çölyak hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olan insanların da foliküler kanser olma riski daha fazladır.

Boyun, kasık, karın ve koltuk altı gibi bölgelerdeki lenf bezlerine acısız şişlikler, nefes darlığı, yorgunluk hissi, gece terlemesi ve kilo kaybı bu kanserin belirtilerinden olabilir.

Foliküler Lenfoma Uluslararası Prognostik Endeksi (FLIPI) Nedir?

Foliküler lenfomada birkaç farklı tedavi seçeneğinden bahsedilebilir. International Prognostic Index (IPI), agresif non-Hodgkin lenfoma hastaları için tasarlanmıştır. Foliküler lenfoma hastalarının %10-15 kadarının tedavi edilebilme şansı düşüktür. Bu gibi yoğun tedavinin gerektiği hastalarda IPI uygulamak uygun değildir. Bu yüzden ortaya Follicular Lymphoma International Prognostic Index (FLIPI) çıkmıştır. Bu yöntem, foliküler lenfoma hastalarının prognostik değerlendirmeleri için kullanılan yararlı ve kolay bir yöntemdir. 

0 ila 1 arasında yer alan FLIPI skoru “düşük riskli” olarak görülür ve %70 oranında 10 yıllık yaşama ihtimali vardır. 2 olan FLIPI skoru “orta risk” anlamına gelir ve %50 oranında 10 yıllık yaşama ihtimali vardır. 3 ve 3’ten büyük skorlar ise “yüksek risk” anlamına gelmektedir ve %35 oranında 10 yıllık yaşama ihtimali vardır. 

FLIPI (Follicular Lymphoma International Prognostic Index) hesaplama aracına Medikaynak’tan ulaşabilirsiniz.

İlgili Hesaplayıcılar

Toplam Lenfosit Sayısı Hesaplama

Toplam Nötrofil Sayısı Hesaplama

Toplam Eozinofil Sayısı Hesaplama