Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

Toplam Nötrofil Sayısı Hesaplama

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Nötrofil (NEU) Nedir?

Nötrofiller (NEU), beyaz kan hücrelerinin bir türüdür ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Nötrofiller enfeksiyon bölgesine ilk giden hücre tiplerindendir ve içerdikleri enzimler sayesinde mantar ve bakterilerle savaşırlar. 

Bağışıklık sistemi doku, hücre ve organlardan oluşur. Beyaz kan hücreleri de kan dolaşımını ve lenf sistemini korurlar. Nötrofiller (NEU) beyaz kan hücrelerinin yüzde 55 ila 70’ini oluşturmaktadır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyon ve iltihap bölgesinde, virüs, bakteri, mantar, zehir ve kanser hücreleri gibi antijenlerle savaşırlar. Nötrofiller beyaz kan hücreleri arasında oldukça önemlidir, çünkü diğer beyaz kan hücrelerinin aksine nötrofillerin dolaşım alanı sınırlı değildir. Yani vücudunuz herhangi bir noktasında yer alan antijenlerle savaşmak için hemen harekete geçerler. Mikrop ile karşılaşmayan nötrofiller ise programlanmış hücre ölümüne uğrarlar ve karaciğer ve dalak tarafından temizlenirler. Her nötrofilin ortalama ömrü birkaç saattir. Fakat kemik iliği devamlı olarak nötrofil üretmektedir. 

Vücutta bulunan nötrofil sayısı ise oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinde bir mikrolitre kandaki nötrofil (NEU) değeri 1500-8000 civarında olmalıdır. Çocuklarda ise bu sayı 1000 ila 8000 arasındadır. 

Vücudunuzda olması gerekenden daha fazla ya da daha az sayıda nötrofil (NEU) olabilir. Kanda yüksek oranda nötrofil bulunmasına nötrofili, düşük oranda nötrofil bulunmasına ise nötropeni denmektedir. Genel olarak, nötrofil yüzdesi kan testlerinde %70’ten fazla olduğunda, nötrofiliden bahsedilebilir.

Nötrofil Yüksekliği Nedir?

Nötrofil yüksekliği ve nötrofil düşüklüğünün altında yatan farklı sebepler vardır. Nötrofil yüksekliği, vücudunuzda bulunan bir enfeksiyona işaret eder. Bakteriyel enfeksiyonlar, bulaşıcı olmayan iltihaplar, yaralanmalar, ameliyatlar, sigara içmek, yüksek stres, aşırı egzersiz yapmak, steroid kullanımı, kalp krizi ve kronik miyeloid lösemi gibi çeşitli etmenler nötrofil yüksekliğine sebep olabilir. 

Nötrofil Düşüklüğü Nedir?

Nötrofil düşüklüğü anlamına gelen nötropeniyse genellikle ilaç kullanımıyla alakalı olsa da, farklı sebepleri de olabilir. Bu sebepler şunlar olabilir; kemoterapide kullanılan ilaçlar, bastırılmış bağışıklık sistemi, kemik iliği yetmezliği, aplastik anemi, febril nötropeni, Kostmann sendromu ve siklik nötropeni gibi konjenital hastalıklar, hepatit A, B ya da C, HIV/AIDS, sepsis, otoimmün hastalıklar, lösemi ve myelodisplastik sendromlar.

Eğer hemogram testindeki nötrofil oranları anormalse, daha derinlemesine inceleme ve değerlendirme yapılmalıdır. Genellikle bir sonraki adım periferik yaymadır.

Fakat, nötrofil sayısı, nötrofil yükseliği ya da nötrofil düşüklüğünün sebepleri arasında yaş, cinsiyet, kalıtım, deniz seviyesine göre yükseklik, ve test sırasında kullanılan araçlar da yer almaktadır. Bu değişkenlere bağlı olarak, doktorunuz nötrofil yüzdenizi size ve durumunuza uygun olarak yorumlamalıdır. 

NEU Nasıl Hesaplanır?

Nötrofil oranları, kişide nötrofil yüksekliği ya da nötrofil düşüklüğü olup olmadığı yapılan kan testi sonucu ortaya çıkabilir. Bu kan testinin sonucunda kişide normal değerlerden yüksek ya da düşük nötrofil mevcutsa, altında yatan sebepler araştırılabilir. Ayrıca nötrofil oranınızı Medikaynak’ta yer alan Toplam Nötrofil Sayısı Hesaplama Aracı ile de hesaplayabilirsiniz.

İlgili Hesaplayıcılar

Toplam Lenfosit Sayısı Hesaplama

FLIPI (Follicular Lymphoma International Prognostic Index)

IPI (International Prognostic Index)