Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

Vücut Yüzey Alanı Hesaplama

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Vücut Yüzey Alanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Doğumdan itibaren sürekli gelişen ve değişen vücut yapısı, kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Özellikle boy ve kilo; beslenme, genetik yapı, çevresel faktörler, fiziksel aktiviteler, ilaç kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Ayrıca kişinin günlük yaşam aktiviteleri de boy ve kilo oranında etkili bir rol oynar. Voleybol, basketbol gibi sporlarla uğraşan kişiler genellikle uzun boylu olduğu için, vücut yüzey alanları ideal bir seviyededir. Gün içinde fazla hareket etmeyen ve sık sık yemek yiyen kişilerde bu oran yükseklik gösterir. Vücut Yüzey Alanı Nedir? Vücut yüzey alanı, kişinin boy ve ağırlığının birbirine oranına göre vücudun kapladığı toplam yüzey alanıdır. Vücut yüzey alanı hesaplanarak ideal kilo ve yağ oranı belirlenir. Özellikle diyet programlarında yer verilen VYA hesaplama, bireyler için uygun diyet programları hazırlanmasını sağlar. Hesaplama sonucu düşük veya yüksek çıkarsa, sonuç mutlaka doktor ve diyetisler ile paylaşılmalıdır.

Vücut Yüzey Alanı Nasıl (BSA) Hesaplama ve Formülleri

BSA hesaplamada birbirinden farklı formüller kullanılır. Hesaplama yapılırken boy, kilo ve istenilen formül seçilmelidir. Böylece doğru sonuçlar elde edilir. Vücut yüzey alanı hesaplama formülü olarak en fazla; Mosteller, DuBois ve Haycock formülleri kullanılır. İnternetten otomatik bir şekilde vücut metrekare hesaplaması yapılabilir. Vücut yüzey alanı yüksek çıkan kişilerin ideal kilolarını ve yağ oranlarını hesaplaması da önerilir. Diyet programlarında vücuttaki yağ oranı baz alınır. Böylece kişinin ideal kilosu, günlük alması ve yakması gereken kalori değeri hesaplanır. Ayrıca gün içerisinde yapılması gereken yürüyüş ve egzersizler de belirlenir.

Vücut Yüzey Alanı Hesaplama Sonuçları

Vücut yüzeyi hesaplama sonuçları yüksek çıktığında, bireyin kilo ve boy oranındaki normal değerler belirlenir. Hesaplamanın yüksek çıkmasındaki genel nedenler;

 • Dengeli ve düzenli beslenmemek
 • Uyku düzensizliği
 • Genetik olarak kilo almaya yatkınlık
 • Metabolizmanın yavaş çalışması
 • Aşırı yağ tüketimi
 • Spor yapmamak
 • Ana öğünleri arttırmak
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Hamilelik
 • Hareketsiz bir yaşamdır.

Kadınların vücudundaki yağ oranı, erkeklere göre daha fazladır. Bu da vücut yüzey alanı değerini arttırır. 20-40 yaş aralığındaki kadınların ideal yağ oranı %21-32 arasındayken, bu oran 41-59 yaş arasında %23-33’e yükselir. 20 ile 40 yaş aralığında bulunan erkeklerde ideal oran %8-19, 41-59 yaş aralığında ise %11-21 arasında olmalıdır. Vücut yüzey alanı hesaplanırken boy uzunluğunun önemi de oldukça büyüktür. Kısa boylu kişiler kilo almaya yatkın olduğu için, her yıl BSA hesaplaması yapmalıdır. BSA hesaplarının yüksek çıkması obezite gibi hastalıkların habercisidir. Bu nedenle doktor ve diyetisyen desteği alınmalıdır.

Referanslar

 1. http://www.perfuzyon.org.tr/TR,553/vucut-yuzey-alani-hesaplama-formulleri.html

 2. https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/47655/mod_resource/content/0/PDF%202.pdf

 3. https://www.hesaplamaci.com/vucut-yuzey-alani-hesaplama

İlgili Hesaplayıcılar

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama