Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hangi Tümör için Hangi PDL- 1 bakalım?

İmmünoterapiden hangi hastaların fayda göreceğini belirlemek için PDL-1 düzeylerinin immünohistokimyasal olarak belirlenmesi ve bu sonuçların onkologlar tarafınca yorumlanması oldukça önem arz etmektedir. PDL-1 düzeyini belirlemek için FDA tarafınca onaylanan Dako 22-8, Dako 22C3, Ventana SP263 ve Ventana SP142 olmak üzere farklı kitler mevcuttur. Bu kitlerin immunohistokimyasal PDL-1  boyanma oranlarının karşılaştırıldığı Blueprint 2 çalışmasında Dako 22-8, Dako 22C3, Ventana SP263 kitleri benzer oranda PDL-1 boyanması gösterirken; Ventana SP142 boyanma şiddeti diğerlerine göre daha düşük oranda kalmıştır (1). 

Diğer bir önemli konu ise farklı tümör tiplerinde PDL-1 düzeyinin tümör hücrelerinde (TC) ve/veya tümör etrafı immün hücrelerde (IC) olmak üzere farklı değerlendirilmesidir. Örnek vermek gerekirse akciğer kanserinde tümör proporsiyon skoru (TPS) değerlendirilirken; mide, mesane , baş-boyun, meme ve over kanserinde kombine pozitif skor (KPS) değerlendirilmelidir. (TPS ve KPS tanımlamaları için bakınız Tablo 1) (2). 

İmmünoterapi den beklenen yanıtı elde edebilmemiz için hangi immunoterapi ajanını hangi tümör alt tipinde kullanacaksak, bu tümör tipine uygun PDL-1 değerlendirilmesi (TC, IC, TPS veya KPS' mi?) ve hangi Kit ile değerlendirildiğine patoloji raporlarında mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir.

Tablo 1: *

Tümör Proporsiyon Skor (TPS) =

 

PD-L1 pozitif tümör hücre sayısı / Total tümör hücre sayısı x100

Kombine Pozitif Skor (KPS) =

 

PD-L1 pozitif hücre sayısı (tümör hücresi, lenfosit, makrofaj) / Total tümör hücre sayısı x100

*Referans 2
 

Yazarın önceki yazılarıYAZAR HAKKINDA  


Doç. Dr. Ozan Yazıcı

YAZAR HAKKINDA  
Medikaynak Referanslar

1) Tsao MS, Kerr KM, Kockx M, etc. PD-L1 Immunohistochemistry Comparability Study in Real-Life Clinical Samples: Results of Blueprint Phase 2 Project. J. Thorac Oncol 2018; 13: 1302-1311.
2) O'Malley DP, Yang Y, Boisot S, etc. Immunohistochemical detection of PDL1 among diverse human neoplasms ina reference laboratory: observations based upon 62,896 cases. Mod Pathol 2019; 32: 929-942.