Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Her birimizin beyin aktivitesi benzersiz bir modele sahiptir ve bir beyin tarayıcısı ile 2 dakikadan az sürede bu modeli saptanabilir. Konektom beyin taramaları ile bir kişinin nöral bağlantılarının bir özetini sunar. Bu haritalar beyinin hangi kısmının senkron olduğu ve hangisinin olmadığını göstermek için genellikle renkle kodlanmış çoklu kare matrisler olarak betimlenir.

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nden Enrico Amico ve meslektaşları hangi zaman ölçeğinde benzersiz ve kişiyi saptayabilir bir konektomun yaratılabileceğini betimlemek üzere 100 kişilik beyin görüntüleme verilerini incelemiştir. Önceki çalışmalara göre, bu haritalar kişileri saptamak için kullanılabilir ancak bir konektomu inşa etmek genellikle ayrı saatlerde çekilen birden çok MRI taraması verilerini gerektirmektedir. Ayrıca, beyin aktivitesi karmaşık ve dinamik bir süreç olduğundan dolayı, parmak izi gibi kişi belirlemek için kullanılan diğer yöntemlerin aksine, konektom zamanla değişmektedir. Bu da bir başka güçlük oluşturmaktadır.

Amico ve ekibinin amacı güvenilir bir konektom elde etmek için gerekli minimum tarayıcı süresini bulmaktır. Ekibin bulgularına göre, konektomun parçaları, fonksiyonel bir tane MRI taramasından alınsa bile, bir kişinin nöral aktivitesinin eşsiz kalıbı ile bağlantılı olabilir. Kısa süreli pencerelere bakıldığında, aktivitenin en belirlenebilir kısımları beyinin subkortikal ve duyusal alanlarından gelmekteydi.

Araştırmacılar, 1 dakika ve 40 saniye gibi kısa bir sürede yarattıkları benzersiz konektomlar sayesinde yüzde 95 oranla kişileri başarılı şekilde saptayabilmişlerdir. Ekibin bir sonraki planı Alzheimer hastalarının beynini bu yöntemle incelemektir. İlk bulgulara göre, hastalık ilerledikçe bir konektomu benzersiz yapan özellikleri gitgide ortadan kayboluyordu ve bağlantılarına dayalı şekilde kişileri saptamak güçleşmekteydi.

Bu bağlamda, beyin fonksiyonun bireysel özelliklerinin 2 dakikanın altında bir tarama süresinde sapptanabilmesi dikkat çekicidir. Beyinin parmak izleri hastalık hakkında bilgilendirmek için de kullanılabilirse, bu hızlı tarama önemli klinik etkilere yol açacaktır.

Medikaynak Referanslar

"Brain: Your Unique Pattern Of Neural Activity Spotted In 100 Seconds | New Scientist". Newscientist.Com, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler