Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir trafik kazasından sonra 15 yıldır vejetatif bir halde olan 35 yaşındaki bir erkek, sinir cerrahları göğsüne bir vagus sinir stimülatörü yerleştirdikten sonra bilinç işaretleri gösterdi. Bu bulgular, epilepsi ve depresyon için hali hazırda kullanılan bir tedavi olan vagus sinir stimülasyonunun (VNS), vejetatif bir durumda uzun yıllar sonra bile bilinçlenmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çalışma Fransa, Lyon'daki Bilişsel Bilimler Bilişimi Bilişim Teknolojileri Enstitüsü'nde yapıldı.

Vagus Sinirinin Rolü

Vagus siniri beyini bağırsak da dahil olmak üzere vücudun diğer birçok bölümüne bağlar. Uyanmak, farkındalık ve diğer birçok önemli işlevlerde önemli olduğu bilinmektedir. VNS'in bilinci yerine getirme kabiliyetini test etmek için klinisyenler, herhangi bir gelişmenin şansla açıklanamayacağını garanti etmek için zor bir vaka seçmek istediler. Bu sebeple on yıldan daha fazla süredir bir gelişme belirtisi olmadan vejetatif bir durumda yatan bir hasta seçildi.

Vagal Sinir Stimülasyonu ile Başarılı Sonuçlar Alındı

Bir aylık vagal sinir stimülasyonundan sonra hastanın dikkati, hareketleri ve beyin aktivitesi önemli ölçüde düzeldi. Hasta daha önce imkansız olan basit emirlere cevap vermeye başladı. Örneğin, bir nesneyi gözleriyle takip edebilir ve istek üzerine başını çevirebilir oldu. Annesi, terapisti bir kitap okumasını dinlerken hastanın uyanık kalabildiğini bildirdi.

Uyarıdan sonra araştırmacılar, yok olan "tehdide" karşı tepkiler de gözlemledi. Örneğin, muayene eden başı aniden hastanın yüzüne yaklaştığında gözlerini şaşkına çevirerek gözlerini açtı. Yani hasta vejetatif durumda uzun yıllar sonra, minimal bilince sahip bir hale geldi.

Beyin aktivitelerinin kayıtları da büyük değişiklikler gösterdi. Bitkisel ve minimal olarak bilinçli bir durumu ayırt etmek için önemli olan bir teta EEG sinyali, kaydedildi. VNS beynin işlevsel bağlantısını da arttırdı. PET taraması, beynin hem kortikal hem de subkortikal bölgelerinde metabolik aktivitede artış olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar şu anda, vejetatif veya minimal bilinçli bir durumda hastalar için VNS'in terapötik potansiyelini teyit etmek ve genişletmek için geniş çaplı bir ortak çalışma planlıyor.

Medikaynak Referanslar

Corazzol M et al. Restoring consciousness with vagus nerve stimulation. Current Biology, 2017; 27 (18): R994 DOI: 10.1016/j.cub.2017.07.060

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler