Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Grip mevsimlerinin şiddeti yıllar arasında değişkenlik göstermesine rağmen, grip her sezon milyonlarca hastalığa, yüz binlerce hastaneye yatış ve onbinlerce ölüme neden olmaktadır. Ne yazık ki %100 etkili olmamakla birlikte, her yıl tekrarlanan grip aşısı, grip hastalığına ve potansiyel ciddi komplikasyonlarına karşı önemli bir koruma sağlar.

2019 - 2020 Aşı Bileşimi

Bu sezon, tüm ABD lisanslı influenza aşıları, 2018-2019 sezonuna kıyasla influenza A (H1N1) pdm09 ve influenza A (H3N2) aşı virüsü bileşenlerinde değişiklik göstermektedir. ABD lisanslı üç değerlikli influenza aşıları, A / H1N1, A / H3N2 ve B / Victoria virüslerinden elde edilen hemaglütinin içerecektir. Dört değerlikli grip aşıları, bu üç aşı virüsünden ve bir B / Yamagata virüsünden türetilmiş hemaglutinin içermektedir.

Güncel Grip Aşısı Endikasyon Değişiklikleri

Geçtiğimiz yıl, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) iki grip aşısı olan Afluria Quadrivalent ve Fluzone Quadrivalent için endikasyon değişikliklerini onayladı.

Ekim 2018’de, FDA, dört aşamalı bir inaktif influenza aşısı olan Afluria Quadrivalent için genişletilmiş yaş aralığını onayladı. Afluria Quadrivalent, artık 6 aylık ve daha büyük çocuklar için endikedir. 6-35 aylık çocuklar, her bir doz için 0.25 mL almalıdır. 36 ay (veya 3 yaş) ve daha büyük kişiler, her bir doz için 0,5 mL almalıdır.

Uzmanlara göre dikkate alınması gereken önemli bir husus, 6-35 aylık çocuklar için, şimdi kullanılabilecek dört farklı inaktive influenza aşısı olduğu, ancak bu yaş grubu için doz hacimlerinin, spesifik aşıya bağlı olarak farklılık göstermesidir. Alıcının yaşı için uygun bir aşı dozunun uygulanmasına özen gösterilmelidir.

Aşılama İçin Önerilen Gruplar

2019-2020 influenza mevsimi için, CDC ve ACIP, aşı için herhangi bir kontrendikasyona sahip olmayan 6 aylık ve daha büyük tüm insanlara rutin yıllık influenza aşısı önermeyi sürdürmektedir.

Uzmanlar her yıl olduğu gibi yine mevsimsel gribe karşı korumadaki hekimlerin rolününün önemine vurgu yaparak konuşmalarını sonlandırdılar. Hekimlere hastalarına grip aşısı yaptırmaları konusundaki öneride bulunmalarının, aşı kabulünü artırmada diğer etkileyici faktörlere kıyasla daha kritik ve daha etkili olduğunu tekrar hatırlattılar. Sağlık hizmeti sağlayıcıları buna ek olarak bu konu ile ilgili topluma örnek bir liderlik sergilemeli ve her mevsim kendilerinin de aşılandığından emin olmalıdırlar.

Medikaynak Referanslar

Flu Vaccine Recommendations for the 2019-2020 Season - Medscape - Sep 24, 2019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler