Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir steteskop, klinik değerlendirmede basit bir araçmış gibi görünse de çok önemli klinik kararların verilmesi için kullanılabilmektedir. Medikal malzemelere erişimin kısıtlı olduğu bazı bölgelerde ise bir steteskop yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. ABD’li bir araştırmacı ekibi, dünyadaki medikal malzemelere sınırlı erişime sahip alanlarda kullanılmak üzere 3D baskılı bir stetoskop için açık kaynaklı, klinik olarak onaylanmış bir şablon geliştirdi.

Çalışmanın araştırmacılarından olan Dr Loubani, Gazze'deki hastanelerde tıbbi malzemelerin sık sık az olduğu zamanlar boyunca acil servis doktoru olarak çalıştı. Dr Loubani, "Biz doktorlar ve müttefik sağlık profesyonellerinin kaliteli bir şey elde edebilmelerini istedik. Bu çalışma, akustik kalitenin, stetoskopumuzda birinci sınıf bir stetoskoptakinin aynısı olduğunu onayladı" diyor.

3 Saatte 3 Dolara Üretilmesi Mümkün

Bir steteskopun 3D basılması fikri, Dr Loubani oyuncak bir stetoskopla oynarken doğdu ve işlevini oldukça iyi bir şekilde gerçekleştirdiğini fark etti. Bu fikir, Loubani ve bir mühendis ekibinin, geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak oluşturulabilecek bir 3D baskılı stetoskop için bir açık erişim şablonu tasarlamasına neden oldu.

Glia modeli olarak adlandırılan stetoskop, maliyetleri düşük tutmak ve başkalarına kolayca kod erişimine izin vermek için ücretsiz açık kaynaklı yazılım kullanılarak yapıldı. Glia şablonunda, stetoskop üç saatten daha az bir sürede yapılabilir ve 3 dolardan daha az maliyete mal olur. 3D yazıcı ve bahçe sandalyeleri ve Lego yapmak için kullanılan bir plastik olan ABS'ye erişim sağlayan herkes bu cihazı oluşturabilir. Cihazın yapılan validasyon çalışmasının sonuçları, piyasadaki en iyi stetoskoplar ile aynı akustik kaliteye sahip olduğunu göstermektedir.

Cihaz şu anda Gazze'deki doktorlar ve sağlık profesyonelleri tarafından klinik olarak kullanılıyor ve aynı zamanda Londra, Ontario'daki Londra Sağlık Bilimleri Merkezi'nde klinik çalışmaları devam ediyor.

Doktorların büyük ölçüde ultrason, BT ve diğer diagnostik teknolojilere güvendiği büyük yerleşim yerlerinde tanı ve tedavi için stetoskoplar hayati olarak görülmeyebilir. Ancak, bu tarz tanısal araçlara erişimin olmadığı düşük gelirli topluluklarda, stetoskop gerekli bir araçtır Çalışma ekibi için sıradaki umut, kıt kaynaklara sahip yerlerde yerinde yapılabilecek veya geliştirilebilecek diğer tıbbi cihazlar için şablonlar yaratmak oldu.

Medikaynak Referanslar

Pavlovsky A. et al. Validation of an effective, low cost, Free/open access 3D-printed stethoscope. PLOS ONE, 2018; 13 (3): e0193087 DOI: 10.1371/journal.pone.0193087

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler