Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Birçoğumuz egzersiz yapmanın ve doğru yemenin bizim için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak, bunu yapmak için çaba sarf etmek çoğu zaman sahip olduğumuzdan daha fazla irade gerektirebilir. Eğer bir parmağınızı kaldırmak zorunda kalmadan bir antrenmanın tüm avantajlarından yararlanmanın bir yolu varsa? Yeni araştırmalar, tansiyonu artırabilen, kalp krizi riskini azaltan, bilişsel yetenekleri artıran ve spor performansını artırabilen 5 dakikalık bir teknik sunuyor. Tekniğe "İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi (IMST) deniyor ve Colorado Boulder Üniversitesi Bütünleyici Fizyoloji Anabilim Dalı'nda doktora sonrası araştırmacı olan Daniel Craighead liderliğindeki araştırmacılar, tekniği klinik bir denemede test ettiler.

Craighead, "İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi temelde nefes aldığınız kaslar için kuvvet egzersizidir diye açıklıyor. Araştırmacı ve meslektaşları, araştırmalarının ön sonuçlarını, bu yıl Orlando, FL'da düzenlenen yıllık Deneysel Biyoloji konferansında sundu.

İnspiratuar Kas Gücü Eğitiminin Yararları Neden Önemli?

İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi, bir inspiratuar kas antrenörü adı verilen dirençli bir el cihazı üzerinden nefes almayı içermektedir. Yaratıcıları başlangıçta kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşit veya kistik fibroz gibi solunum problemleri olan insanlar için veya insanları ventilatörlerden uzaklaştırmak için geliştirdi.

Craighead ve ekibi, 2016'da, İnspiratuar Kas Gücü Eğitiminin obstrüktif uyku apnesi üzerindeki etkilerine ilişkin 6 haftalık bir denemenin - katılımcıların günde 30 inhalasyon gerçekleştirdiği - cihazın kullanılmasının sistolik kan basıncını 12 milimetre cıva düşürdüğünü açıkladı. Aynı süre boyunca egzersiz yapmak genellikle sadece kan basıncını bu miktarın yarısı kadar düşürür ve yararları, hipertansiyon ilaçları ile normalde elde edilenleri aştığı görülmektedir. Bu deneme, araştırmacıların ilgisini çekti, bu nedenle İnspiratuar Kas Gücü Eğitiminin orta yaşlı 50 yetişkinin vasküler, bilişsel ve fiziksel sağlığı için olası faydalarını incelemeye başladı. Colorado Boulder Üniversitesi Yaşlanma Laboratuvarı Bütünleştirici Fizyolojisi Direktörü kıdemli araştırmacı Prof. Doug Seals amaçlarının yoğun orta yaşlı yetişkinlerin de yapabileceği zamana duyarlı, kanıta dayalı müdahaleleri geliştirmek olduğunu belirtti.

Tansiyonu Düşürür Ve Bilişi Artırır

Araştırmacılar İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi deneyen katılımcıları solumaya direnç sağlamayan sahte bir cihaz kullanan kişilerle karşılaştırdılar. İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi katılımcıları arasında kan basıncının anlamlı derecede düşük olduğunu ve büyük arterlerinin işlevinin önemli ölçüde arttığını buldular. İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi katılımcıları bilişsel testler ve koşu bandı testlerinde daha iyi performans gösterdiler. Koşu bandı testlerinde daha uzun süre koştular ve kalp atış hızlarını ve oksijen tüketimini düşük tuttular. Craighead, yüksek tansiyonunun Amerika'da bir numaralı ölüm sebebi olan kalp-damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğunu ve ellerini bunun olmasını engellemek için başka bir seçeneğe sahip olmanın gerçek bir zafer olduğunu belirtti.

Araştırmacılar yine de araştırmalarının bu alanda daha ilk çalışma olduğuna dikkat çektiler ve teknikle ilgilenen kişilerin önce doktorlarına danışması gerektiğini söylediler.

Medikaynak Referanslar

5-minute breathing 'workout' may benefit heart and brain health By Ana Sandoiu | Fact checked by Jasmin Collier Published Wednesday 10 April 2019 MedicalNewsTody

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler