Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nde yapılan bir çalışmada, endişeli anne ve babaların çocukların yemek ve yatak zamanlarını planlama konusunda düzenli bir rutin sürdürmeye odaklanmaları gerektiği söylendi. Obezite üzerine daha geniş bir çalışmanın parçası olan araştırma İsveç'te 107 çocuğa odaklanmıştır. Bunlardan 64 tanesinin fazla kilolu veya obez olarak sınıflandırılan bir ebeveyni bulunmaktadır. Araştırmacılar her çocuğun ağırlığını, boyunu ve bel çevresini bir yaşından altı yaşına kadar izlediler; çalışma başladığında tüm çocuklar benzer değerlere sahipti. Uykuları, çocukların bileğine takılan bir takip cihazı kullanılarak, çalışma süresi boyunca yılda bir kez yedi gün boyunca ölçülmüştür. Araştırmacılar alışkanlık olarak saat 9'dan daha geç saatlerde yatmaya giden çocukların çalışma sonunda daha geniş bir bel ve daha yüksek Vücut Kitle İndeksine (BMI) sahip olduklarını buldular.

Çocuklarda Gece 21:00'den Sonra Yatma Fazla Kilo Riskini Arttırabilir

Araştırmacılar, saat 9'dan sonra uyumamanın, kilo alımının doğrudan uyku saatlerine bağlı olması yerine çocukların aşırı kilolu olma riskini artıran genel bir yaşam tarzının bir işareti olabileceğini öne sürdü. Dünyanın dört bir yanındaki çocukların uyku saatlerinin çok değiştiğini belirttiler - İspanya ve Asya'nın bazı bölgelerinde çocuklar, çalışmanın belirlediği saatten çok daha geç saatlere kadar ayakta kalıyorlar. Çalışmanın önemli bir kısıtlılığı, dahil olan çocuk sayısının az olmasıdır. Bununla birlikte, araştırmacılar, ebeveynlerin ve çocukların aktardığı bilgilere dayanmak yerine, bilek özelliklerini takip cihazı aracılığıyla uyku özelliklerini objektif olarak ölçmeyi başardılar. Önceki araştırmalar, daha kısa bir uyku süresinin çocukluk çağında yüksek obezite riski ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, bu çalışma, bir çocuğun ne kadar süre uyuduğuna bakılmaksızın, saat 9'dan sonra yatmanın obezite artışı ve daha yüksek BMI ile ilişkili olduğunu buldu. Aşırı kilolu veya obez ebeveynlerin çocuklarının aşırı kilolu olma olasılığı daha yüksek olsa da, çalışma, bu çocukların akranlarından farklı bir uyku alışkanlığına sahip olmadıklarını buldu. Araştırmacılar yetişkinlerde düzensiz ve eksik uykunun daha fazla obezite riski ile ilişkili olduğunu ve daha az uyuyan insanların daha fazla yemek yediklerini söylediler.

Araştırmacılara göre, uykudan ziyade stresin bir etkisi de olabileceğinden, nedensellik oluşturmak zordur. Buna ek olarak;  farklı sosyoekonomik skorları olan çocuklar için de aynı durumun söz konusu olduğu, yani sosyoekonomik durumlarının obezite ile ilişkili olduğun biliniyor, ancak araştırmacılara göre bu çocukların yaşam tarzlarındaki farklılıkları tanımlamak çok zor. Çalışma, obezite ile mücadeleye önem veren bir ailenin uykuya daha fazla dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Medikaynak Referanslar

Katie Hunt, "A Later Bedtime Linked with Obesity for Children under 6, Study Says,” cnn.com, Feb. 18, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler