Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Text Box

Kanserden ölüm oranının 1991'den bu yana %33 düştüğü ve 1991'den 2020'ye kadar kansere bağlı 3.8 milyon ölümünün önlendiği tahmin ediliyor.

2019'dan 2020'ye kadar, COVID-19 salgınının başlamasına rağmen kanser ölüm oranının %1,5 azaldığı tahmin ediliyor.

Kanser Olgularının Artma ve Azalma Oranları

12 Ocak'ta yayınlanan araştırma, Ulusal Kanser Enstitüsü, Kuzey Amerika Kanser Kayıtları Birliği, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri dahil olmak üzere çok sayıda kaynaktan alınan verileri içeriyor.

Araştırmacılar, erkekler ve kadınlar arasındaki kanser oranlarında daha az eşitsizlik saptadı. Ancak, yaşın genel tedavi sonuçlarında hala önemli bir faktör olduğu belirtildi.

20 ila 49 yaş grubunda kanser oranları kadınlarda çok daha yüksek (%80) iken yaş sınırı 75 olduğunda erkeklerdeki oran %50 artıyor.

Servikal Kanserde Tarihi Azalma

1990'ların başından beri Amerika'da kanser oranları istikrarlı bir şekilde azaldı. En büyük başarı öykülerinden biri servikal kanser oranındaki düşüştür.

Servikal kanser oranı son yedi yılda yaklaşık %65 azaldı, ancak aynı sürede Hispanik kadınlar arasında bu oran yükseldi.

Raporda servikal kanser oranındaki düşüş, büyük ölçüde 2006 yılında kullanılmaya başlanan HPV aşısına bağlanıyor.

Miami Kanser Enstitüsü Jinekolojik Onkoloji Şefi Dr. John Diaz, yine de olguların sayısının hayal kırıklığı yarattığını söylüyor. "Tanı konulan kadınların çoğu ya ABD dışından geldikleri için hiç kanser taraması yaptırmamış ya da burada yaşıyorlar ve sağlık hizmetlerine erişimleri yok… Bu tamamen önlenebilir bir kanser. Serviks kanserlerinin %99'u HPV ile ilişkilidir ve bu yüzden bunu ortadan kaldırmak için daha iyi bir iş çıkarmamız gerekir." diye ekliyor.

Diaz, kanser merkezinde çalışan biri olarak gözünün sürekli olarak araştırmayı etkileme eğiliminde olan çeşitlilik eksikliğinde olduğunu söylüyor. "Azınlıkların ve yeterince temsil edilmeyen toplulukların klinik çalışmalara katılımını artırmak çok önemli ve bunu yapmanın en iyi yolu, bu çalışmaları çok çeşitli bir nüfusa sahip olan Miami gibi şehir merkezlerine götürmek." diyor.

Prostat Kanseri Artışı

Uzmanlar için bir endişe alanı, artan prostat kanseri oranıdır. Rapora göre prostat kanseri oranı 2014'ten 2019'a kadar her yıl %3 artmış ve belirli demografik gruplar diğerlerinden daha fazla etkilenmiş. Siyah erkeklerin prostat kanserine yakalanma ve prostat kanserinden ölme riski önemli ölçüde daha yüksek.

California-Irvine Üniversitesi araştırmacısı Dr.Michael Hoyt: "Prostat kanseri artışı verileri 'kansere karşı savaşı kaybediyoruz' anlamına gelmiyor. Aslında, tedavilerimiz her zaman daha iyiye gidiyor ve prostat kanseriyle ilgili sonuçlarımız çok iyi. Bu verinin prostat kanseri sonrası uzun bir hayat yaşayan ve bu hastalığın sonuçları ile başa çıkan daha fazla insanımızın olduğu anlamına geldiğini düşünebilirsiniz." diyor.

Kanser Raporu Gelecekteki Tedavilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Hoyt, bunun gibi raporların hangi araştırma, klinik çalışma ve tedavilerin destekleneceği konusunda önemli bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Music Beats Cancer adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışan Dr. Mona Jhaveri, bunun gibi raporların mevcut bakım türlerini şekillendirdiğini kabul ediyor. Yatırımcıların önleyici tedbirler yerine ilaçlara odaklanmayı tercih ettiğini söylüyor. "Desteklenen yeniliklerin çoğu aşı, önlem ya da tarama değil, ilaçtır. Gerçekten yardımcı olabilecek şey daha fazla önlem ve daha fazla taramadır." diyor.

Medikaynak Referanslar

U.S. Cancer Death Rate Has Fallen 33% Since 1991, Here’s Why, Healthline January, 2023 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler