Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaşam boyu akciğer fonksiyonu, yaşam kalitesi ve uzun ömürlülük ile ilişkilidir. Yaşam süresi boyunca bireyler farklı akciğer fonksiyon yörüngelerini takip eder. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olgularının dörtte üçü, kökenlerini çocukluk çağından itibaren zayıf akciğer fonksiyon yörüngeleri göstermektedir. Bu yörüngelerin, belirleyicilerinin ve sonuçlarının tanımlanması önemlidir.

The Lancet Solunum Tıbbı dergisinde yayınlanan yeni bir kohort çalışmada, bu yörüngelerin çocukluktaki maruziyetlerle ilişkilidir ve erişkinlikteki faktörlerle güçlendirildiği gösterildi. Çalışmada Tazmanya Derinlemesine Sağlık Çalışması'ndan (TAHS) (Avustralya) 2438 katılımcı, çocukluktan 53 yaşına kadar izlendi. Akciğer fonksiyonları 7, 13, 18, 45, 50 ve 53 yaşlarında ölçüldü ve katılımcıların çeşitli risk faktörlerine maruziyeti de kaydedildi. 7, 13, 18, 45, 50 ve 53 yaşında ölçülen akciğer fonksiyon yörüngelerinin modellemek için TAHS’nın altı dalgası kullanıldı. Ölçümleri zaman içinde benzer bir örüntü izleyen bireylerin farklı alt gruplarını tanımlamak için grup-tabanlı yörünge modellemesi kullanılarak altı zaman noktasında ön-bronkodilatatör FEV1 z-skorları analiz edildi. Çocukluk çağı faktörleri ve KOAH riski lojistik regresyon ve popülasyona bağlı KOAH fraksiyonları ile ilişkilendirildi.

Sigara İçmek Riski Artırıyor

Orijinal kohorttaki 8583 katılımcının 2438'i, 7 yıl ve 53 yaşlarında en az iki akciğer fonksiyon verisi dalgasına sahipti ve çalışma popülasyonunu oluşturdular. Ortalamanın erken altında, hızlandırılmış düşüş (97 [% 4] katılımcı); ısrarla düşük (136 [% 6] katılımcı); erken düşük, hızlandırılmış büyüme, normal düşüş (196 [% 8] katılımcılar); sürekli yüksek (293 [% 12] katılımcı); ortalamanın altında (772 [% 32] katılımcı); ve ortalama (944 [% 39] katılımcı) olmak üzere ikisi yeni toplam altı potansiyel FEV1 yörüngesi belirlendi. Ortalamanın altında üç yörünge olan hızlanan düşüş; ısrarla düşük; ve ortalamanın altında grupları, ortalama grubuna göre 53 yaşında artmış KOAH riskine sahipti. Üç yörüngenin erken yaşam belirteçleri arasında çocukluk çağı astımı, bronşit, zatürre, alerjik rinit, egzama, ebeveyn astımı ve maternal sigara kulanımı vardı. Kişisel sigara kullanımı ve aktif erişkin astımı, maternal sigara kullanımı ve çocukluk çağı astımının etkisini, ortalamanın altında, hızlandırılmış düşüş yörüngesinde artırdı. Kombine edildiğinde, bu üç yol, 53 yaşında meydana gelen tüm KOAH vakalarının tahmini dörtte üçüyle (% 75,2) ilişkiliydi. Orta-şiddetli KOAH için, tüm olgular sadece bu üç yörüngeden doğmuştu.

Araştırmacılar bulguların, hem erken yaşta olumsuz maruziyetin hem de daha zayıf akciğer büyümesine ve hızlandırılmış akciğer gerilemesine katkıda bulunan yetişkin risk faktörlerinin önlenmesinin önemini vurguladığını belirttiler. Ebeveynlerin sigara içimini azaltmasının, bağışıklamayı teşvik etmenin ve özellikle akciğer yetmezliği olan ya da ebeveynleri sigara içmiş olan kişilerde, sağlıklı akciğer fonksiyon yollarını teşvik etmek ve KOAH riskini en aza indirmek için sigara içmekten kaçınmanın gerekliliğine dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

Dinh S Bui et al. Childhood predictors of lung function trajectories and future COPD risk: a prospective cohort study from the first to the sixth decade of life. The Lancet Respiratory Medicine, April 5, 2018 DOI: 10.1016/S2213-2600(18)30100-0

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler