Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kanser tedavisinde yıllardır tartışılan konulardan birisi de hastadan tanısını gizlemenin daha iyi olup olmadığıdır. Özellikle ileri evre akciğer kanseri, pankreas kanseri gibi agresif seyirli ve yaşam beklentisinin kısa olduğu kanserlerde bu konu gündeme gelebilmektedir. Çin merkezli yapılan bir çalışma ile bu sav test edildi. Yapılan çalışmada birinci basamak erlotinib ile tedavi edilen evre IV akciğer kanseri hastalarında kanser tanısı ve prognoz farkındalığının psikolojik stres ve yaşam kalitesi (QoL) açısından fark yaratıp yaratmadığını bulmak amaçlandı. Çalışmada, Tianjin Kanser Hastanesi’nde Ağustos 2013 ve Eylül 2015 tarihleri ​​arasında ≥18 yaşında ve birinci basamakta tedavi edilen EGFR mutasyonu-pozitif evre IV küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastaları incelendi. Toplam 137 hastanın dahil edildiği çalışmada tüm hastalara birinci basamak tedavisinde günlük 150 mg erlotinib uygulandı.

Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) 12 haftalık tedaviden önce başlangıçta ve 12 hafta tedaviden sonra verildi. QoL, Kanser Tedavisi Fonksiyonel Değerlendirmesi-Akciğer (FACT-L) anketi kullanılarak değerlendirildi. Tanı ve prognoz farkındalığı görüşme ile değerlendirildi. Hastalardan% 21'inin hastalıklarından haberdar olduğu bildirildi; % 41'i yalnızca tanıdan haberdarken evreyi bilmiyordu ve % 51 ise hastalığının hiç farkında değildi. Hastaların% 63.5 'inde anksiyete,% 71.5' inde depresyon mevcutken,% 75.2 'sinde ise HADS puanı ≥15 (duygusal sıkıntı) idi.

Hastalığının tamamen ve kısmen farkında olan hastalar, başlangıca göre HADS ve FACT-L'de iyileşme sağladılar (tüm p <.05). Hastalığının farkında olmayan hastalar ise, FACT-L alt ölçekleri için başlangıçtan 12 haftaya kadar farkındalığı olan diğer hastalardan daha iyi puan aldı (tümü p <.05). Bilinçli hastalar, HADS ve FACT-L'de başlangıca göre itibaren iyileşme sağladılar (hepsi p <.05). Kanser tanısı ve evresi hakkındaki farkındalık başlangıçta yüksek psikolojik stres ve düşük yaşam kalitesi ile ilgili bulundu. Her ne kadar tedavi ile bu sonuçlarda iyileşme görülüyor olsa da tanısını ve evresini bilmeyen hastalarda daha iyi sonuçlar elde edildi.

Medikaynak Referanslar

Yanwei L, et al. A double-edged sword: Should stage IV non-small cell lung cancer patients be informed of their cancer diagnosis? Eur J Cancer Care (Engl). 2017 Mar 7. doi: 10.1111/ecc.12665. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler