Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Akciğer kanseri günümüzde en yaygın görülen ve en çok ölüme sebep olan kanser türü olarak bilinmektedir. Tedavi kararı verilirken akciğer kanserinin histolojisinin iyi tayin edilmesi büyük önem taşımaktadır. Skuamöz hücreli karsinomdan (SCC) adenokarsinomun (ADC) ayırt edilmesi durumunda terapötik açıdan çok büyük farklılıklar oluşacaktır. Ancak ne yazık ki bazen, yaygın olarak kullanılan immünohistokimya (IHC) belirteçleri, bu iki histolojik tip arasında ayrım yapmakta başarısız olurlar. Bu da yeni tanısal biyobelirteçlerin tanımlanmasını gerektirmektedir.

Uluslararası çok merkezli yapılan yeni bir çalışmada araştırma ekibi, ADC ve SCC örneklerinde beta-arrestin-1, beta-arrestin-2 ve klinik olarak kullanılan tanı belirteçlerinin ekspresyonunu analiz etmek için iki akciğer kanseri kohortundan doku mikrodizileri üzerinde IHC uyguladılar. Tümör alt tipi tahmini için lojistik regresyon modelleri uygulandı. Paralel reaksiyon izleme (PRM) temelli kütle spektrometrisi, kanser hastaları ve sağlıklı donörlerden plazmadaki beta-arrestin-1'i ölçmek için kullanıldı.

Adenokarsinomda Daha Yüksek Oranlarda Tespit Ediliyor

Elde ettikleri sonuçları değerlendiren araştırmacılar beta-arrestin-1 ekspresyonunun, SCC örneklerine göre ADC'de anlamlı olarak daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Beta-arrestin-1 yüksek duyarlılık, özgüllük ve negatif öngörü değeri gösterdi. Bir IHC panelindeki kullanışlılığı da ayrıca bu çalışma kapsamında gösterilmiş oldu. Plazma beta-arrestin-1 düzeyleri, akciğer kanseri hastalarında, sağlıklı donörlere göre çok daha yüksekti ve EGFR inhibitör tedavisini takiben tam / kısmi yanıt gösteren hastalara göre daha sonra hastalık progresyonu görülen hastalarda, daha yüksekti.

Çalışma ekibinin elde etmiş olduğu veriler, ADC'yi SCC'den ayırt etmek ve akciğer kanserinin non-invaziv tanısı için plazma biyobelirteci olarak potansiyelini gösteren beta-arrestin-1'i bir tanı belirteci olarak tanımlamaktadır. EGFR inhibitörlerine cevabın öngörülmesi için faydası ise henüz doğrulanmamıştır.

Medikaynak Referanslar

El-Khoury V, et al. Identification of beta-arrestin-1 as a diagnostic biomarker in lung cancer. Br J Cancer. 2018 Aug;119(5):580-590.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler