Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) son yıllarda yapılan EGFR tirozin kinaz inhibitörleri ile elde edilen pozitif sonuçlar sonrasında ALK yeniden düzenlenmesine yönelik hedefe yönelik tedaviler de kullanıma girmiş ve bu mutasyonun görüldüğü hastalar da tedaviden olumlu yanıt almaya başlamıştır.

Anaplastik lenfoma kinaz (ALK) yeniden düzenlenmesi, ilerlemiş veya metastatik akciğer adenokarsinomalı hastaların tedavisinde hedefe yönelik ajanların kullanılmasını gerektirmektedir. Günümüzde ülkemizde krizotinib onaylı olarak kullanılmaktaysa da ileride 2.-3. jenerasyon ALK tirozin kinaz inhibitörlerinin ruhsatlandırılması beklenmektedir.

ALK düzenini barındıran ileri evre akciğer adenokarsinomalı Çinli hastalarda klinik ve patolojik özellikler ile ALK'nın yeniden düzenlenme durumu arasındaki ilişkiyi aydınlatmak amacıyla yeni bir çalışmanın sonuçları yayınlandı.

Çalışmaya dahil edilen ilerlemiş akciğer adenokarsinomalı 120 hastadan alınan tümör dokularında ALK'nın yeniden düzenlenme durumu, immünohistokimya (IHC) kullanılarak belirlendi ve daha sonra floresan in situ hibridizasyon (FISH) tahlili ile değerlendirildi. ALK'nın yeniden düzenlenme durumu ile klinikopatolojik özellikler arasındaki ilişkiler analiz edildi.

IHC testine göre ileri akciğer adenokarsinomalı hastalarda ALK pozitifliği% 6,67 (8/120) idi. Bu 8 hastaya FISH doğrulaması yapıldığı zaman 5 hastada pozitif sonuç elde edildi. FISH pozitif ve negatif hastalar arasında yaş, cinsiyet veya sigara içme durumu açısından anlamlı farklılık yoktu (p> 0.05). 5 FISH pozitif hastanın hiçbiri birinci basamak kemoterapiden yarar sağlamadı.

Bu çalışma sonucunda araştırmacılar IHC’nin, akciğer adenokarsinomalı hastalarda ALK yeniden düzenlenmesinin taraması için güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceğini ancak sonrasında FISH doğrulamasının zorunlu olduğunu belirttiler. ALK yeniden düzenlemesinin bulunması, tümörün daha agresif biyolojik davranışını öngöreceği ve kemoterapiye kötü yanıtın göstergesi olabileceği de bu çalışma sonuçlarında yer almaktadır.

Medikaynak Referanslar

De Zeng et al. Clinicopathological Features and Therapeutic Responses of Chinese Patients with Advanced Lung Adenocarcinoma Harboring an Anaplastic Lymphoma Kinase Rearrangement. Oncol Res Treat 2017;40:27–33 DOI: 10.1159/000454715

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler