Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Akciğer kanseri hastalarından biyopsi olarak bilinen bir işlemi kullanarak tümörlü bir örnek elde etmek zor olabilir, çünkü tümöre ulaşmak zor ve alınan örnekler genellikle hastalara en iyi nasıl tedavi edilecekleri konusunda yararlı ipuçları elde etmek için çok küçüktür. Sıvı biyopsiler, tümör numunelerinin alınmasına alternatif bir seçenek sunar ve bir kan örneğinden hastalığın anlık görüntüsünü sağlayabilir.

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinde Kanser Araştırması Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, akciğer kanserinin agresif formu olan küçük hücreli akciğer kanserine sahip 31 hastanın kanlarından, dolaşımdaki tümör hücreleri (CTC'ler) olarak bilinen ana kanserden kopmuş tümör hücrelerini izole ederek incelediler.

Araştırmacılar bu hücreleri analiz ettiğinde, tedavi öncesi ölçülen genetik hataların kalıplarının, bir hastanın kemoterapiye ne kadar iyi yanıt verebileceği ile bağlantılı olduğunu keşfettiler. Ekip ayrıca başlangıçta tedaviye iyi yanıt veren ama sonrasında relaps görülen hastalarda meydana gelen genetik değişiklikleri araştırdı. Bu hücrelerdeki model, kemoterapiye iyi cevap vermeyen hastalardan farklıydı, bu da farklı ilaç direnci mekanizmalarının geliştiğini düşündürdü.

Bu çalışma akciğer kanseri hastalarının tedavilere nasıl cevap vereceğini tahmin etmek için kan numunelerinin nasıl kullanılacağını ortaya koyuyor, ancak ne yazık ki, küçük hücreli akciğer kanserine sahip hastalar için çok az tedavi seçeneği var ve kanseri kemoterapiye dirençli olanlar için hiç tedavi seçeneği yok.

Bu sıvı biyopsiler son derece heyecan verici bir araştırma alanı olup ve bunun gibi çalışmalar, hastalığın daha büyük bir resmini oluşturmaya yardımcı olmakta ve akciğer kanseri olan insanlar için acilen gerekli olan yeni tedavilerin geliştirilmesine yol açmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Carter L, et al. Molecular analysis of circulating tumor cells identifies distinct copy-number profiles in patients with chemosensitive and chemorefractory small-cell lung cancer. Nature Medicine, 2016; DOI: 10.1038/nm.4239 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler