Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kanser mortalitesi dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya çapında yaklaşık 8,2 milyon insan her yıl kanserden ölmektedir. 100'den fazla insan malignitesi arasında akciğer kanseri, Batı ülkelerinde ve Japonya'da en sık görülen kanser ölümlerinden biridir. Sağlık çalışanları, araştırmacılar ve uluslararası toplumlar bu hastalığın morbidite ve mortalite yükünü azaltmak için muazzam yatırımlar yapmıştır. Tarama için bilgisayarlı tomografi kullanımı, yeni cerrahi ve radyasyon teknikleri, sürücü onkogenlerinin ve immün kontrol noktalarının keşfi ve hedefli / immünoterapinin gelişimi ile önleme, tespit ve tedavide sonuçlarda önemli gelişmeler görülmüştür. Tüm bu başarılara rağmen, tanıdan sonraki birkaç yıl içerisinde akciğer kanseri hastalarının büyük çoğunluğu bu hastalığa yenik düşmektedir.

Çoğu Batı ülkesinde tıbbi onkologlar akciğer kanseri için sistemik tedavinin uygulanmasında önemli bir rol oynarlar. Bununla birlikte tarihsel olarak Japonya'da akciğer kanseri için tedavi, göğüs hastalıkları uzmanları ve göğüs cerrahları tarafından sağlanmıştır. Japonya ve diğer ülkeler arasındaki ileri düzey hastalık yönetiminin karşılaştırılması henüz açıklanmamıştır.

Japonya ve Hollanda’da Durum Farklı

Çalışma için Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin 3907 aktif üyesine çevrimiçi, kendi kendini yöneten uluslararası bir anket gönderildi. Çalışma için uygun görülen katılımcılar, yetişkin kanser tedavisi için sistemik tedavi ajanlarını son beş yıl içinde reçete eden doktorlardı.

Toplamda 281 katılımcı akciğer kanseri yönetimi ile ilgili soruları yanıtladı. Yapılan kapsamlı analiz, göğüs hastalıkları uzmanları ve onkolojik uzmanların rolünün iyi bir şekilde belirlenemediği Japonya ve Hollanda'da önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Ek olarak, Hollanda'dan gelen tüm katılımcılar, akciğer tıbbının öncelikle evre IV'teki sistemik kemoterapiyi, adjuvan kemoterapiyi ve hedefe yönelik tedaviyi yönettiğini bildiriyordu.

Araştırmacılar yaptıkları anket çalışması ile onkoloji dışındaki uzmanların akciğer kanserinin sistemik tedavisinde kritik rol oynadığı birkaç ülke daha olduğunu tespit ettiler. Bilim insanları onkolojik uzmanlık rolü küresel olarak benimseninceye kadar bu uygulama modelinin devam etmesini beklediklerini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Komiya T et al. Who treats lung cancer? Results from a global survey. Respir Investig. 2017 Sep;55(5):308-313.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler