Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçen yaz Northwestern Üniversitesi araştırmacıları çıkarılmak istendiğinde vücutta zararsız bir şekilde çözünen ve kablosuz bir cihaz olan geçici kalp pilini tanıttı. Şimdi göğse yerleştirilmiş dört yumuşak, esnek, kablosuz sensör ve kontrol ünitesinden oluşan bir ağ ile birleştirilmiş bir versiyonunu sunuyor.

Çalışma Northwestern Üniversitesinde John A. Rogers, Igor R. Efimov ve Dr. Rishi Arora tarafından yönetildi. Sensörler vücut sıcaklığı, oksijen düzeyi, solunum, kas tonusu, fiziksel aktivite ve kalbin elektriksel aktivitesi dahil olmak üzere vücudun çeşitli fizyolojik fonksiyonlarını sürekli izlemek için birbirleriyle iletişim kuruyor. Sistem anormal kardiyak ritimleri otonom olarak saptamak ve kalbi ne zaman ve hangi hızda uyaracağına karar vermek için bu birleşik aktiviteyi analiz eden algoritmalar kullanıyor. Tüm bu bilgiler bir akıllı telefona veya tablete aktarılıyor, böylece doktorlar hastalarını uzaktan izleyebiliyor.

Yeni geçici kalp pili ve sensör/kontrol ağı, kalp ameliyatından sonra geçici kalp pili uygulamasına ihtiyaç duyan veya kalıcı kalp pili bekleyen hastalarda kullanılabilir. Kalp pili, ağ içindeki bir düğümden - hastanın göğsüne yumuşak bir şekilde yapışan küçük bir kablosuz cihaz- kablosuz olarak enerji toplar. Bu teknoloji harici donanım ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Sistemin hastayla iletişim kurmasını sağlamak için araştırmacılar, vücudun herhangi bir yerine takılabilen küçük bir dokunmatik geri bildirim cihazı kullandı. Sensörler bir sorun (pilin gücünün azalması, cihazın yanlış yerleştirilmesi veya kalp pili arızası gibi) saptadığında cihaz kullanıcıyı uyarıyor.

Uzman görüşleri

Rogers, 'Bu, ilk kez yumuşak elektronikleri geçici elektronik platformlarla eşleştirdiğimizi gösteriyor. Bu yaklaşım, canlı organizmalardaki davranışları kontrol eden karmaşık, biyolojik geri bildirim döngülerinden esinlenerek çalışan kablosuz bir sensör ve uyarıcı ağı aracılığıyla temel fizyolojik süreçler üzerinde kapalı döngü kontrolü sağlayarak hastaların bakım şeklini değiştirebilir. Geçici kalp pili uygulamasında hastaların hastane ortamında izlenmesi gerekmiyor. Bunun yerine hastalar kendi evlerinde iyileşirken doktorlar hastalarını uzaktan izleyebiliyor. Bu aynı zamanda sağlık hizmetlerinin maliyetini de azaltacak ve diğer hastalar için hastane yataklarını boşaltacaktır' dedi.

Efimov, 'Geçici kalp pilleri kalbi uyaran harici bir jeneratöre bağlı bir kablo gerektirir. Kalp kendini uygun şekilde uyarma kabiliyetini geri kazandığında kablonun çekilmesi gerekir. Kalbe bağlı bir kablonun çıkarılması oldukça dramatik bir işlemdir. Bu soruna farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdik. Basitçe çözünen ve çıkarılması gerekmeyen bir kalp pili yarattık' dedi.

Arora, 'Mevcut kalp pilleri oldukça akıllıdır ve hastaların değişen ihtiyaçlarına iyi yanıt verir. Ancak giyilebilir modüller geleneksel kalp pillerinin yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapıyor. Bir hasta göğsüne küçük bir yama takıyor ve kalp pilini kontrol etmek için gerçek zamanlı geri bildirim alıyor. Kalp pili yalnızca biyolojik olarak çözünebilir olmakla kalmıyor, aynı zamanda yumuşak, giyilebilir bir pil tarafından kontrol ediliyor. Kalp pilinin sensör implantasyonuna ihtiyaç duymadan yaşamın olağan faaliyetlerine yanıt vermesini sağlayan bir yama' dedi.

'Vücut-alan ağı'

Vücut-alan ağı aşağıdakileri içeriyor:

-Biyolojik olarak çözünebilir bir kalp pili kalbi geçici olarak hızlandırır

-Göğse yerleştirilmiş bir kardiyak modül kalp piline enerji sağlar ve uyarı parametrelerini kontrol ederken elektriksel aktivite ve kalp seslerini algılar

-Alına yerleştirilen hemodinamik modül nabız oksimetresi, doku oksijenasyonu ve vasküler tonusu algılar

-Boğaza yerleştirilen solunum modülü öksürük ve solunum aktivitesini izler

-Dokunmatik geri bildirim modülü hastayla iletişim kurar

Yeni doğan bebekler için hassas bakım

Ekip sistemlerinin en savunmasız hastalar için çok yararlı olacağına inanıyor. Her yıl yaklaşık 40.000 bebek atrial septal defekt ile doğuyor. Bu olguların yaklaşık 10.000'ine acil ameliyat gerekiyor. Ameliyat sonrasında hepsine geçici bir kalp pili takılıyor ve yaklaşık 5-7 gün sonra pil çıkarılıyor.

Efimov, 'Bu bebekleri harici bir jeneratöre bağlanan tellerden ve ikinci bir işlemden kurtarabiliriz' dedi.

Medikaynak Referanslar

Smart, dissolving pacemaker communicates with body-area sensor and control network: Wireless devices also use haptic feedback to talk to patient. ScienceDaily, May 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler