Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Atriyal fibrilasyon, kalbin iki atriyumunun düzenli olarak kasılmadığı yaygın bir kalp rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık, sürekli veya aralıklı olabilir ve yaşla birlikte daha yaygın hale gelir. Atriyal fibrilasyonlu hastalarda kan pıhtısı oluşma ihtimali artar ve bu da felce neden olabilir. Atriyal fibrilasyonu olan kişiler, kan sulandırıcılara ve kalplerinin düzgün çalışmasına sağlamak için çeşitli ilaçlara ihtiyaç duyabilirler. Atriyal fibrilasyonu tedavi etmek için kullanılan kan sulandırıcıların yan etkileri beyinde veya bağırsakta kanamaya kadar değişen şiddette olabilir. Böyle bir tedavi ancak bir doktor tarafından düzenlenmeli ve takip edilmelidir.

Sağlığımız hakkında daha fazla bilginin bizim için iyi olduğu fikri, kalp atış hızı gibi temel fizyolojik istatistikler hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan fitness takip cihazları ve adım sayarlar gibi giyilebilir teknolojilerde bir artışa neden olmuştur.

Son zamanlarda, en çok satan fitness takip cihazına, kalp ritmini izleme ve özellikle atriyal fiblasyonu tespit etme özelliği eklendi. Uzmanlar, yaygın görülen bir sağlık durumu olan atriyal fibrilasyonun erken bir aşamada taranmasının sonuçlarının iyi olabileceği gibi başka yeni sorunlara da neden olabileceğini düşünüyorlar. Bu durumda oluşabilecek en kötü durum yanlış pozitifliktir. Bu durum gereksiz endişe ve tedavi yoluyla hastalığın kendisinden çok daha fazla hasara yol açabilir.

50 Atriyal Fibrilasyon Hastasını Tespit Etmek için 10.000 Kişi Taranmalı

İngiltere, Ulusal Sağlık Servisi, Ulusal Tarama Komitesi tarafından oluşturulan kanıta dayalı önerileri takip eder. Mevcut öneri, atriyal fibrilasyon için tarama yapılmaması şeklindedir. Bunun nedeni, tedavinin, semptomları olan veya başka bir durum için değerlendirilirken tespit edilen kişiler için işe yaradığına dair kanıtlara sahip olunmasıdır. Daha geniş, asemptomatik bir popülasyon için, tedavi alanlarının faydalarının, risklerden daha ağır bastığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Yakın tarihli bir Amerikan çalışması, atriyal fibrilasyonu olan 50 kişiyi tespit etmek için 10.000 asemptomatik yaşlı kişinin taranması gerektiğini tespit etti ve bu 50 kişinin hepsinde felcin önlemesi için tedavi edilmesi gerektiği önerildi. Bir başka yeni bir çalışmanın ilk sonuçları göre ise, atriyal fibrilasyon teşhisi konan vakaların sadece üçte birinde konulan tanı, takip eden bir elektrokardiyogram ile doğrulanabildi.

İngiltere'de, SAFER (İnmeyi azaltmak için EKG ile Atriyal Fibrilasyon Taraması) araştırması, etik komite gözetimi ve bilgilendirilmiş onamı ile atriyal fibrilasyon için toplu taramanın yararlı olup olmadığını test etmeye başlamıştır. Uzmanlar bu tür taramanın önerilmesinden önce bu girişimin risk – fayda dengesinin net bir şekilde ortaya konması gerektiğini düşünüyor.

Medikaynak Referanslar

Margaret McCartney. Using smart watches to monitor your heart could do more harm than good, New Scientist 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler