Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilim insanları, beynimizin, ruh sağlığı koşullarının ilk olarak nasıl geliştiğini anlamanın anahtarı olduğunu ve hepimiz bir dereceye kadar psikiyatrik durumlarla ilgili özelliklere sahip olduğumuzu belirtmişlerdir. Bu nedenle araştırmacılar, depresyon, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) dahil olmak üzere yaygın zihinsel sağlık koşullarının kökenini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için genel olarak nüfusa baktıklarını bildirmişlerdir. Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü ruh sağlığını, küresel olarak bir milyara yakın insan ruh sağlığı sorunu ile yaşamasına rağmen, halk sağlığının en ihmal edilen alanlarından biri olarak tanımlamıştır.

Beynimizin nasıl çalıştığı ve yaygın akıl sağlığı koşullarının nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla veri toplamak için University College London'dan Tobias Hauser ve meslektaşları, Brain Explorer vatandaş bilim projesini başlatmışlardır. Araştırmacılar, katılmak için yapmamız gereken tek şeyin, akıllı telefonumuza Brain Explorer uygulamasını indirmek ve kısa anketlerin arasına serpiştirilmiş oyunlar oynamaya başlamak olduğunu ifade etmişlerdir. Çalışmanın yazarı favorisinin, bir uzay madencisi olarak farklı gezegenlerde nadir bulunan gömülü hazineleri aramanız gereken Hazine Avı olduğunu belirtmiştir.

Bozukluklar arasındaki sınırlar

Oyun size her gezegende hangi tür hazinenin en bol olduğunu araştırma şansı vermekle birlikte bilgi toplama şeklinize bakarak ne kadar kararlı olduğunuzu dolaylı olarak test etmektedir. Daha önceki bir çalışmada Hauser ve ekibi, OKB'si olan ergenlerin ortalamada olmayanlara göre daha fazla bilgi toplama eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Ekip, Brain Explorer'dan gelen anonim verilerle bunun daha geniş popülasyona nasıl yayıldığını incelemeyi umut ettiklerini belirtmiş ve bu durumun, tedavileri bilgilendirmek için de yararlı olabileceğini sözlerine eklemişlerdir.

Hauser, laboratuvarlarında bu tür bir görevi daha önce ilaç çalışmaları bağlamında kullandıklarını belirtmiştir. Hauser ve ekibi, noradrenalin adı verilen bir beyin kimyasalını bloke eden bir ilaç verilen insanların daha dürtüsel hale geldiğini ve karar vermeden önce daha az bilgi toplama eğiliminde olduğunu bulduklarını bildirmişlerdir. Hauser, nüfus düzeyindeki verilerin akıl sağlığı koşullarını daha iyi sınıflandırmalarına da yardımcı olacağından şüphelendiğini belirtmiştir.

Hauser, anksiyeteden yüksek puan alan birçok insanın, depresyon vb. konularda da yüksek puan aldığını belirtmiş ve dolayısıyla, bozukluklar arasındaki sınırların çok net olmadığını sözlerine eklemiştir. Ayrıca Hauser, OKB'nin, muhtemelen birden çok farklı sinirsel bozukluk ve süreçten oluştuğunu belirtmiştir. Aralık'taki ilk lansmanından bu yana yaklaşık 4000 kişi uygulamayı indirmiş ve oynamıştır. Hauser, bunun, normal laboratuvar araştırma çalışmalarında sahip oldukları katılımcı sayısından 100 kat daha fazla olduğuna dikkat çekmiştir.

Medikaynak Referanslar

Layal Liverpool, Playing smartphone games could help researchers understand the brain, New Scientist, 3 February 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler