Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilim insanları aksiller lenf nodu (ALN) metastazlarının genellikle meme kanseri tedavisi ve prognozuna rehberlik etmesine karşın kanser yayılmasının erken belirtileri olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca uzmanlar bu erken yayılmanın genomiklerini anlamanın, metastatik sürecin kendisini anlamak için ipuçları sağlayabileceğini belirtmişlerdir. Yapılan çalışmalar östrojen reseptörü (ER) pozitif meme kanserinin, tüm meme kanserinin çoğunluğunu oluşturduğunu, üçlü negatif meme kanserinin (ÜNMK), tüm meme kanserlerinin %10-%15'ini oluşturan önemli bir alt tipi olduğunu göstermiştir. Bu iki çok farklı meme kanseri alt tipi arasında benzer oranlarda nodal metastaz meydana gelmektedir. Araştırmacılar lenf nodu metastazını anlamanın, yalnızca meme kanseri biyolojisini anlamaya değil, aynı zamanda yeni tedaviler geliştirmeye de yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir. Bugüne kadar, farklı alt tiplerin primer meme kanserinin (PMK) genomiklerini koltuk altı metastazlarıyla karşılaştıran az sayıda çalışma yapılmıştır. Eşleştirilmiş lenf düğümü metastazları ile PMK gen ekspresyonunu değerlendiren önceki araştırmalar tutarsız sonuçlara sahip olmakla birlikte ÜNMK'li hastaları nadiren değerlendirmiştir. Araştırmacılar ÜNMK'yi içeren çalışmalar için havuzlanmış veriler kullanıldığını ve biyobelirteç profilinin kontrol edilmediğini belirtmişlerdir. Yapılan bu çalışmanın amacı, östrojen reseptörü (ER) -pozitif ve üçlü-negatif primer meme kanserinden eşleştirilmiş aksiller lenf nodu metastazlarının gen ekspresyon modellerindeki değişiklikleri karakterize etmek ve karşılaştırmak olarak açıklanmıştır. Kurumsal İnceleme Kurulu (IRB) onayından sonra, lenf nodu makrometastazı olan evre 2-3 invaziv duktal karsinomlu (IDC) hastaları belirlemek için Ocak 2007'den Aralık 2016'ya kadar ileriye dönük olarak tutulan bir veri tabanı araştırılmıştır. American Society of Clinical Oncology (ASCO) ve College of American Pathologists yönergelerine göre, östrojen reseptörü pozitif, progesteron reseptörü pozitif ve HER2-neu negatif olan tümörlerin "ER pozitif" olarak sınıflandırıldığı bildirilmiştir.

ÜNMK ve eşleştirilmiş ALN metastazları

Çalışmada bir ALN'ye makrometastazı olan evre 2-3 PMK'li hastalar seçilmiş olmakla birlikte 2567 kanserle ilişkili genin gen ekspresyonu, Illumina Yeni Nesil Dizileme (NGS) platformu ile birleştirilmiş HTG EdgeSeq sistemi ile analiz edilmiştir. ER / PR-pozitif, HER2-negatif PMK ve bunların eşleştirilmiş ALN metastazları arasındaki gen ifadesindeki değişiklikler, ÜNMK ve eşleştirilmiş ALN metastazları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada on dört çift ER-pozitif ve eşleştirilmiş ALN metastazı analiz edilmiştir. PMK ile karşılaştırıldığında, ALN metastazının, 348 yukarı regüle edilmiş gen ve 325 aşağı regüle edilmiş gen dahil olmak üzere 673 önemli farklı şekilde eksprese edilmiş gene sahip olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar on yedi çift ÜNMK ve eşleştirilmiş ALN metastazının analiz edildiğini bildirmişlerdir. Çalışmada ALN metastazının, 123 yukarı regüle edilmiş gen ve 134 aşağı regüle edilmiş gen dahil olmak üzere 257 anlamlı, farklı şekilde eksprese edilmiş gene sahip olduğu gözlemlenmiştir. ER-pozitif PMK için ALN'nin gen ekspresyonu, ÜNMK'ninki ile karşılaştırıldığında, 97 gen her ikisinde de yukarı regüle edilmiş olmakla birlikte 115 gen benzer şekilde aşağı regüle edilmiştir. Araştırmacılar yaygın olarak düzenlenmiş genlerin, hücre ölümü, nekroz ve homeostaz ile ilişkilendirildiğini ve yaygın aşağı regüle edilmiş genlerin, göç, hücre dışı matriksin bozulması ve istila genleri olduğunu belirtmişlerdir. Sonuç olarak ER-pozitif PMK ve ÜNMK, farklı bir gen ekspresyon profiline ve PMK'den ALN ​​metastazlarına farklı değişikliklere sahip olmasına rağmen, önemli sayıda gen benzer şekilde yukarı veya aşağı regüle edilmektedir. Araştırmacılar bu yaygın genomik değişikliklerin rolünü anlamanın, metastatik sürecin kendisini anlamak için ipuçları sağlayabileceğini ifade etmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Srour MK, Qu Y, Deng N, Carlson K, Mirocha J, Gao B, Dadmanesh F, Cui X, Giuliano AE. Gene expression comparison between primary estrogen receptor-positive and triple-negative breast cancer with paired axillary lymph node metastasis. Breast J. 2021 Jan 19. doi: 10.1111/tbj.14119. Epub ahead of print. PMID: 33464691.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler