Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan bir çalışmaya göre, yüksek miktarda kafein içeren enerji içeceklerini alkollü içkilerle karıştıran kişilerde yaralanma riski artıyor. Kanada Victoria Üniversitesi Bağımlılık Araştırması Merkezi'nden (CARBC) araştırmacılar, 1981'den 2016'ya kadar yayınlanan alkol ve enerji içeceklerinin birlikte alımı ile ilgili bilimsel makalelerini incelediler ve kriterlerine uyan ve analiz için uygun 13 tanesini çalışmalarına dahil ettiler. Bu çalışmaların 10 tanesinde enerji içeceği ile karıştırılmış alkol kullanımı ile, yalnızca alkol alımına kıyasla, artmış yaralanma riski arasında bir ilişki olduğuna dair kanıtlar mevcuttu. Üç çalışmada, risk alma veya sansasyon arayışı eğilimlerinin enerji içecekleri ile alkolün birlikte kullanımıyla ilişkili yaralanmalarda rol oynayıp oynamadığı değerlendiriliyordu. Araştırmacılar çalışmalarında, yaralanmaları, düşme veya motorlu araç kazaları gibi kasıtsız ve kavga veya diğer fiziksel şiddet olayları gibi kasıtlı olarak sınıflandırdılar.

Araştırmacılar, kafeinin uyarıcı etkilerinin, çoğu insanın içki içmenin sonrasında ortaya çıkan sonucu maskelediğini belirttiler. Genellikle alkol içtikten sonra yorgunluk hissedildiğini ve kişilerin alkol alımını kesip eve gittiklerini fakat alkol ile beraber alınan enerji içeceklerinin, insanların ne kadar sarhoş olduklarını maskeleyip, kişilerin daha fazla dışarıda kalıp alkol tüketmelerine, riskli davranışlara ve daha tehlikeli içki kullanma uygulamalarına yol açtığını aktardılar. Araştırmacılar, Kuzey Amerika genelinde alkol ile birlikte enerji içeceği kullanımının gittikçe yaygınlaştığına, içki satan dükkanlarda önceden karıştırılmış içecekler satıldığına ya da iki maddenin elle birleştirildiğine dikkat çektiler. İnsanların alkol ile birlikte enerji içeceği tüketimi sonucu deneyimledikleri uyanık-sarhoş hali tercih ettiklerini belirttiler.

Bu alandaki araştırmaların eksikliğinin yanı sıra çalışmaların geniş çeşitliliğinin sonuçların karşılaştırılmasını zorlaştırdığını ve bu nedenle alkol ile birlikte enerji içeceği kullanımıyla ilişkili risklerin kapsamını istatistiksel olarak belirleyemediklerini söylediler. Şu anda, ilişkiye biraz daha yakından bakmak için, kontrollü bir acil servis çalışması yürüttüklerini aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Audra Roemer, Tim Stockwell. Alcohol Mixed With Energy Drinks and Risk of Injury: A Systematic Review. Journal of Studies on Alcohol and Drugs, 2017; 78 (2): 175.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler