Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Missouri Üniversitesi'ndeki (MU) araştırmacılar, daha önce alkol kullanım bozukluğu (AKB) için gözden kaçan kişilerin belirlenmesine yardımcı olacağına inandıkları yeni bir çerçeve tanımladılar. Bu çerçeve, birinin AKB geliştirmesine yol açabilecek dürtüsel davranış, ödül duyarlılığı ve ceza duyarlılığı gibi 13 risk faktörüne odaklanmaktadır.

MU Psikolojik Bilimler Bölümü'nde eski bir yüksek lisans öğrencisi olan Cassie Boness, "Onlarca yıllık araştırmalardan alkol kullanım bozukluğuna giden birçok farklı yol olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, AKB’nu en etkili tanımlama ve tedavi için kişilere özgü yolakları mümkün olduğunca doğru bir şekilde hedeflediğimizden emin olmak istiyoruz." demiştir.

Kariyeri boyunca Boness, olumsuz sonuçlara rağmen devam eden alkol kullanımı ile karakterize kronik bir tıbbi durum olan AKB dahil olmak üzere madde kullanım bozukluklarının nedenleri,değerlendirilmesi ve tanısı ile ilgilenmiştir. Sevdiklerinin alkole bağımlılıklarından dolayı damgalandığını görmüş ve daha sonra tedaviyle uyum sağlama mücadelelerini izlediği için Boness bunu kişisel olarak algılamış ve AKB’u olan insanların yaşayacakları acıyı azaltmaya yardımcı olmak istemiştir.

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-5) gibi günümüzün değerlendirme araçları, sağlık çalışanlarının AKB teşhisi koymalarına yardımcı olabilirken, Boness, mevcut yöntemlerin AKB’nun tanınmasını sağlayacak geniş bir potansiyel risk faktörleri listesini devreye almak yerine, çok dar bir bakış açısıyla kişinin eylemlerinin sonuçlarına odaklandığına inanmaktadır.

Şu anda New Mexico Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Doç.Boness, hazırladıkları çerçevenin sağlık hizmetleri topluluğu genelinde kapsamlı bir AKB tanısına doğru atılmış bir adım olabileceğini umuyor. Bununla birlikte, bu aracın tek çözüm olmaktan çok, diğer araştırmacıların konuyla ilgili mevcut araştırmaları geliştirmesi ve geliştirmesi için bir yol olduğunu vurguluyor. Boness, "Sonunda, çerçevemizde ifade edilen faktörleri daha kapsamlı bir şekilde yakalayan değerlendirme araçlarını görmek istiyoruz, böylece bireysel risk profillerini tanımlayabilir ve bağımlılığın daha erken aşamalarında potansiyel olarak müdahale edebiliriz" demiştir.

Medikaynak Referanslar

Cassandra L. Boness, Ashley L. Watts, Kimberly N. Moeller, Kenneth J. Sher. The etiologic, theory-based, ontogenetic hierarchical framework of alcohol use disorder: A translational systematic review of reviews.. Psychological Bulletin, 2021; 147 (10): 1075 DOI: 10.1037/bul0000333

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler