Yandex Metrica
MENÜ
arama yap

Alkol Problemi Riski Olan Öğrencilerin Tespitinde Sosyal Ağ Kullanılabilir mi?

09 Haziran 2016

North Carolina Üniversitesi ve Ohio Üniversitesi araştırmacılarının ''alkol kimliği'' tespiti konusundaki çalışmaya göre üniversite öğrencilerini yüksek riskli grup olarak değerlendirilmeli ve sosyal medya paylaşımları alkol problemlerinin güçlü bir belirleyici olarak kullanılmalı.

Çalışma sosyal ağ siteleri ve SNSs gibi sitelerin merkezi rolünü gözler önüne seriyor, bu siteler reklamlar ve organizasyon imkanı ile öğrenciler arasındaki koordinasyonu sağlıyor. SNSs gibi sitelerden alkol problemi yaşama riski yüksek olan öğrenciler tespit edilebilir.

Çalışmaya başlarken araştırma ekibinin merak ettiği soru şu imiş: ''Öğrencileri alkol içmeye bunu SNSs'te paylaşmaya sürükleyen nedir?''. Bu sorunun cevabına ulaşabilmek için Midwestern Üniversitesinden 364 öğrenciye anket düzenlenildi. Ankete hepsi 18 yaşından büyük, son bir ay içerisinde en az bir kez alkollü içki tüketimi olmuş, facebook/twitter/instagram gibi sosyal ağ bağlantılarını kullanan öğrenciler katıldı. Katılımcılara SNSs kullanımı, alkol tüketimi, alkol sorunları, alkolle ilgili SNSs paylaşımlarının yanı sıra alkol tüketimi yatkınlığına dair biz dizi soru yöneltildi.

Sonuçta alkol kullanımı ve bunun sosyal ağda paylaşılmasının ''alkol kimliği''nin en önemli belirleyicisi olduğu görüldü, bu ise bireylerin kimliklerinin bir kısmını alkol ile özdeşleştirdiğini düşündürmekte. Ve bu iki davranış alkol problemleri ile ilişkili, alkol tüketiminden dolayı işe ya da okula geç kalma ya da kavgalara karışma gibi. Aslına bakılırsa araştırmacılar alkol kullanımından ziyada alkol kullanımını sosyal ağda paylaşmanın daha önemli bir belirleyici olduğunu da gösterdiler. Diğer bir deyişle öğrencilerin alkol kullanması değil bunu sosyal ağda paylaşmaları alkol problemleri yaşama riski konusunda daha anlamlı görünmekte. Bunun nedeni olarak ise alkol kullanımı hakkında yapılan paylaşımların öğrencinin içme kültürü ile bağını güçlendiriyor ki bu da öğrenciyi daha çok alkol kullanımına teşvik ederek alkol problemlerinin doğmasına neden oluyor.

Sağlık politikacılarının bu konu hakkında dikkatli davranması ve bundan sonraki çalışmaların yol gösterici olması gerekiyor.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Charee M. Thompson, Lynsey K. Romo College Students’ Drinking and Posting About Alcohol: Forwarding a Model of Motivations, Behaviors, and Consequences Journal of Health Communication, 2016; 21 (6): 688 DOI 10.1080/10810730.2016.1153763

Tip 2 Diyabette Kan Şekeri Kontrol Hedefleri Tekrar Değerlendirildi

19 Mart 2018

Tip 2 diyabet tanısı konduktan sonra, hastalara genellikle kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için bir glikatlanmış hemoglobin (HbA1c) testi öneriliyor. Test, bir kişinin kan şekeri düzeylerini son 2 veya 3 ay boyunca ortalama olarak, yüzde 6,5'lik bir HbA1c skoruyla ortalıyor. Ancak bazı çalışmalar, HbA1c testinin şu anda ABD'de aşırı kullanılabileceğini ve bunun gastrointestinal problemler, aşırı düşük kan şekeri, kilo artışı ve hatta konjestif kalp yetmezliği gibi bir dizi yan etkiye sahip olan hipoglisemik ilaçlarla aşırı tedaviye neden olabileceğini öneriyor.

Amerikan Hekim Birliği (American College of Physicians - ACP), doktorlara tip 2 diyabetli kişilerin tedavisi hakkında daha iyi ve daha bilinçli kararlar vermeye yardımcı olmak için mevcut çeşitli kılavuzları ve mevcut kanıtları inceledi. Araştırmacılar, hamile olmayan ayaktan tedavi gören erişkinlerde tip 2 diyabet tedavisi için hemoglobin A1c (HbA1c) hedeflerini konu alan İngilizce olarak yayınlanan ulusal yönergeler için Ulusal Clearinghouse Kılavuzu ve Kılavuzlar Uluslararası Ağ kitaplığını araştırdılar. Ulusal Sağlık ve Bakım Enstitüsü ve Klinik Sistem Geliştirme Enstitüsü'nden kılavuzlar belirlediler. Buna ek olarak, Amerikan Klinik Endokrinologlar ve Amerikan Kolej Endokrinoloji Derneği, Amerikan Diyabet Birliği, İskoç Üniversitelerarası Kılavuz Ağı ve ABD Gazi İlişkileri Dairesi ve Savunma Bakanlığı Bölümü tarafından yaygın olarak kullanılan 4 kılavuzu gözden geçirdiler.

Kan Şekeri İlişkili Semptomlar Azaltılmalı

Araştırmacılar, var olan kuralların arkasındaki kanıtların analizinin, yüzde 7 veya daha az hedefine yönelik tedavinin yaklaşık yüzde 8'lik hedeflere kıyasla ölümleri veya kalp krizi veya felç gibi makrovasküler komplikasyonlar azaltmadığını ve bununla birlikte önemli hasarlara neden olduğunu buldular. Kanıtlar, tip 2 diyabetlilerin çoğunun HbA1c'ye yüzde 7 ile yüzde 8 arasında olmasının, uzun vadeli faydaların düşük kan şekeri, ilaç yükü ve maliyet gibi zararlar ile en iyi şekilde dengede olacağını gösterdi. ACP, 80 yaş ve üzerindeki hastalar ya da bunama, kanser veya konjestif kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklarla yaşayan hastalara HbA1c düzeylerini düşürmek yerine yüksek kan şekeri ile ilişkili semptomları azaltmaya odaklanan bir tedavi önerdi.

ACP'nin rehberlik bildirgesi kan şekerini kontrol etmek için ilaç tedavisine odaklansa da, egzersiz, beslenme değişiklikleri ve kilo kaybı gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başarılabilirse daha düşük bir tedavi hedefinin daha uygun olduğu bildirildi. Klinisyenlerin, farmakoterapinin faydaları ve zararları, hastanın tercihleri, hastaların genel sağlık ve yaşam beklentileri, tedavi yükü ve bakım maliyetleri üzerine yapılan tartışmalara dayanarak, tip 2 diyabetli hastalarda glisemik kontrol hedeflerinin kişiselleştirmesi gerekliliği vurgulandı. % 6,5'den daha düşük HbA1c düzeyleri elde eden tip 2 diyabetli hastalarda farmakolojik tedavinin azaltılması önerildi.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Qaseem et al. Hemoglobin A1c Targets for Glycemic Control With Pharmacologic Therapy for Nonpregnant Adults With Type 2 Diabetes Mellitus: A Guidance Statement Update From the American College of Physicians, Annals of Internal Medicine 2018.

Astımda Solunum Yolları Neden Kapanıyor?

16 Mart 2018

Houston Metodoloji Araştırma Enstitüsü'ndeki İmmünoloji ve Transplantasyon Merkezi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, dünya genelinde astım hastası olan 300 milyon kişinin yaşamını değiştirebilecek, astım atakları sırasında akciğerlerin hava yollarının kapanmasına nelerin neden olduğuna dair yeni bir açıklama getirildi.

Akciğer solunum yollarının iç astarı, havanın içeri ve dışarı dolaşmasına izin veren epitel hücrelerden oluşur ve bu iç astar hava yollarını açık tutar. Bu epitel hücrelerinde, epitel yüzeyini nemlendiren ve sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan, müsin üreten hücreler adı verilen çok önemli bir hücre türü bulunur ve hava yollarının yüzeyini korumak için müsin salgılarlar. Müsin üretimi normalde sıkı bir şekilde kontrol edilir, ancak çok fazla üretimi önemli sağlık sorunlarına neden olur. Astımın temel özelliklerinden biri, solunum yollarının müköz membranlarından salınan bu proteinin aşırı üretilmesidir. Bu, akciğerlerdeki mukoza solunum yollarının tıkanmasına, hastaları nefessiz kalmasına ve bazen de solunum yetmezliğine neden olmaktadır. Araştırmacılar, bu sorunu çözmek için manipüle edilebilecek, iki molekül arasında bir etkileşim keşfettiler.

IL-9 Merkezde

Bulgularının merkezinde, interlökin 9 (IL-9) adı verilen küçük bir protein aracılığıyla akciğerlerdeki müsin üreten hücrelerle iletişim kuran T helper hücrelerin tanımlanması yer aldı. Araştırmacılar büyük miktarlarda IL-9'un T helper hücreler tarafından nasıl üretildiğini çözdüler.  OX40, T helper hücrelerindeki IL-9 genini aktive ediyor, bu da gen ekspresyonunu düzenleyen süper arttırıcıların güçlü bir moleküler mekanizması aracılığıyla IL-9'un aşırı üretimine yol açıyordu.

Astımda, akciğerlerdeki T helper hücreleri hiperaktiftir ve OX40 adlı bir molekülü eksprese ederler. Bağışıklık hücrelerinin hayatta kalmasına yardımcı olmak için OX40, T helper hücrelerinin IL-9'u bol miktarda üretmesine neden olan ve hangi genlerin aktifleştiğini kontrol eden DNA bölgeleri olan süper arttırıcıları organize eder. Bu, hava yollarında müsinin büyük miktarlarda üretimine yol açarak sonunda tıkanmalara neden olur.

Araştırmacılar, kimyasal inhibitörleri kullanarak IL-9 üretimini önlemek için bu IL-9 gen süper-güçlendiricilerinin organizasyonunu durdurmanın yeni bir yolunu buldular ve bu yaklaşımın, astım tedavisinde yeni tedavilere olanak sağlayabileceğini belirttiler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Xiang Xiao, Yihui Fan, Junhui Li, Xiaolong Zhang, Xiaohua Lou, Yaling Dou, Xiaomin Shi, Peixiang Lan, Yue Xiao, Laurie Minze, Xian Chang Li. Guidance of super-enhancers in regulation of IL-9 induction and airway inflammation. The Journal of Experimental Medicine, 2018; jem.20170928 DOI: 10.1084/jem.20170928.

Yaratıcı Beyin Farklı Şekilde Bağlantı Yapıyor

16 Mart 2018

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan yeni bir çalışmada, günlük nesneler için yaratıcı kullanımlar bulması istenen insanların beyin taramaları üzerinde çalışan bilim insanları, en yaratıcı tepkilerle ilişkili belirli bir bağlantı modeli buldular. Daha sonra bu modeli, bu ağdaki bağlantılarına dayanarak başkalarının yanıtlarını tahmin etmek için kullandılar.

Araştırmacılar, yaratıcılığa katılan beyin ağını tanımlamak için toplam 163 gönüllü topladılar ve tuğla, bıçak veya ip gibi günlük nesneler için yaratıcı fikirler düşünmeye çalıştıklarında beyinlerini taramak için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) teknolojisini kullandılar. Daha sonra katılımcılardan gelen yanıtları gözden geçirmek ve fikirlerinin ne kadar yaratıcı olduğunu değerlendirmek için "puanlayıcıları"  eğittiler. Aratırmacılar bu ağdaki bağlantı gücünü, yanıtlarının kalitesiyle yaratıcı bir biçimde düşünülmesi ile orantıladı.İnsanların fikirlerini (beyin taramalarına dayanarak) nasıl yarattığını belli bir derece doğrulukla tahmin edilebileceğini göstermek için tahmini modelleme kullandılar. Önceki araştırmalardan beyin verilerini yeniden analiz ettiler ve sadece bu insanların beyin ağlarındaki bağlantıların gücünü ölçerek, fikirlerinin ne kadar orijinal olacağını tahmin edebildiklerini buldular.

Farklı Ağlar Arasında İşbirliği

Araştırmacılar, daha yaratıcı insanların, aynı anda birlikte çalışmayan beyin ağlarına eşzamanlı olarak dahil olabildiğini gördüler. Veriler beyindeki belli bölgelerin yaratıcı düşünceye dahil olduğunu gösterdiğini, kanıtların yaratıcı düşüncede önemli rol oynadığı görünen olağan mod ağı, dikkat çekici ağ ve yürütme kontrol ağı olmak üzere üç alt ağı işaret ettiğini gözlemlediler.

Araştırmacılar, olağan mod ağı hafıza ve zihinsel simülasyonda yer aldığı için, düşünme, hayal gücü ve spontan düşünme gibi süreçlerde önemli bir rol oynadığını belirttiler. Bunun yaratıcılık açısından, beyin fırtınası için önemli olduğunu düşündüklerini aktardılar. Fakat bu şekilde her zaman en yaratıcı düşünceye rastlanamayacağını söyleyen araştırmacılar çünkü hafızadan orijinal olmayan bir hafızanın da çağırabileceğini belirttiler. Uyarıcı ağın hem çevresel hem de içsel olarak önemli bilgiyi tespit ettiğini ve yaratıcılıkta, olağan mod ağından çıkan fikirleri gruplamaktan sorumlu olabileceğine dikkat çektiler. Yürütme kontrol ağının ise, insanların yararlı fikirlere odaklanmalarına yardımcı olmak için çalıştığını belirttiler. Bu sistemler arasındaki eş zamanlılığın yaratıcılık için önemli olduğunu, daha esnek düşünen ve daha yaratıcı fikirler üreten insanların, genellikle birlikte çalışmayan ve bu sistemleri çevrimiçi hale getiren bu ağlarla etkileşime geçebildiklerinin altını çizdiler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Roger E. Beaty, Yoed N. Kenett, Alexander P. Christensen, Monica D. Rosenberg, Mathias Benedek, Qunlin Chen, Andreas Fink, Jiang Qiu, Thomas R. Kwapil, Michael J. Kane, Paul J. Silvia. Robust prediction of individual creative ability from brain functional connectivity. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2018; 201713532 DOI: 10.1073/pnas.1713532115

RCC Sağkalımı Tahmini İçin RISK Skoru İşe Yarar Mı?

14 Mart 2018

Renal hücreli karsinomda (RCC)günümüze kadar birkaç inflamatuvar belirteç, potansiyel biyolojik belirteç olarak çalışılmıştır. Ancak bu çalışmalar derinlemesine incelendiği zaman az sayıdaki rapor, agrege ve berrak hücreli olmayan histolojilerdeki prognostik değerlerini analiz etmiştir. ABD merkezli bir grup araştırmacı ise belirli spesifik inflamatuvar belirteçlerin bir RCC Inflamatuvar Skoruna (RISK) göre kombine edilmesinin, berrak hücreli ve berrak hücreli olmayan olmayan RCC'ye sahip hastalarda genel sağkalımın (OS) titiz bir prognostik göstergesi olabileceğini varsayıyorlar.

Araştırmacılar yapmış oldukları çalışmada RISK gelişimi için preoperatif C-reaktif protein (CRP), albümin, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), düzeltilmiş kalsiyum ve aspartat transaminazın alanin transaminaz (AST / ALT) oranının kombinasyonunu kullandıları. RISK, şebeke arama metodolojisi, alıcı işletim karakteristiği (ROC) analizi ve duyarlılık özgüllük dengeleme analizi kullandıkları RISK'ın prognostik değeri Kaplan-Meier yöntemi ve Cox oransal regresyon modelleri kullanılarak analiz edildi. Tahmin doğruluğu için, Boyut, Sınıf ve Nekroz (SSIGN) skoru, Kaliforniya Üniversitesi-LOS Angeles (UCLA) Entegre Evreleme Sistemi (UISS) ve Leibovich Prognoz Puanı (LPS) RISK ile karşılaştırıldı.

RISK İle Kıyaslanabilir Bir Özgüllük Elde Edildi

Nefrektomi uygulanan 391 RCC hastasında RISK eğrisi altındaki alan (AUC) 0.783 olarak hesaplandı ve bu skor, SSIGN (AUC 0.776, p = 0.82) ve UISS (AUC 0.809, p = 0.317) ile karşılaştırılabilir düzeyde bulundu. Lokalize hastalığı olan hastalar arasında RISK'i ve LPS için AUC sırasıyla 0.742 ve 0.706 idi (p = 0.456). Çok değişkenli analizde ise artan RISK grubu ile OS arasında aşamalı istatistiksel olarak anlamlı ters ilişki (hepsi p <0.001) gözlemlendi.

Bu çalışmada elde ettikleri sonuçlara göre araştırmacılar RISK’in, berrak hücreli ve berrak hücreli olmayan RCC’de nefrektomiyle tedavi edilen hastalar için, diğer histopatolojik prognostik araçlarla karşılaştırılabilir hassasiyetle, OS'nin bağımsız ve önemli bir prediktörü olarak önerdiler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Sekar RR. et al. A novel preoperative inflammatory marker prognostic score in patients with localized and metastatic renal cell carcinoma. Asian J Urol. 2017 Oct;4(4):230-238. doi: 10.1016/j.ajur.2017.04.002. Epub 2017 May 10.

Diş Gıcırdatması ve Tedavisi

12 Mart 2018

Oldukça sık rastlanan bruksizm, çoğunlukla uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma durumudur. Genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler dişlerini gıcırdattıklarının farkında değildir. Diş gıcırdatma nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Stres, bruksizmin hem ortaya çıkma nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak ve dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar bruksizmin diğer ortaya çıkma sebeplerindendir.

Diş gıcırdatma tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Öncelikle oluşumunda büyük bir etken olan stresten kurtulmak gerekmektedir. İkinci olarak da dişler koruma altına alınmalıdır. Korunmak için kişiden kişiye değişen silikon plaklar kullanılmaktadır. Uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucuları çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilir. Etkili olsa da, ağız koruyucusunun kaynakta bruksizmi durdurması olası değildir. Sadece dişler ve çenemdeki hasarı azaltır. Şu anda uyku bruksizmi durdurabilen tanınmış bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Bir grup araştırmacı, semptomatik uyku bruksizmi olan hastalarda masseter ve temporalis kaslarına onabotulinum toksin-A (BoNT-A) enjeksiyonlarının emniyetini ve etkinliğini test eden bir çalışma yaptılar. 18-58 yaşları arasında klinik olarak tanı konmuş uyku bruksizmi olan ve polisomnografi ile doğrulanan katılımcılar, plasebo kontrollü, 1: 1 paralel tasarımlı, açık etiketli uzamalı randomize çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara BoNT-A 200 ünite (her massetere 60, her temporalise 40) veya plasebo verildi ve ilk tedavi ziyaretinden 4-8 hafta sonra değerlendirildi. Birincil etkinlik sonlanım noktası klinik global izlem (CGI) ve ikincil etkinlik sonlanım noktası, enjeksiyondan 4-8 hafta sonra bruksizmin ve ağrının değişiminin görsel analog skalasıydı (VAS). Eksplatuvar sonlanım noktaları modifiye Montreal Bruksizm Anketi, Baş Ağrısı Etki Testi-6, toplam Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykuluk Ölçeği, Kişinin Kendi Bildirdiği Kaygı Ölçeği ve polisomnografi verileriydi.  Advers olaylar kaydedildi.

Botoks Tedavisi Olumlu Sonuçlar Veriyor

Çalışmaya 31 katılımcı dahil edildi ve 23 kişi randomize edildi. BoNT-A'ya randomize edilen 13'ü ve plaseboya randomize edilen 9'u da çalışmayı tamamladı. Plasebo enjeksiyonu verilen kişiler diş gıcırdatma konusunda iyileşme olmadığını bildirdiler, ancak botoks alanlar semptomlarının "çok daha iyi" ya da "çok geliştirildi" olduğunu bildirdiler. botoks kullananlar ağrıda azalma olduğunu bildirdiler, ancak plasebo enjeksiyonu olanlar için ağrı şiddetinde herhangi bir değişiklik yoktu. CGI ve VAS değişimi BoNT-A grubunun lehineydi. Araştırma sonlanım noktalarının hiçbirinde anlamlı bir değişiklik olmamasına karşın, toplam uyku süresi ve diş gıcırdatma sürelerinin sayısı / süresi BoNT-A grubunun lehineydi. BoNT-A'ya randomize edilen iki katılımcı, gülümsemelerinde kozmetik bir değişiklik olduğunu bildirdi. Disfaji veya çiğneme yan etkisi rapor edilmedi.

Araştırmacılar yaptıkları plasebo kontrollü pilot çalışmada, BoNT-A’nın etkili ve güvenli bir şekilde uyku bruksizmini geliştirdiğini belirttiler. Bulguların doğrulanması için geniş çok merkezli çalışmaya ihtiyaç olduğunu aktardılar.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

: William G. Ondo, Jerald H. Simmons, Muhammad H. Shahid, Vera Hashem, Christine Hunter and Joseph Jankovic. Onabotulinum toxin-A injections for sleep bruxism  A double-blind, placebo-controlled study, Neurology 2018.

Uygunsuz Antibiyotik Reçete Etme Hasta Yaşına ve Irka Göre Değişiyor

12 Mart 2018

Son yıllarda tüm dünyada gereksiz ve uygunsuz antibiyotik kullanımı giderek artıyor ve ilaçlara karşı gelişen direnç nedeniyle gelecekte önemli sağlık sorunları yaşanmasından endişe ediliyor. Reçeteyi yazmayı etkileyen faktörleri anlamak antibiyotiklerin kötüye kullanımını nasıl azaltacağını belirlemek için kritik önem taşıyor.

Yapılan yeni bir çalışmada, Kuzey Karolina, Charlotte merkezli Carolinas HealthCare System'deki, 898 sağlayıcı ve 246 poliklinik uygulamasıyla, 281.315 erişkin ve pediatrik hastanın reçete modellerini gözden geçirdiler. Bu hastalar, viral üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit, sinüzit ve süpüratif olmayan orta kulak iltihabı olmak üzere rutin olarak antibiyotik kullanımı gerektirmeyen dört ortak durum için 1 Ocak 2014 ile 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında tedavi altına alındı. Çalışma verileri, hasta, sağlayıcı ve uygulama faktörlerini analiz etmek için elektronik sağlık kayıtlarından sağlandı. Hasta faktörleri arasında ziyaret endeksi, yaş, ırk, cinsiyet, hastanın sağlığı ve hastanın ortalama ziyaret sayısı vardı. Sağlayıcıların reçete yazma kalıpları, yaşı ve sağlayıcı türüne göre gözden geçirildi. Uygulayıcı özellikleri, uygulama türü, kırsal ve şehir olmak üzere uygulama yeri ve ziyaret yılını içermekteydi.

Antibiyotik Reçete Etme Eğilimlerini Şartlar Etkiliyor

Araştırmacılar, bir antibiyotiğin potansiyel olarak uygun olmayan şekilde reçete edildiği en yaygın endikasyonun akut bronşit olduğunu gördüler. Poliklinik başvurusunda bir antibiyotik reçete edilme riski, 40-64 yaşlarındaki yetişkin hastalar için daha yüksekti ve reçete edilme oranları, 64 yaşından büyük yetişkinlerde azaldı. Beyaz erişkin ve pediyatrik hastaların yanı sıra özel sigortalı yetişkin hastaların bu viral hastalıklar için uygun olmayan antibiyotik tedavisi görme olasılığı daha yüksekti. Hasta ve uygulama faktörlerine göre düzeltildikten sonra, yetişkin hastalar için hekim sağlayıcılara kıyasla bir antibiyotik reçete etme olasılığı yüzde 15 oranında daha yüksekti. Sağlayıcı yaşı, bu hastalıklar için daha yüksek oranda antibiyotik reçete etme ile anlamlı derecede ilişkiliydi, bu risk 61 yaşına kadar arttı. Aile hekimliği uygulamaları en yüksek reçete yazma oranına sahipken, pediatrik uygulamalar en düşük orandaydı. Pediatrik uygulamalarda, acil bakım uygulamalarına kıyasla bir antibiyotik reçete etme olasılığı yüzde 16 daha azdı. Metropolit alanda görülen yetişkinler için antibiyotik alma riski, kırsal alanlarda görülenlerden % 36 daha fazlaydı.

Araştırmacılar, bulguların bir sonucu olarak, uygun reçete uygulamasını iyileştirmede ve antibiyotik direncini azaltmada daha etkili olabilecek bakımların, sağlayıcı türlerinin ve hasta özelliklerine yönelik müdahaleleri önerdiğini belirttiler. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Monica L. Schmidt, Melanie D. Spencer, Lisa E. Davidson. Patient, Provider, and Practice Characteristics Associated with Inappropriate Antimicrobial Prescribing in Ambulatory Practices. Infection Control & Hospital Epidemiology, 2018; 1.

Cinsiyet Mikrobiatanın Strese Verdiği Yanıtı Etkileyebilir

09 Mart 2018

Kötü bir diyetin sağlıksız olduğunu biliyoruz, ancak yeni bir çalışma stresin de bedenlerimize gerçekten kötü bir diyet gibi zararlı olabileceğini ortaya koyuyor. Nature Scientific Reports’ta yayınlanan çalışmaya göre tamamen sağlıklı mikrobiataya sahip fareler strese maruz bırakıldığında özellikle dişi fare barsak mikroorganizmaları yüksek yağlı ve sağlıksız beslenen fareler ile benzer özellikler göstermeye başlamış.

Stresin Fiziksel ve Zihinsel Etkileri İncelendi

Araştırmacılar stresin mikrobiataya etkisini gözlemlemek amacı ile 8 haftalık büyük bir fare grubunu eşit sayıda dişi ve erkek olmak üzere bölerek, grupların yarısına sağlıksız yüksek yağ içerikli diyet uyguladı. 16 haftanın ardından bütün fareler 18 gün boyunca hafif strese maruz bırakıldı. Bu süreçte stresin farelerin mikrobiatasını nasıl etkilediğini görmek için, farelerin stres öncesi ve sonrası toplanan fekal örneklerinden DNA analizi yapıldı. Ayrıca farelerin alanlarında ne kadar ve nereye gittikleri takip edilerek farelerin anksiyete değerlendirmesi yapılması hedeflendi.

Dişi Farelerin Mikrobiatası Değişkenlik Gösterdi

Sonuçta cinsiyetler arasından şaşırtıcı farklılıklar tespit edilmiş: Yüksek yağlı beslenen erkekler, aynı diyete sahip dişi farelerden daha fazla kaygı sergilemiş ve bu grupta hareketin belirgin azaldığı gözlenmiş. Ancak sadece dişi farelerde, mikrobiatanın yüksek yağlı beslenen grup ile benzer özellik göstermesi ise çalışmaya dikkat çekici özellik kazandırıyor.

Görünen o ki, her ne kadar stresi psikolojik bir fenomen olarak düşünsek de, farklı fiziksel değişikliklere neden olabiliyor. Toplumda kadınlar stresle ilişkili olarak daha yüksek depresyon ve anksiyeteye eğilim gösterseler de, cinsiyet uyumsuzluğunun olası bir kaynağı bağırsak mikrobiyotasının erkeklerde strese karşı verdiği farklı yollarda olabilir.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Bridgewater LC et al. Gender-based differences in host behavior and gut microbiota composition in response to high fat diet and stress in a mouse model. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-11069-4

Atipik Parkinsonizm Nedir?

09 Mart 2018

Parkinson hastalığı beyinde başta hareket değişikliğine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. En sık görülen semptomlardan bazıları, tremor, kas sertliği ve yürüyüş değişiklikleridir. Parkinson hastalığına sahip bazı insanlar, hastalığa özgü semptomların yanı sıra, hastalığın tipik olmayan diğer semptomlarını yaşar ve bu durum atipik Parkinsonizm veya Parkinsonizm artı sendromu olarak adlandırılır. Atipik Parkinsonizm, geleneksel Parkinson hastalığı tedavilerine cevap vermeyebilir; bu nedenle, hastaların etkili olması muhtemel tedavileri almasını sağlamak için doğru tanı yapılması önemlidir.

Parkinson hastalığının kesin sebebi bilinmese de hastalığın, substantia nigra adı verilen beynin içindeki hücreleri yok ettiği bilinmektedir. Atipik Parkinson hastalarında, substantia nigra'da ve beyindeki bu alanın dışındaki hücrelere genellikle dopamin transmissions hasar görür. Hastalar Parkinson hastalığına bağlı olmayan ek belirtilerle karşılaşabilirler.

Atipik Parkinsonizm, Parkinson hastalığının belirtileri ile birlikte görülen, kortikobazal dejenerasyon, Lewy cisimcikli demans, progresif supranüklear felç, multiple sistem atrofi, normal basınçlı hidrosefali ve vasküler Parkinsonizm gibi çeşitli form veya türlere sahiptir.

Kesin Tanı Testi Yok

Parkinson hastalığını veya atipik Parkinsonizm için kesin bir tanı testi yoktur. Bunun yerine, bir kişinin genel semptomları düşünülmeli ve diğer hastalıklar ekarte edilmelidir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması, pozitron emisyon tomografisi, tiroit, karaciğer fonksiyonları, böbrek fonksiyonları ve daha fazlasını test etmek için kan testleri istenebilir. Beyindeki dopamin miktarını artırmak için tasarlanmış bir ilaç reçete edilebilir. Hastanın belirtileri düzelirse, doktorlar Parkinson hastalığı tanısı koyabilirler. Bununla birlikte, tipik Parkinsonizm olan bir kişi bu ilaçla iyileşmeyi sağlayamaz, çünkü Parkinson hastalığı için tasarlanan ilaçların atipik Parkinsonizm üzerinde etkisi yoktur. Bazen kesin bir teşhis koymak, Parkinson hastalığı semptomları hastalığa bağlı en yaygın kategorilere uymaması nedeniyle zaman alabilir.

Atipik Parkinsonizm için herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak bazı ilaçlar semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.  Parkinson hastalığı ve atipik Parkinsonizm her zaman engellenemez, ancak kişinin kaçınılması gereken beyin hasarı, sık sarsıntılar, karbon monoksit, ağır metaller ve pestisitler gibi toksik maddelere maruz kalma gibi bazı risk faktörleri vardır. Bu risklerin bir kısmından kaçınmak için kimyasal maruziyetleri sınırlayarak ve bir bisiklet veya motosiklet kullanırken kask takarak koruyucu adımlar atılabilir.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

What is atypical Parkisonism? By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN Last reviewed: Mon 8 January 2018 on Medical News Today

Sağlıksız Beslenme İle İstenmeyen Bağışıklık Yanıtı Oluşuyor

08 Mart 2018

Bağışıklık sistemi, yüksek yağ ve yüksek kalorili bir diyete bakteriyel bir enfeksiyona benzer biçimde tepki veriyor. Bu bulgu, Bonn Üniversitesi tarafından yürütülen yakın tarihli bir çalışmayla kanıtlandı. Özellikle rahatsız edici olan bulgu ise sağlıksız gıdanın, vücudun savunmalarını uzun vadede daha agresif hale getiriyor olması. Sağlıklı bir diyet yapmaya başladıktan sonra dahi, doğal bağışıklık yanıtı ve inflamasyona yatkınlık devam etmektedir. Bu uzun vadeli değişiklikler, batı tarzı diyet tüketimiyle bağlantılı hastalıklar olan ateroskleroz ve diyabetin gelişimine katkıda bulunuyor olabilir.

Farelerde yapılan çalışmada yağ oranı yüksek, şeker oranı yüksek ve lif oranı düşük bir diyet 1 ay boyunca kullanıldı. Hayvanlar tehlikeli bakterilerle enfekte olduktan hemen sonra vücudun her tarafında güçlü bir inflamasyon tepkisi geliştirdiler. Sağlıksız beslenme, farelerin kanındaki bazı bağışıklık hücrelerinin, özellikle granülositlerin ve monositlerin sayısının beklenmedik şekilde artmasına neden oldu. Bu beklenmedik bulguları daha iyi anlamak için, büyük bağışıklık hücre tipleri için kemik iliği öncüleri, bir Batı diyeti veya sağlıklı kontrol diyeti ile beslenen farelerden izole edildi ve fonksiyonlarının ve aktivasyon durumunun sistematik analizi gerçekleştirildi.

Genomik çalışmalar, Batı diyetinin progenitör hücrelerde çok sayıda geni aktive ettiğini gösterdi. Etkilen genler, çoğalma ve olgunlaşmadan sorumlu olanları içeriyor. Araştırmacılar kemirgenlere tipik tahıl diyetlerini dört hafta daha verirken akut inflamasyon kayboldu. Ortadan kaldırılmayan şey ise, bağışıklık hücrelerinin ve öncüllerinin genetik yeniden programlanmasıydı: dört hafta sonra bile, fast food safhasında devreye giren genlerin çoğu hala aktifti.

Bağışıklık hücrelerinde "Fast Food Sensörü"

Doğal bağışıklık sisteminin bir bellek biçimine sahip olduğu bilinmektedir. Bir enfeksiyondan sonra, vücudun savunması bir tür alarm halindedir, böylece yeni bir saldırıya daha çabuk tepki verebilirler. Uzmanlar bunu "doğal bağışıklık eğitimi" olarak adlandırıyorlar. Bu çalışmadaki farelerde ise bu süreç bir bakteri tarafından tetiklenmedi, sağlıksız bir diyetle tetiklendi.

Bilim adamları, bağışık hücrelerdeki sorumlu "fast food sensörü" nü de belirleyebildilerı. 120 deneğin kan hücrelerini değerlendiren bilim insanları inflamazom adı verilen, enfeksiyöz ajanları ve diğer zararlı maddeleri tanıyan ve daha sonra enflamatuar habercileri serbest bırakan önemli hücre içi sinyal komplekslerinin sürece dahil olduğuna dair kanıtlar buldular. NLRP3 inflamazomunun vücudun Batı tipi diyetlere maruz kalmasını tam olarak nasıl tanımladığı ise henüz tanımlanamamıştır.

İlginçtir ki, akut enflamatuar cevabın yanı sıra, bu da bağışıklık sisteminin tepkileri için uzun vadeli sonuçlar doğurmaktadır: Batı diyeti ile aktivasyon, genetik bilgilerin paketlenme biçimini değiştirir. Genetik malzeme DNA'da saklanır ve her hücre, birlikte yaklaşık iki metre uzunluğuna ulaşan birkaç DNA ipliği içerir. Bununla birlikte, genellikle çekirdekte bazı proteinlerin etrafına sarılırlar ve DNA'daki birçok gen okunamaz çünkü bunlar erişilemez konumdadırlar.

Sağlıksız yemek, normalde saklı bulunan bu DNA parçalarından birinin, bir yün topunun dışına asılmış bir döngüye benzer şekilde gevşemesine neden olur. Bu geçici röprodüksiyon aktif kaldıkça, genetik materyalin bu alanı daha kolay okunabilir. Bilim adamları bu olayları epigenetik değişiklikler olarak adlandırıyorlar. İnflamazom da epigenetik değişiklikleri tetikliyor. Bağışıklık sistemi sonuçta daha küçük uyaranlara bile daha güçlü iltihap tepkileri ile tepki veriyor.

Sağlık İçin Dramatik Sonuçlar

Bu inflamatuvar cevaplar, vasküler hastalıkların veya tip 2 diyabet gelişimini hızlandırabilir. Yanlış beslenme bu nedenle dramatik sonuçlar doğurabilir. Son yüzyıllarda, ortalama yaşam süresi Batı ülkelerinde giderek artmaktadır ancak bu eğilim şu anda ilk kez kırılıyor: Bugün doğanlar, anne-babalarından daha kısa sürede yaşıyor olacak. Sağlıksız diyetler ve çok az egzersiz muhtemelen bu konuda belirleyici bir rol oynamaktadır.

Sağlıklı bir diyetin temelleri şu an eğitimin önemli bir parçası haline gelmelidir, ancak bu şekilde çocukları gıda endüstrisinin çekiciliğine karşı erken bir aşamada sağlıklı gıdalara yönlendirerek hazırlayabiliriz. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Christ A et al. Western Diet Triggers NLRP3-Dependent Innate Immune Reprogramming. Cell, 2018; 172 (1-2): 162 DOI: 10.1016/j.cell.2017.12.013

Bipolar Bozukluk Riski Önceden Tahmin Edilebilir Mi?

07 Mart 2018

Bipolar bozukluğun erken belirtileri, daha çok semptomlardan veya duygudurum bozukluklarıyla ilişkili diğer özelliklerden oluşan nispeten karakteristik bir "homotipik" patern halinde görülebilir; veya anksiyete ve yıkıcı davranış da dahil olmak üzere diğer semptomların bulunduğu bir "heterotipik" patern de oluşabilir.

Farklı Semptom Paternleri, Bipolar Bozukluk Riski İçin Farklı Etkiler

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, prodromal semptomlar ve bipolar bozukluğun daha sonraki gelişimi için risk faktörleri ile ilgili 39 çalışmadan elde edilen verileri inceledi ve analiz etti. Analizleri, bipolar bozukluk tanısı konmadan önce erken belirtilere ve risk faktörlerine ilişkin verilerin toplandığı prospektif çalışmaların yüksek kalitede kanıtlarına odaklandı.

Mani ya da hipomaninin başlangıcında da görüldüğü gibi, erken depresyon ya da diğer semptomlar, bazen bipolar bozukluk gelişiminden yıllar önce gelmektedir. Bununla birlikte, bipolar bozukluğa prodromal evresi sırasında tanı koymak oldukça zordur.

İncelenen kanıtlar, daha sonra bipolar bozukluğun gelişimini öngören erken semptomlar hakkında iki paterni ortaya çıkarıyor. Yazarlar, homotipik semptomların "düşük duyarlılık" taşıdıklarını, yani bu ruhsal belirtilere sahip olan gençlerin çoğunun daha sonra bipolar bozukluk geliştirmediğini belirtti. Bununla birlikte, bu belirti paterni orta ila yüksek özgünlüğe sahipti ve bipolar bozukluk geliştirmeye devam eden birçok hastada homotipik semptomlar ortaya çıkmaktaydı.

Heterotipik desen ise, erken anksiyete ve dikkat veya davranış bozuklukları gibi prodromal semptomların diğer tiplerinden oluşuyordu. Bu model düşük duyarlılık ve özgüllüğe sahiptir: Bu belirtilere sahip nispeten az sayıda hasta bipolar bozukluk geliştirirken, heterotopik belirtileri olmayan birçok genç insanda bipolar bozukluk gelişir.

Çeşitli Risk Faktörleri İlişkili Bulundu

Çalışma bulguları, preterm doğum, kafa travması, ilaç maruziyeti (özellikle kokain), fiziksel veya cinsel taciz ve diğer stres biçimlerini de içeren birçok başka faktörü bipolar bozukluk geliştirme riskiyle ilişkilendirdi. Bununla birlikte, bu risk faktörlerinin çoğunda hem duyarlılık hem de özgüllük düşüktür.

Daha ileri çalışmalarla, prodromal semptomların ve risk faktörlerinin kalıpları, bipolar bozukluk geliştirecek genç kişileri tanımlamak için yeni yaklaşımlara yol açabilir ve erken tedaviden fayda sağlayabilir. Araştırmacılar, tahmin faktörünün, tek tahmin edici değil, çoklu risk faktörlerinin kombinasyonlarıyla daha da yüksek olabileceğini belirtti.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Marangoni C et al. Clinical and Environmental Risk Factors for Bipolar Disorder. Harvard Review of Psychiatry, 2018; 26 (1): 1 DOI: 10.1097/HRP.0000000000000161

Kalp İçin Egzersiz İyiyken Hipertansiyon Neden Kötüdür?

06 Mart 2018

Egzersiz sırasında kalp stres altına alındığında sağlıklı kabul edilir. Ancak yüksek tansiyon nedeniyle stres kalp için kötüdür. Peki neden ve her zaman durum böyle mi? Alman Kalp ve Damar Araştırmaları Merkezi (DZHK) ve Heidelberg Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları, önceden tespit edilmemiş bir sinyal yolunun stres türüne bağlı olarak kalp yetmezliğine neden olduğu veya koruduğunu gösteren yeni bulgular elde etti.

Araştırmacılar, başlangıçta histon deasetilaz 4 (HDAC4) adı verilen epigenetik bir geçişe sahip kalpteki bir metabolik süreç zincirini inceledi. Epigenetik, çevresel faktörlerin genleri nasıl etkilediğini araştırır. Yeni keşfedilen sinyal iletim yolu, strese bağlı olarak fare kalplerinde yukarı doğru veya aşağı doğru düzenlenebilir olarak bulundu. Sinyal yolunun sonunda, fizyolojik stres sonrası, yani egzersiz sonrası, sağlıklı fare kalplerinde bir HDAC4 fragmanı daha yaygın olarak tespit edildi. Patolojik strese maruz kalmış fare kalplerinde ise, örneğin kan basıncının artması nedeniyle oluşan streste, bu fragman üremedi.

Geçici Kalp Yetmezliği

Araştırmacılar, etkiyi daha yakından araştırmayı amaçladı ve bu nedenle HDAC4 fragmanı üretemeyen genetik olarak değiştirilmiş fareler üretti. Bu fareler fizyolojik strese maruz kalsalar da ve şaşırtıcı bir şekilde, sağlıklı bir etki oluşmadı. Bunun yerine, yoğun bir egzersiz sonrasında geçici kalp yetmezliği geliştirdiler ve bu da performansı belirgin bir şekilde düşürdü. Bu kalp yetmezliği sonrasında tekrar geriledi.

HDAC4 fragmanı kalbi geçici fizyolojik stresin neden olduğu zararlardan koruyabilir. Ancak neden yüksek tansiyonun neden olduğu stres veya diğer stresten koruyamaz? Araştırmacılara göre işin sırrı molalarda. Egzersiz sırasında kalp için dinlenme periyotları sıklıkla bulunur. Protein kinaz A adı verilen bir enzim, bu dönemlerde iyileşir ve HDAC4 fragmanının aktivasyonu yoluyla sağlıklı yolun metabolik zincir kavşağında izlenmesini sağlar.

Yüksek kan basıncı gibi kalıcı stres durumunda ise protein kinaz A'nın sürekli aktivitesi sonunda kalıcı stres altında bu parça kaybolur. Araştırmacılar ayrıca, HDAC4 fragmanı ile bir gen terapisinin farelerdeki bu pompalama güç eksikliğine karşı koruma sağladığını da gösterdiler.

Evrim perspektifinden bakılınca da atalarımız, toplayıcılar ve avcılar, çoğu zaman yiyecek bulmak ve eve getirmek için birkaç saat boyunca fiziksel olarak faal olmalıydı. Yeni keşfedilen sinyal yolu, bu durumda kalbi korumuş olabilir. Sonuçlar ayrıca dinlenme süresi olmayan aşırı dayanıklılık sporunun kalbe zarar verebileceğini de gösteriyor. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Lehmann LH et al. A proteolytic fragment of histone deacetylase 4 protects the heart from failure by regulating the hexosamine biosynthetic pathway. Nature Medicine, 2017; 24 (1): 62 DOI: 10.1038/nm.4452

Koenzim Q10 ve İnflamasyon

01 Mart 2018

Son zamanlarda gıda desteği olarak çok çalışmada sıklıkla ismini duymaya başladığımız koenzim Q10, gün geçtikçe daha popüler olmaya başladı. Kronik inflamasyon, metabolik hastalıkların başlamasına ve gelişimine katkıda bulunur. Klinik kanıtlar, koenzim Q10'un iltihap belirteçleri üzerinde bazı etkilerinin olduğunu önermektedir. Peki söylenildiği gibi koenzim Q10’un inflamasyon üzerine etkisi var mıdır? Ne düzeyde ve nasıl ilişkilidir? 

Bu sorulara cevap bulmak amacıyla yapılan bir meta-analizde metabolik hastalığa sahip olan insanlarda koenzin Q10’un etkileri incelendi. Elektronik veritabanları Şubat 2016'ya kadar randomize kontrollü çalışmalar (RKÇ) için araştırıldı ve interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve C reaktif protein (CRP) dahil inflamatuar faktörler ile ilişkili sonuç parametreleri değerlendirilmeye alındı. Meta-analiz yazılımı için RevMan yazılımı kullanıldı. Yöntem olarak STATA yazılımı ile Meta-regresyon analizi, Egger hattı regresyon testi ve Begg rank korelasyon testi uygulanarak yapıldı.

Koenzim Q10 Takviyesi TNF- α Düzeyini Düşürüyor

Meta-analize toplam 428 denek içeren dokuz çalışma dahil edildi. Sonuçlara göre, kontrol grubuna kıyasla, koenzim Q10 takviyesinin serum koenzim Q10 düzeyini 1.17μg / ml’ye [MD = 1.17,% 95 GA (0.47-1.87) μg / ml, I2 =% 94] arttırdığını görülürken, TNF-α'da 0.45 pg / ml [MD = -0.45,% 95 GA (-0.67 ila -0.24) pg / ml, I2 =% 0] oranında önemli ölçüde düşüş saptandı. CRP [MD = -0.21, 95% CI (-0.60 to 0.17) mg/L, I2 = 21%] ve IL-6[MD = -0.89, 95% CI (-1.95 to 0.16) pg/ml, I2 = 84%] için ise koenzim Q10 ve plasebo arasında anlamlı bir fark gözlenmedi.

Sonuç olarak koenzim Q10 takviyesi kısmen inflamasyon sürecini iyileştirebiliyor gibi görünse de koenzim Q10'un inflamasyon üzerindeki etkileri, daha büyük örneklem büyüklüğü ve yeterince uzun süren iyi tanımlanmış çalışmalar yürütmek suretiyle derinlemesine araştırılmalıdır.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Zhai J et al Effects of Coenzyme Q10 on Markers of Inflammation: A Systematic Review and Meta-Analysis.: PLoS One. 2017 Jan 26;12(1):e0170172. doi: 10.1371/journal.pone.0170172. eCollection 2017.

Alzheimer Hastalığının Progresyonunda Enflamasyon Rol Oynuyor

26 Şubat 2018

Alzheimer hastalığı demansa yol açan yıkıcı nörodejeneratif bir durumdur. Etkili bir tedavi henüz mevcut değildir. Hastalık, beyinde biriken ve nöronlara zarar veren "Amiloid-beta" (A-beta) adı verilen küçük proteinlerin anormal birikimiyle ilişkilidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, "plaklar" olarak bilinen A-beta yatağının, beynin doğal bağışıklık sistemi tarafından enflamasyon mekanizmalarını tetiklediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, nörodejenerasyona ve patolojinin ilerlemesine yol açan kesin süreçler bugüne kadar tam olarak anlaşılamamıştır. A-beta patolojisinin depozisyonu ve yayılmasının, muhtemelen hafıza problemleri gibi klinik belirtilerinin ortaya çıkmasından onlarca yıl önce gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu nedenle bu süreçlerin daha iyi anlaşılması, kognitif defisitler ortaya çıkmadan önce erken bir aşamada Alzheimer'ı hedef alacak yeni tedavi yaklaşımları için önemlidir.

Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi (DZNE) ve Bonn Üniversitesi bilim adamları yaptıkları yeni bir araştırmada, beynin bağışıklık sisteminin neden olduğu enflamasyon mekanizmaların Alzheimer hastalığının ilerlemesine neden olduğunu gösterdiler.

Araştırmacılar, bir süredir A-beta patolojisinin ilerlemesinde beynin bağışıklık tepkisinin rolünü araştırıyorlardı. 2013 yılında Nature dergisinde yayınlanan daha önceki çalışmalarında, doğuştan gelen bağışıklık sensörü olan moleküler kompleks NLRP3'ün Alzheimer hastalarının beyinlerinde aktive edildiğini ve bir fare modelinde Alzheimer patogenezine katkıda bulunduğunu tespit etmişlerdi. NLRP3, aşırı derecede pro-inflamatuar sitokinlerin üretimini tetikleyen bir inflamazom olarak adlandırılır. Ayrıca, aktivasyonu üzerine, NLRP3, ASC'dan "ASC Benekleri" olarak adlandırılan ve hücrelerden salınabilen ASC adaptör proteini ile büyük sinyal kompleksleri oluşturur.

Enflamasyon Sadece Seyirci Değil

Araştırmacılar yeni çalışmalarında, ASC benekleri beyindeki aktifleştirilmiş bağışıklık hücrelerinden "mikroglia" lardan salındığını gösterdiler. Dahası, bulgular nörodejenerasyonun klasik özelliklerine direkt bir moleküler bağ sağlıyordu. ASC beneklerinin hücre dışı boşlukta A-beta'ya bağlandığını ve A-beta'nın birikimini teşvik ettiğini buldular. Ayrıca, insan beyin materyalinin analizinde, enflamasyon ve A-beta patolojisinin insanlarda benzer bir şekilde etkileşebileceğini çeşitli düzeylerde gösterdiler.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların, beyin enflamasyonunun sadece bir seyirci olmadığını, hastalık ilerlemesine güçlü bir katkıda bulunduğunu belirttiler. Bu bağışık yanıtını hedef almanın Alzheimer için yeni bir tedavi modeli olacağını aktardılar.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Carmen Venegas, Sathish Kumar, Bernardo S. Franklin, Tobias Dierkes, Rebecca Brinkschulte, Dario Tejera, Ana Vieira-Saecker, Stephanie Schwartz, Francesco Santarelli, Markus P. Kummer, Angelika Griep, Ellen Gelpi, Michael Beilharz, Dietmar Riedel, Douglas T. Golenbock, Matthias Geyer, Jochen Walter, Eicke Latz, Michael T. Heneka. Microglia-derived ASC specks cross-seed amyloid-β in Alzheimer’s disease. Nature, 2017; 552 (7685): 355 DOI: 10.1038/nature25158

Serviksi Etkileyerek Preterm Doğuma Neden Olabilen Bakteriler Bulundu

21 Şubat 2018

Preterm doğum, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı tanımlamaya göre, düzenli doğum eylemi kontraksiyonları ile birlikte ilerleyici servikal dilatasyon ve silinmenin 20-37. gebelik haftaları arasında başlamasıdır ve dünyadaki bebek morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Perinatal mortalitenin % 75-85’inden sorumludur. Son 20 yılda preterm doğum % 40 oranında artış göstermiştir. Preterm doğumun nedenleri karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte ortaya çıkan yeni veriler, bir kadının vajina ve serviksinde bazı bakterilerin varlığının erken doğum riskini artırabileceğini göstermektedir. 

Şubat 2018'de, Anne-Fetal Tıp Derneği (SMFM) yıllık toplantısında (Gebelik Toplantısı) yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, bakterilerin yan ürünlerinin preterm doğuma neden olabilecek servikal değişikliklere neden olduğunu gösteren bulguları ortaya koydular.

2 Riskli Bakteri Türü

Sunulan çalışma, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki March Dimes Prematürite Araştırma Merkezi tarafından finanse edildi ve servikal hücreler üzerinde Mobiluncus mulieris, Gardnerella vaginalis ve Lactobacillus olmak üzere üç spesifik bakterinin etkilerini inceledi. Araştırmacılar, incelenen bakterilerin ikisinin serviksi infiltre ettiğini ve genlerin ekspresyonunda değişikliğe neden olarak spontan preterm doğumda rol oynadığını buldular. İncelenen üçüncü bakterilerinin ise aynı etkiye sebep olmadığı bulundu.

Araştırmanın başında ve kadın doğum ve jinekoloji profesörü, araştırmasının başkan yardımcısı ve Pennsylvania Üniversi Tıp Fakültesinde Anne ve Çocuk Sağlığı Araştırma Merkezi direktörü olan Michal Elovitz vardı. Araştırmacılar, vajinal ve servikal bakterilerin servikste farklı etkileri olduğunu gözlemlediler.  Mekanizmanın tam olarak anlaşılamadığı daha önceki insan çalışmaları sonrasında, elde ettikleri bulguların spontan preterm doğumun daha iyi anlaşılmasına yönelik heyecan verici bir adım olduğunu belirttiler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Researchers Advance the Understanding of Preterm Birth, The Society for Maternal-Fetal Medicine, Dallas, Texas, January 30, 2018S

Diyabetik Retinopati Tespitinde Derin Öğrenme Algoritması

19 Şubat 2018

Derin öğrenme, bir algoritmanın istenen davranışı gösteren, açıkça kuralları belirtme gereksinimini ortadan kaldıran geniş bir örnek grubundan öğrenerek kendisini programlamasına izin veren bir hesaplama yöntemleri ailesidir. Bu yöntemlerin tıbbi görüntülemeye uygulanması, daha fazla değerlendirme ve doğrulama gerektirir.

Amerika’dan araştırmacılar, retina fundusunda diyabetik retinopati ve diyabetik maküla ödeminin otomatik tespitinda bir algoritma oluşturmak için derin öğrenme uygulamayı amaçlayan bir çalışma yaptılar. Derin konvülsiyonel sinir ağı olarak adlandırılan görüntü sınıflandırması için optimize edilmiş belirli bir sinir ağı tipi, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi ve görüntü derecelendirilebilirliği için 3-7 kez derecelendirilen 128175 retinal görüntü, retrospektif geliştirme veri seti kullanılarak Mayıs ve Aralık 2015 tarihleri arasında 54 US lisanslı oftalmolog ve oftalmoloji üst düzey üyelerinden oluşan bir panel tarafından eğitildi. Ortaya çıkan algoritma, Ocak ve Şubat 2016'da, yüksek tutarlılığı olan en az 7 ABD sertifikalı belgeli göz hekimi tarafından derecelendirilmiş 2 ayrı veri seti kullanılarak doğrulandı. Algoritmanın orta ve kötü diyabetik retinopati olarak tanımlanan dirençli diyabetik retinopatiyi (RDR), referans diyabetik maküla ödemini veya her ikisini de saptamadaki duyarlılığı ve özgüllüğü, oftalmolog panelin çoğunluk kararının referans standardına dayalı olarak oluşturuldu. Algoritma, biri yüksek özgünlük için ve diğeri de yüksek hassasiyet için, gelişim setinden seçilen 2 çalışma noktasında değerlendirildi.

Derin Öğrenme ile Daha Yüksek Hassasiyet

EyePACS-1 veri seti, ortalama yaşları 54,4 ve %62,2’si kadın 4997 hastadan 9963 görüntüye (RDR prevelansı, 683/8878 tamamen derecelendirilebilir görüntüler [%7,8]) ve Messidor-2 veri seti ortalama yaşları 57,6 ve % 42,6’sı kadın toplam 874 hastadan 1748 görüntüye (RDR prevelansı, 254/1745 tamamen derecelendirilebilir görüntü [%14,6]) sahipti. RDR'yi saptamak için, algoritmanın EyePACS-1 için 0,991ve Messidor-2 için 0,990 alıcı çalışma eğrisi altında alanı vardı. EyePACS-1 için, yüksek özgünlük ile ilk çalışma kesme noktasını kullanarak hassasiyet % 90,3 ve özgüllük % 98,1’di. Messidor-2 için hassasiyet % 87,0 ve özgüllük % 98,5’ti. Gelişim setinde yüksek duyarlıklı ikinci bir çalışma noktası kullanılarak EyePACS-1 için hassasiyet % 97,5, özgüllük % 93,4, ve Messidor-2 için hassasiyet % 96,1 ve özgüllük % 93,9’du.

Araştırmacılar, diyabetli erişkinlerin retina fundus fotoğraflarının değerlendirilmesinde, derin makine öğrenmesine dayanan bir algoritmanın, referans diyabetik retinopatiyi saptamak için yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğunu belirttiler. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Gulshan V, Peng L, Coram M, et al. Development and validation of a deep learning algorithm for detection of diabetic retinopathy in retinal fundus photographs. JAMA. 2016;316(22):2402-2410.

E-sigara Aromaları Beyaz Kan Hücreleri İçin Toksik Olabilir mi?

18 Şubat 2018

Geçtiğimiz on yılda, geleneksel sigara tüketimi azalırken, e-sigara kullanımı artmıştır. Elektronik sigara içmek, e-sıvılar ısıtıldığında ve inhale edildiğinde akciğerleri aroma kimyasallarına maruz bırakır. Tatlandırıcı kimyasalların yemek için güvenli olduğu düşünülürse, e-sigara genellikle geleneksel sigaralara karşı daha sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilebilir. Önceki çalışmalar, e-sigaralarda kullanılan lezzetlerin akciğer hücrelerinde enflamatuvar ve oksidatif stres yanıtlarına neden olduğunu göstermektedir. E-sigara kullanıcıları, sigara içmeyenlere kıyasla kandaki oksidatif stres belirteçlerinin artmış düzeylerini de göstermektedir. Bununla birlikte, bu kimyasalların teneffüs edilmesindeki sağlık etkileri iyi anlaşılmamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Rochester Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bu yeni araştırmada, nikotin içermeyen aromalı e-sıvıların geleneksel sigara içmekten daha güvenli olduğu varsayımını test edildi.  Çalışmada, yaygın olarak kullanılan aroma kimyasallarının yanı sıra nikotinsiz e-sıvıların direkt olarak bağışıklık hücrelerinde,  monosit adı verilen bir beyaz kan hücresi alt tipindeki etkileri değerlendirildi.

Bilinmeyenler Çok, Kurallar Az

Araştırmacılar, e-sigara aroma kimyasallarına ve e-sıvılara maruz kalmanın, oksidatif stres aracılığında enflamasyon ve doku hasarı için iyi bilinen iki biyolojik belirtecin daha yüksek üretimine yol açtığını gördüler. Ayrıca, aroma veren kimyasalların birçoğu önemli hücre ölümüne neden oldu ve bazıları diğerlerinden daha toksikti. Tarçın, vanilya ve tereyağı aromalı kimyasallar en toksik olanlardı, e-sıvıların aromalarını karıştırmanın beyaz kan hücrelerine en fazla toksisiteye neden olduğunu gösterildi.

Araştırmacılar, şeker, pasta, tarçın ve gizemli karışımların,  genç e-sigara kullanıcılarına çok çekici geldiğini fakat elde ettikleri bilimsel bulguların, e-sıvı aromaları için düzenleyici kurumların halk sağlığını korumak için harekete geçmesi gerektiğini gösterdiğini belirttiler.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, doğrudan monositik kan hücrelerini e-sıvılara maruz bıraktıklarını, hücreleri e-sıvı aerosollere hava-sıvı arabirim sisteminde maruz bırakarak canlı elektronik sigara içmeyi taklit etmek için daha ileri araştırmalar yapmayı planladıklarını aktardılar. Ayrıca, e-sigaraların zararlı etkilerini değerlendirmek için uzun dönem insan çalışmalarına da ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Thivanka Muthumalage, Melanie Prinz, Kwadwo O. Ansah, Janice Gerloff, Isaac K. Sundar, Irfan Rahman. Inflammatory and Oxidative Responses Induced by Exposure to Commonly Used e-Cigarette Flavoring Chemicals and Flavored e-Liquids without Nicotine. Frontiers in Physiology, 2018; 8 DOI: 10.3389/fphys.2017.01130

Anksiyete Alzheimer Hastalığının Erken Belirteci Mi?

16 Şubat 2018

Alzheimer hastalığı (AH), bilişsel işlevin gerilemesine ve günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilememesine neden olan nörodejeneratif bir durumdur. Geçmiş çalışmalar, depresyonun ve diğer nöropsikiyatrik belirtilerin, bir hastanın beyninde fibriler amiloid ve patolojik tau'nun beyin birikimlerinin oluştuğu "klinik öncesi" aşamasında AH'in ilerlemesinin öncüleri olabileceğini düşündürmektedir. Bu faz, bir hastanın hafif kognitif bozukluğunun başlamasından yaklaşık on yıl önce ortaya çıkabilir.

Brigham ve Kadın Hastanesi'ndeki araştırmacılar, bilişsel olarak normal, yaşlı erişkinlerde beyin amiloid beta'sı ile depresyon ve depresif belirtilerin uzunlamasına ölçümleri arasındaki ilişkiyi inceledi. Elde ettikleri bulgular, daha yüksek düzeylerde amiloid beta'nın bu kişilerde anksiyete semptomlarının artmasıyla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuçlar, nöropsikiyatrik belirtilerin AH'nin erken bir göstergesi olabileceği teorisini desteklemektedir.

Yüksek Anksiyete Yüksek Amiloid Beta

Araştırmacılar depresyona sadece toplam puan olarak bakmaktan ziyade, kaygı gibi spesifik semptomlara baktılar. Üzüntü veya ilgi kaybı gibi diğer depresyon belirtileri ile karşılaştırıldığında, depresyonda yüksek amiloid beta seviyesine sahip olanlarda anksiyete belirtilerinin zamanla arttığını gözlemlediler. Bu da anksiyete belirtilerinin bilişsel bozukluğun başlangıcından önce Alzheimer hastalığının bir belirtisi olabileceğini düşündürüyor. Yaşlı insanlarda anksiyete sık olduğu için yükselen anksiyete belirtileri, AH riskinin yüksek olduğu diğer genetik, biyolojik veya klinik göstergelere sahip yaşlı erişkinlerde bir risk belirleyicisi olarak faydalı olabilir.

Araştırmacılar, erken Alzheimer hastalığında nörobiyolojik ve klinik değişiklikleri tanımlamayı amaçlayan büyük yetişkin gönüllülerin gözlemsel bir çalışması olan Harvard Aging Brain Araştırması'ndan elde edilen verileri inceledi. Katılımcılar, aktif psikiyatrik rahatsızlıkları olmayan, 62 ve 90 yaşları arasındaki, 270 bilişsel olarak normal erkek ve kadınları içeriyordu. Bireylere ayrıca, Alzheimer hastalığının araştırmalarında yaygın olarak kullanılan temel görüntü taramalarına ve yaşlı erişkinlerde depresyonu saptamak için kullanılan 30 madde Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDS) ile yıllık değerlendirmeler yapıldı.

Artan Anksiyete Erken Bir Belirteç Olarak İncelenmeli

Ekip, depresyon belirtileri olan üç küme için puan toplamının yanı sıra toplam GDS puanlarını hesapladı: apati anhedonisi, disfori ve anksiyete. Bu puanlar beş yıllık bir süre boyunca incelendi.

Araştırma ekibi, yüksek beyin amiloid beta yükünün, bilişsel olarak normal yaşlı erişkinlerde anksiyete belirtilerinin artması ile ilişkili olduğunu buldu. Sonuçlar, endişe verici depresif belirtilerin kötüleşmesinin artmış amiloid beta düzeylerinin erken bir prediktörü olabileceğini ve bunun da AH'yi ortaya çıkardığını ve ortaya çıkan nöropsikiyatrik semptomların klinik öncesi Alzheimer hastalığının erken bir tezahürünü oluşturduğu hipotezini desteklediğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, artan depresif belirtilerin zamanla Alzheimer hastalığının klinik depresyon ve bunama aşamalarına neden olup olmadığını belirlemek için daha uzun süreli takip gerektiğini belirtti.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Donovan NJ et al. Longitudinal Association of Amyloid Beta and Anxious-Depressive Symptoms in Cognitively Normal Older Adults. American Journal of Psychiatry, 2018; appi.ajp.2017.1 DOI: 10.1176/appi.ajp.2017.17040442

Fast Food Bağışıklık Sistemini Uzun Vadede Daha Agresif Hale Getiriyor

16 Şubat 2018

Bilim adamları, bir ay boyunca fareleri yağ oranı yüksek, şeker yüksek ve lif oranı düşük "Batı diyeti" olarak adlandırılan diyete tabii tuttular. Hayvanlar sanki tehlikeli bakterilerle enfekte olmuş gibi hemen vücudun her tarafında güçlü bir iltihap tepkisi geliştirdiler. Bonn Üniversitesi Doğal Bağışıklık Enstitüsü’nden araştırmacılardan Anne Christ bunu "Sağlıksız beslenme, farelerin kanındaki, özellikle granülositler ve monositler gibi bağışıklık hücrelerinin sayısının beklenmedik şekilde artmasına neden oldu. Bu, bağışık hücre progenitörlerinin kemik iliğinde tutulması için bir göstergedir" diye açıklıyor. Bu beklenmedik bulguları daha iyi anlamak için, büyük bağışıklık hücre tipleri için kemik iliği öncüleri, bir Batı diyeti veya sağlıklı kontrol diyeti ile beslenen farelerden izole edildi ve fonksiyonlarının ve aktivasyon durumunun sistematik analizi gerçekleştirildi.

Bonn Üniversitesi'ndeki Enstitü (LIMES) ve Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi (DZNE) Yaşam ve Tıp Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Joachim Schultze "Genomik çalışmalar, Batı diyetinin progenitör hücrelerde çok sayıda geni aktive ettiğini gösterdi. Etkilen genler, çoğalma ve olgunlaşmadan sorumlu olanları içeriyor" diye açıklıyor. Fast food böylelikle vücuda hızlı ve güçlü bir ordu götürür. Araştırmacılar kemirgenlere tipik tahıl diyetlerini dört hafta daha sunarken akut iltihap kayboldu. Ortadan kaldırılmayan şey, bağışıklık hücrelerinin ve öncüllerinin genetik yeniden programlanmasıydı: Bu dört hafta sonra bile, fast food diyeti safhasında devreye giren genlerin çoğu hala aktifti.

Bağışıklık Hücrelerindeki "Fast food Sensörü"

Dr. Bonn Üniversitesi Doğal Bağışıklık Enstitüsü Müdürü ve DZNE'deki bilim adamı Prof. Dr. Eicke Latz, "Doğal bağışıklık sisteminin bir bellek biçimine sahip olduğu keşfedildi." "Bir enfeksiyondan sonra, vücudun savunması bir tür alarm halindedir, böylece yeni bir saldırıya daha çabuk tepki verebilirler." Uzmanlar bunu "doğal bağışıklık eğitimi" olarak adlandırıyorlar. Çalışmadaki ilginç bulgu ise  farelerde bu sürecin bir bakteri tarafından değil, sağlıksız bir diyetle tetiklenmesiydi.

Bilim adamları, bağışık hücrelerdeki sorumlu "Fast Food Sensörü" ‘nü daha da  ayrıntılı belirleyebildiler. 120 kişiden kan hücrelerini muayene ettiler. Bazı konularda, doğuştan gelen bağışıklık sistemi, özellikle güçlü bir eğitim etkisi gösterdi. Bu konularda, araştırmacılar, sözde inflamazom tutulumunun genetik kanıtlarını buldular. İnflammazomlar enfeksiyöz ajanları ve diğer zararlı maddeleri tanıyan ve daha sonra enflamatuvar habercileri serbest bırakan önemli hücre içi sinyal kompleksleridir. NLRP3 inflamazomunun vücudun Batı tipi diyetlere maruz kalmasını tam olarak nasıl tanımladığı belirlenecektir.

İlginçtir ki, akut enflamatuvar cevap yanı sıra, bu da bağışıklık sisteminin tepkileri için uzun vadeli sonuçlar doğurmaktadır: Batı diyeti ile aktivasyon, genetik bilgilerin paketlenme biçimini değiştirir. Genetik malzeme DNA'da saklanır ve her hücre, birlikte, yaklaşık iki metre uzunluğunda birkaç DNA ipliği içerir. Bununla birlikte, genellikle çekirdekte bazı proteinlerin etrafına sarılırlar ve DNA'daki birçok gen okunamaz çünkü bunlar sadece erişilemezler.

Sağlıksız yeme, normalde örten bu DNA parçalarından birinin, bir yün topunun dışına asılmış bir döngüye benzer şekilde gevşemesine neden olur. Bu geçici röprodüksiyon aktif kaldıkça, genetik materyalin bu alanı daha kolay okunabilir. Bilim adamları bu olayları epigenetik değişiklikler olarak adlandırıyorlar. Latz, "İnflammasom epigenetik değişiklikleri tetikliyor" diyor. "Bağışıklık sistemi sonuçta daha küçük uyaranlara bile daha güçlü iltihap tepkileri ile tepki veriyor."

Sağlık Üzerindeki Dramatik Etkiler

Bu enflamatuvar cevaplar, vasküler hastalıkların veya tip 2 diyabet gelişimini hızlandırabilir. Örneğin damar tıkanıklığı vakalarında tipik vasküler çökelti olan plaklar büyük oranda lipitlerden ve bağışıklık hücrelerinden oluşur. Enflamasyon reaksiyonu, büyümelerine doğrudan katkıda bulunur, çünkü yeni aktive edilmiş bağışıklık hücreleri değişen damar duvarlarına sürekli göç eder. Plaklar çok büyük büyüdüklerinde patlayabilir, kan pıhtılaşmasına yol açabilir ve kan dolaşımı tarafından taşınabilir ve damarları tıkayabilirler. Muhtemel sonuçlar: İnme veya kalp krizi.

Yanlış beslenme bu nedenle dramatik sonuçlar doğurabilir. Son yüzyıllarda, ortalama yaşam süresi Batı ülkelerinde giderek artmaktadır. Bu eğilim şu anda ilk kez kırılıyor: Bugün doğanlar, anne-babalarından daha kısa sürede yaşıyor olacak. Sağlıksız diyetler ve çok az egzersiz muhtemelen bu konuda belirleyici bir rol oynamaktadır.

Latz, "Bu bulguların bu nedenle toplumsal açıdan önemli bir yeri vardır" diye açıklıyor. "Sağlıklı bir diyetin temelleri şu an eğitim durumundan çok eğitimin önemli bir parçası haline gelmelidir, ancak bu şekilde çocukları erken bir aşamada  gıda endüstrisinin günaha karşı aşılayamayız. Çocuklar her gün ne yediğini seçebilirler. Onların diyet alışkanlıklarına ilişkin bilinçli kararlar vermelerini sağlamalıyız. Araştırmada Hollanda, ABD, Norveç ve Almanya'dan gruplar yer aldı.

Latz ve Schultze, uzun süredir doğuştan gelen bağışıklık sistemini araştırmaktır ve ikili Aralık 2017'deki çalışması için Gottfried Wilhelm Leibniz Ödülü'ne layık görülmüştür. Bu, Almanya'nın en prestijli bilim ödüllerinden biri olarak düşünülmektedir.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Christ et al. Western Diet Triggers NLRP3-Dependent Innate Immune Reprogramming. Cell, 2018; 172 (1-2): 162

Bruksizm Nedir?

14 Şubat 2018

Oldukça sık rastlanan bruksizm, çoğunlukla uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma durumudur. Genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler dişlerini gıcırdattıklarının farkında değildir. Diş gıcırdatma nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Stres, bruksizmin hem ortaya çıkma nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak ve dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar bruksizmin diğer ortaya çıkma sebeplerindendir.

Diş gıcırdatma tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Öncelikle oluşumunda büyük bir etken olan stresten kurtulmak gerekmektedir. İkinci olarak da dişler koruma altına alınmalıdır. Korunmak için kişiden kişiye değişen silikon plaklar kullanılmaktadır. Uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucuları çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilir. Etkili olsa da, ağız koruyucusunun kaynakta bruksizmi durdurması olası değildir. Sadece dişler ve çenemdeki hasarı azaltır. Şu anda uyku bruksizmi durdurabilen tanınmış bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Bir grup araştırmacı, semptomatik uyku bruksizmi olan hastalarda masseter ve temporalis kaslarına onabotulinum toksin-A (BoNT-A) enjeksiyonlarının emniyetini ve etkinliğini test eden bir çalışma yaptılar. 18-58 yaşları arasında klinik olarak tanı konmuş uyku bruksizmi olan ve polisomnografi ile doğrulanan katılımcılar, plasebo kontrollü, 1:1 paralel tasarımlı, açık etiketli uzamalı randomize çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara BoNT-A 200 ünite (her massetere 60, her temporalise 40) veya plasebo verildi ve ilk tedavi ziyaretinden 4-8 hafta sonra değerlendirildi. Birincil etkinlik sonlanım noktası klinik global izlem (CGI) ve ikincil etkinlik sonlanım noktası, enjeksiyondan 4-8 hafta sonra bruksizmin ve ağrının değişiminin görsel analog skalasıydı (VAS). Eksplatuvar sonlanım noktaları modifiye Montreal Bruksizm Anketi, Baş Ağrısı Etki Testi-6, toplam Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykuluk Ölçeği, Kişinin Kendi Bildirdiği Kaygı Ölçeği ve polisomnografi verileriydi.  Advers olaylar kaydedildi.

Botoks Tedavisi Olumlu Sonuçlar Veriyor

Çalışmaya 31 katılımcı dahil edildi ve 23 kişi randomize edildi. BoNT-A'ya randomize edilen 13'ü ve plaseboya randomize edilen 9'u da çalışmayı tamamladı. Plasebo enjeksiyonu verilen kişiler diş gıcırdatma konusunda iyileşme olmadığını bildirdiler, ancak botoks alanlar semptomlarının "çok daha iyi" ya da "çok geliştirildi" olduğunu bildirdiler. botoks kullananlar ağrıda azalma olduğunu bildirdiler, ancak plasebo enjeksiyonu olanlar için ağrı şiddetinde herhangi bir değişiklik yoktu. CGI ve VAS değişimi BoNT-A grubunun lehineydi. Araştırma sonlanım noktalarının hiçbirinde anlamlı bir değişiklik olmamasına karşın, toplam uyku süresi ve diş gıcırdatma sürelerinin sayısı / süresi BoNT-A grubunun lehineydi. BoNT-A'ya randomize edilen iki katılımcı, gülümsemelerinde kozmetik bir değişiklik olduğunu bildirdi. Disfaji veya çiğneme yan etkisi rapor edilmedi.

Araştırmacılar yaptıkları plasebo kontrollü pilot çalışmada, BoNT-A’nın etkili ve güvenli bir şekilde uyku bruksizmini geliştirdiğini belirttiler. Bulguların doğrulanması için geniş çok merkezli çalışmaya ihtiyaç olduğunu aktardılar.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

William G. Ondo, Jerald H. Simmons, Muhammad H. Shahid, Vera Hashem, Christine Hunter and Joseph Jankovic. Onabotulinum toxin-A injections for sleep bruxism  A double-blind, placebo-controlled study, Neurology 2018.

Obezite Riski Olanlarda Sağlıklı Diyetin Faydaları İncelendi

30 Ocak 2018

Obezite, çok sayıda geni ve çevresel etkileri içeren karmaşık bir hastalıktır. Önceki araştırmalar şekerli içeceklerin ve kızarmış yiyeceklerin yüksek oranda tüketildiği diyetlerin yüksek vücut ağırlığı ile genetik ilişkileri güçlendirebileceğini göstermiştir. Fakat meyve ve sebze bakımından zengin olan ve işlenmiş gıdalardan düşük bir diyet izlendiğinde, kilo alımı ile genetik ilişki azaltılabilir mi? Peki sağlıklı bir diyet modelinin kilo kaybı üzerindeki faydaları, obeziteye karşı farklı bir genetik yatkınlığa sahip insanlar için aynı olabilir mi?

Tulane Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, ABD sağlık profesyonellerinin iki büyük çalışması olan Hemşire Sağlık Çalışması'nda 8.828 ve Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışması’ndan gelen 5.218 kişinin 1986'dan 2006'ya kadar toplanan verilerini analiz ettiler. Genetik risk skoru, vücut kitle indeksi ile ilişkili 77 gen varyantı kullanılarak hesaplandı. Beden kitle indeksi ve ağırlığındaki değişiklikler her dört yılda bir hesaplandı.

Diyet kalıplarındaki değişiklikler, Alternatif Sağlıklı Beslenme Dizini 2010 (AHEI-2010), Durağan Hipertansiyona Diyet Yaklaşımı (DASH) ve Alternatif Akdeniz Diyeti (AMED) olmak üzere üç diyet kalitesi skoru kullanılarak her dört yılda da değerlendirildi. Bu diyetlerin hepsi meyve ve sebzeler, fıstık ve tahıllar açısından zengin ve tuz, şekerli içecekler, alkol ve kırmızı et ve işlenmiş etler bakımından ise fakirdi.

İyi Beslenme İle Genetik Yatkınlıktan Bağımsız Olarak Kilo Kontrolü Mümkün

Araştırmacılar, 20 yıllık takipten sonra AHEI-2010 ve DASH'a olan bağlılığın iyileştirilmesinin beden kitle indeksi ve vücut ağırlığındaki azalmalarla ilişkili olduğunu ve bu etkinin, genetik olarak yüksek obezite riski altındaki insanlarda daha belirgin olduğunu keşfettiler. Buna ek olarak, "kilo alımının genetik riski, bu sağlıklı beslenme kalıplarına olan bağlılığın geliştirilmesi ile azaltılır" sonucuna vardılar. AMED için ise net bir etkileşim örneği bulunamadı. Yazarlar bunun bir gözlemsel çalışma olduğuna işaret ediyor, bu nedenle sebep ve sonuç hakkında kesin bir sonuç çıkartılamıyor. Ayrıca, fiziksel aktivite gibi ölçülmeyen faktörlerin etkisi de dahil olmak üzere çeşitli kısıtlamaları kabul etmekteler ve sonuçlar, Avrupa kökenli sağlık uzmanları ile sınırlı olduğu için genele geçerli olmayabilir.

Bununla birlikte, bulgularının "özellikle genetik olarak obeziteye yatkın insanlarda, kilo alımını önlemede sağlıklı bir diyet yapmaya olan bağlılığın önemini vurguluyorlar" diyorlar. Bu çalışma, herkes için sağlıklı beslenmenin kritik önemini vurguluyor. Araştırmacılar, elde edilen bulguların, zamanla diyet kalitesinin iyileştirilmesinin genetik olarak obeziteye duyarlı insanlar için daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini gösterdiğini söylüyor. Çalışma aynı zamanda, diyet kalitesini artırarak kilo alımına dair genetik riskin zayıflatıldığını da gösteriyor.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Wang T et al. Improving adherence to healthy dietary patterns, genetic risk, and long term weight gain: gene-diet interaction analysis in two prospective cohort studies. BMJ, 2018; j5644 DOI: 10.1136/bmj.j5644

Yaşlanmanın Etkilerinin Azaltılmasında Yüz Egzersizleri Etkili Bulundu

25 Ocak 2018

Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılan yöntemler arasında, kırışıklık önleyici kremler, Botox, kimyasal peelingler ve anti-pigmentasyon tedavileri dahil yaşlanma belirtilerini geciktirmek veya durdurmak için tasarlanmış zengin kozmetik tedaviler ve ürünler vardır. Bununla birlikte bunlar maliyetli yöntemlerdir. Maliyetsiz kolay tedaviler mümkün müdür?

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nden araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırma, en az iki günde bir 30 dakika boyunca yüz egzersizi yapmanın yüz kaslarını güçlendirebileceğini ve yaşlanmanın görünür işaretlerinde bir azalma sağlayabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar çalışmalarına 40-65 yaşlar arası 27 kadını dahil ettiler. Yüz yüze, 90 dakikalık iki oturumda, kadınlara geliştirdikleri 32 yüz ifadesini öğrettiler. Katılımcılar evde yüz egzersizlerini ilk 8 hafta boyunca günlük 30 dakika, kalan 12 hafta boyunca iki günde bir 30 dakika olacak şekilde 20 hafta boyunca gerçekleştirdiler. Çalışma başlangıcı, 8. hafta ve 20. Haftalarda katılımcıların fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar, yüz egzersizlerinin kadının görünümü üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için üç zaman noktası için dermatologlar tarafından analiz edildi. Dermatologlar potansiyel önyargıları önlemek için araştırmada körleştirildi. Merz-Carruthers Yüz Yaşlanma Fotoğraf Ölçekleri, katılımcıların yüz yaşlanmasını değerlendirmek için kullanıldı ve dermatologlar 19 özel yüz özelliklerini değerlendirdiler. Her kadının yaşını çalışma başlangıcında ve 8 ve 20. haftalarda tahmin etmeleri istendi.

Kremler Yerine Egzersiz?

Dermatologlar, yüz egzersizlerinin tamamlanmasından sonra kadınların fotoğraflarından üst ve alt yanaklarının dolgunluğunda önemli bir artış olduğunu kaydettiler. Katılımcıların ortalama yaşını yüz egzersizlerinden önce 50,8, 8. haftada 49,6 ve 20. haftada 48,1 yıl olarak değerlendirdiler. Kadınların kendileri de yüz görünümlerinde gözle görülür bir farklılık olduğunu bildirdiler ve sonuçlardan çok memnun olduklarını söylediler.

Araştırmacılar elde ettikleri bulguların, yaşlanmayı önleyici kremler ​​yerine yüz egzersizi tercih edilmesi gerektiği şeklinde algılanmaması gerektiğini fakat egzersizlerin yüz kaslarını büyütüp güçlendirerek yüzü sıkılaştırdığını ve daha tonlu ve daha genç bir yüz gibi şekillendiğini belirttiler. Bulguların daha büyük bir çalışmada doğrulanmasıyla, bireylerin artık daha genç görünmek ya da aramakta oldukları diğer kozmetik ya da yaşlanma karşıtı tedavileri artırmak için düşük maliyetli, toksik olmayan bir yol daha kazanacaklarını aktarıyorlar.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Murad Alam, Anne J. Walter, Amelia Geisler et al.  Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging, JAMA Dermatol. 2018 Jan 3.

3D Yazıcı ile Beyin ve Akciğerlerin Kopyası Süper Yumuşak Yapılar Oluşturulabilir

19 Ocak 2018

Yeni bir 3D yazıcı tekniği, araştırmacıların doku yenilenmesi ve birebir kopya organlar için kullanılabilecek biyolojik yapıları çoğaltmasına olanak tanır.

Londra Kraliyet Koleji’nden araştırmacılar, kriyojenikler (donma) ve 3D yazıcı tekniği kullanarak 3D yapılar oluşturmak için yeni bir yöntem geliştirdiler. Araştırmacılar daha önceki araştırmalardan farklı olarak, beyin ve akciğer gibi organların mekanik özelliklerini taklit edebilecek derecede yumuşak yapılar oluşturmayı başardılar.

Araştırmacılar 3D yazıcılı yapıları deri bağ dokusu oluşturan dermal fibroblast hücreleri ile tohumlamak (seeding) suretiyle test ettiler ve geliştirdikleri yapılarda bağlanma ve sağ kalımın başarılı olduğunu keşfettiler. Boyutları şimdilik birkaç santimetre olan bir yapı oluşturan araştırmacılar, polimerleştirmeyi tetiklemek ve şeklini koruyan süper yumuşak nesneler oluşturmak için sıvı ve katı arasındaki faz değişimini kullandılar.

Hücre Gelişimi için İskeleler Kurmak

İskele kullanımları uygulamaları da daha yaygın ve çeşitlilik kazanmaktadır ancak bu yeni teknik, insan vücudundaki en yumuşak dokulara benzeyen süper yumuşak iskele oluşturması ve bu yenilenmeyi teşvik etmesine yardımcı olabilmesi bakımından önemlidir. Özellikle, beyindeki ve omuriliğe ait nöronal hücrelerde tohumlama yöntemi bir potansiyel olabilir. Araştırmacılara göre, önceki araştırmadan elde edilenlerle birlikte bulgular, kök hücrelerinin başarılı bir şekilde büyümesi için başka olasılıklara yol açabilir ve bu hücrelerin farklı hücrelere dönüşebilme yetenekleri nedeniyle bu oldukça önemli bir ilerleme olur. Ayrıca, bu teknik kopya vücut parçaları veya hatta bütün bir organı oluşturmak için kullanılabilir ve bilim insanlarına canlı deneklerde mümkün olmayan deneyleri bu yapılarda yapmalarının yolunu açabilir. Hatta tıbbî eğitime yardım etmek için kullanılabilirler ve cerrahi uygulamada hayvan vücutlarına olan ihtiyacın yerini alabilirler. Vücut dokularının yapısını ve yumuşaklığını taklit etmek için geliştirilen bu yapılar, hasarlı dokuların yeniden büyümeye teşvik edildiği doku rejenerasyonu için bir şablon görevi görebilecek iskeleleri oluşturmak için tıbbi prosedürlerde kullanılabilir.

Bilim insanları, hasar görmüş dokuları, gözenekli iskeleleri hücre ile tohumlama yöntemiyle yeniden üretmek ve onları büyümeye teşvik etmek, vücudun normalde doku replasmanı nakli prosedürlerindeki vücut tarafından reddedilmesi gibi sorunlar olmadan iyileşmesini sağlayabileceğini ileri sürdüler.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Zhengchu Tan, Cristian Parisi, Lucy Di Silvio, Daniele Dini, Antonio Elia Forte. Cryogenic 3D Printing of Super Soft Hydrogels. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-16668-9

Bazı İnsanlar Neden Diğerlerinden Daha Fazla Uykuya İhtiyaç Duyar?

17 Ocak 2018

Biyolojideki en büyük gizemlerden biri uykudur. Bilim adamları, sirkadiyen ritimlerin veya günlük uyku ve uyanıklık döngülerinin bireysel uyku düzenimizde yer aldığını bilir. Bu döngüler genetik kontrol altındadır, bu nedenle genlerin uyku süresinde de rol oynadığı makul gözükmektedir. Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyku halindeyken harcamamıza rağmen, uyku hala gizemini korumaktadır. Bazı insanlar yalnızca birkaç saatlik uyku ile çok rahat bir şekilde çalışabilirken, bazıları her gün 10 saat veya daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Peki, bazı bireyler neden diğerlerinden daha fazla uykuya ihtiyaç duyar? Yakın zamana kadar, bu varyasyonun neden mevcut olduğu hakkında çok az şey biliniyordu.

Amerika’dan araştırmacılar yaptıkları yeni bir çalışmada, bu soruya cevap aradılar. Araştırmacılar, neden bazı kişilerin diğerlerine göre daha fazla uykuya ihtiyaç duyduklarını belirleyen mekanizmaları ele aldılar.  Uyku varyasyonuna neden olabilecek genleri tespit etmeyi amaçladılar. Çalışmada bir meyve sineği (Drosophila melanogaster) popülasyonu modeli kullandılar.

Uzun ve Kısa Uyuyan Sinekler

Meyve sineklerinin 13 kuşağını seçici olarak yetiştirerek uzun uyku uyuyanlar (günde 18 saat) veya kısa uyku uyuyanlar (günde 3 saat) elde ettiler. Böylece, sinek genetik kodunu eklemeden, çıkartmadan veya karıştırmadan, farklı uyku alışkanlıklarına sahip suşlar üretmeyi başardılar. Ardından, iki suş arasında ayrılan allel frekanslarını ve mutasyon ve eksiklik testi ile doğrulanmış genleri ve genomik bölgeleri tanımlamak için deneysel ıslahın yedi kuşaktan tüm genom dizilerini analiz ettiler. 80 gen boyunca toplam 126 fark ortaya çıkarıldı. Bu genler hayati gelişimsel ve hücre sinyal yolaklarına geniş bir yelpazede dahil oluyordu ve bazılarının beyin gelişimi, hafıza ve öğrenme süreçlerine dahil olduğu biliniyordu. Uzun veya kısa uyku uyuyanların yaşam süreleri, kontrollerden anlamlı derecede farklılık göstermedi ve bu, aşırı derecede uzun veya kısa uyuyan olmanın fizyolojik sonuçlarının az olduğunu düşündürüyordu. 

Araştırmacılar, doğada bulunan genetik materyali kullanarak uzun ve kısa uyku uyuyan sinekler ürettiklerini belirttiler. Uyku sürecine çok sayıda genin dahil olduğuna, doğal popülasyondaki uyku süresinin çok çeşitli biyolojik süreçlerden etkilenebileceğine ve bu nedenle uyku amacının anlaşılmasının çok zor olduğuna dikkat çektiler. İnsan popülasyonlarını kullanarak yapılan ek araştırmalarda, uyku ile ilgili daha fazla bilgi sağlanabileceğini aktardılar.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Harbison ST, Serrano Negron YL, Hansen NF, Lobell AS (2017) Selection for long and short sleep duration in Drosophila melanogaster reveals the complex genetic network underlying natural variation in sleep. PLoS Genet 13(12): e1007098.

Mevsimsel Depresyon: Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla Etkileniyor

17 Ocak 2018

Mevsimsel afektif bozukluk (SAD) mevsimlere göre gelişen ve bunlara eşlik eden bir depresyon biçimidir. SAD belirtileri, depresyon, değersizlik, düşük enerji, yorgunluk ve genelde eğlenceli aktiviteler veya anhedonia ilgisinin olmaması gibi duyguları içerir. SAD genellikle sonbaharda başlar, belirtiler genellikle yaz aylarında azalır. Önceki araştırmalar, kadınların SAD'den erkeklerden daha fazla etkilendiğini göstermektedir.

İngiltere'deki Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacılar, depresif belirtilerde mevsimsel değişikliklerin demografik ve yaşam tarzı faktörlerinden bağımsız olarak gerçekleşip gelmediğini araştırdılar.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık'taki yarım milyondan fazla kişinin sağlık veri tabanı olan İngiltere Biobank'ın 150.000'den fazla yetişkinin kesitsel bir analizini gerçekleştirdiler. Kadın ve erkeklerde depresif semptom skoru, düşük ruh hali, anhedoni, gerginlik ve yorgunluk skorlarının mevsimselliğini değerlendirmek için kosinor analizini kullandılar. Depresif belirtilerin, gün uzunluğu ve ortalama dış hava sıcaklığı ile ilişkisini incelediler.

Kadın Depresyonunda Mevsimsellik Önemli

Araştırmacılar, toplam depresif belirti skorlarının, anhedoni ve yorgunluk skorlarının mevsimselliğini kadınlarda gözlemlerken, erkeklerde gözlemlemediler. Kadınlarda kış mevsiminde doruğa ulaşıldığı gözlendi. Kadınlarda artan gün boyu, demografik ve yaşam tarzı faktörlerinden bağımsız olarak, düşük ruh hali ve anhedonide raporlamanın azalmasıyla ve yorgunluk bildiriminde artış ile ilişkilendirildi. Gün uzunluğu ile ilişkiler, değerlendirme öncesi ortalama dış hava sıcaklığından bağımsız değildi.

Araştırmacılar yaptıkları geniş, nüfusa dayalı çalışmanın, kadınlarda depresif belirtilerin mevsimsel olarak değiştiğini ortaya koyduğunu belirttiler. Daha kısa günlerin, kadınlarda düşük ruh hali ve anhedoni hissi ile ilişkilendirildiğini aktardılar. Klinisyenlerin, takvim yılı boyunca depresif belirtilerin tanınmasının ve tedavisine yardımcı olmak için mevsimsel ruh hali varyasyonlarında bu nüfus düzeyindeki cinsiyet farklılıklarının farkında olmaları gerektiğinin altını çizdiler. Bununla birlikte, çalışmalarının kesitsel bir çalışma olduğunu ve sonuç ölçümlerinin, kendi kendini raporlamaya dayandığını ve sadece depresif belirtilerin bir alt kümesini ölçtüğünü söylediler. Ruh halindeki mevsimsel değişikliklerin uzunlamasına çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çektiler. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

M. Lyall et al. Seasonality of depressive symptoms in women but not in men: A cross-sectional study in the UK Biobank cohort, Journal of Affective Disorders Volume 229, Pages 296–305.

Egzersiz Parkinson Hastalığının Gelişimini Yavaşlatabilir mi?

16 Ocak 2018

Egzersiz, sağlıklı ve sağlıklı kalmak isteyen herkes için günlük hayatın hayati bir parçasıdır. Ancak, Parkinson hastalığı (PD) olan insanlar için, doğru egzersizler hareketlilik ve dengenin korunması gibi günlük yaşamın hayati yönlerini geliştirebilir.

Parkinson Vakfı, PD'li insanlar için egzersizin kısa ve uzun vadeli faydaları konusunda artan kanıtlar bulunduğunu belirtmektedir. Aynı organizasyon tarafından yapılan Parkinson Sonuçları Projesi olarak bilinen bir çalışmada, haftada en az 2,5 saat egzersiz yapan PD'li kişilerin hareket kabiliyetlerinde ve yaşam kalitelerinde diğerlerinden daha yavaş bir gerileme yaşadıkları gösterilmiştir.

PD'li insanlar için egzersizin ana faydalarından biri semptom yönetimidir. Egzersiz yalnızca PD'nin fiziksel yönlerine değil zihinsel yönlerine de yardımcı olur. Yorgunluğun, duygu durumun, uyku sorunlarının ve zihinsel sağlığın belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Dopamin beyindeki ödül ve eğlence merkezlerini kontrol eden, ayrıca hareketi ve duygusal tepkileri düzenleyen bir nörotransmitterdir. PD'de dopamin eksikliği mevcuttur. Egzersizin beyindeki dopamin miktarını artırdığı gösterilmemesine rağmen, araştırmalar bunun daha verimli kullanılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

PD'li birinin yapması gereken egzersizler, uygulama esneklik ve germe, aerobik, direnç veya kasları karşı kuvvet karşısında kullanma olmak üzere üç alanda yoğunlaşmalıdır. Bu alanların üçünü de içeren birçok farklı egzersiz türü vardır. Bu egzersizler, Tai Chi, yoga, bisiklet sürmek, atlama, koşu, pilates ve danstır.

"Rastgele Pratik " olarak bilinen egzersiz tipinin özellikle PD'li insanlara fayda sağladığı gösterilmiştir. Bu egzersiz, kişiyi hız, aktivite veya yön değiştirmeye zorlayan aerobik bir egzersizdir.

Farklı Hastalar için Farklı Egzersizler

PD'li birisinin aktiviteler arasında değişiklik yapılması da önemlidir. Bunun nedeni, kişilerin aktiviteyi değiştirmede ve aynı anda iki etkinlik yapmakta zorluk çekebilmesidir. Sonuç olarak, rasgele pratik ve varyasyon bu semptomlara meydan okumaya yardımcı olacaktır.

PD'li birinin üstlenmesi gereken spesifik bir egzersiz programı yoktur. Yapılması gereken en iyi egzersizler kişinin belirtilerini göz önüne alınarak seçilmelidir. “The Support Charity Parkinson's UK”, hafif semptomları olan kişilerin bir spor salonunda çalışmak gibi yoğun egzersizlere odaklanmasını önermektedir. Orta derecede semptomları olan insanlar bu semptomları hedef alan egzersizlere odaklanmalıdır. Daha karmaşık belirtilere sahip bireyler, sorunlu olan günlük aktiviteleri tamamlamalarına yardımcı olacak egzersizleri kullanmaya odaklanmalıdır.

California Üniversitesi, güçlendirme egzersizlerinin değerli olmasına rağmen ağırlık eğitiminin PD'li insanlar için en iyi seçim olmadığını söylemektedir. Yüzme, eşgüdüm için iyi bir egzersizdir ancak denge gerektirmediğinden PD'li insanlar için en iyi egzersiz olmayabilir.

PD'li birisinin egzersiz yapması için ideal zaman, ilaçlarını aldıktan yaklaşık bir saat sonra genellikle hareketliliklerinin en iyi olduğu zaman olmasıdır. Bununla birlikte, bu durum değişebilir; bu nedenle, her birey hareketliliği en iyi olduğunda harekete geçmek zorunda kalacaktır.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

http://www.parkinson.org/Understanding Parkinsons/Treatment/Exercise/Neuroprotective-Benefits-of-Exercise

Gelire Göre Mutluluk Değişiyor

10 Ocak 2018

Yüksek gelir sayesinde sağlığın ve yaşam memnuniyetinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bir çok fayda elde edilebilir, ancak bu daha fazla mutluluk ile ilişkili midir? Sonuçta, çoğu insan parayı çok değerli bir ürün olarak görüyor ancak bazı araştırmalar bunun gerçek olmayabileceğini gösteriyor ve birçok açıdan paranın mutlaka mutluluk sağlayacağı anlamına gelmiyor. Amerikan Psikoloji Birliği tarafından yayınlanan araştırmaya göre, daha fazla para kazananlar kendilerini ilgilendiren daha olumlu duygular yaşarlar, diğer taraftan ise daha az para kazananlar daha fazla zevk alırlar ve insanlarla daha iyi bağlar kurarlar.

Yedi Farklı Duyguya Yönelik Sorular Soruldu

Araştırmacılar, ulusal olarak temsili 1,519 kişinin bir örneğini araştırdılar. Katılımcılara hane halkı gelirleri soruldu ve eğlence, dehşet, merhamet, hoşnutluk, heyecan, sevgi ve gurur olmak üzere mutluluk çekirdeğini oluşturduğu düşünülen yedi farklı duyguyu deneyimleme eğilimlerini ölçmek için tasarlanmış bir dizi soruyu yanıtladı. Sosyoekonomik yelpazenin üst ucundaki katılımcılar, kendilerine odaklı, özellikle de memnuniyet ve gurur (ve eğlence gibi) duygular yaşamaya daha büyük bir eğilim bildirdiler. Gelir ölçeğinin alt ucundaki bireylerin, başkalarına odaklanan duygulara, yani merhamet ve sevgiye maruz kalma olasılıkları daha yüksek bulundu. Daha yoksul bireyler de çevrelerindeki dünyadan daha fazla güzellik yaşadıklarını bildirdiler. Araştırmacılara göre, heyecan için belirgin bir fark yoktu.

Zenginlik ve Mutluluk Farklı Kavramlar

Araştırmacılara göre bu bulgular, zenginliğin mutlaka mutluluk ile ilişkili olmadığını gösteriyor. Elinizde bulunan servet sizi farklı mutluluk durumlarına yatkınlaştırıyor. Zengin olan kişiler, başarılarında, statülerinde ve bireysel başarılarında daha pozitiflik bulabilirken, daha az zengin kişi, başkaları ile ilgilenme ve bunlarla bağlantı kurma becerisi gibi ilişkilerinde daha fazla pozitiflik ve mutluluk buluyor. Araştırmacılar, bu farklılıkların yüksek gelirli bireylerin bağımsızlık ve kendi kendine yeterli olma arzusundan kaynaklandığına inanırken, diğer odaklı duygular düşük gelirli bireylerin daha tehditkâr ortamlarla baş etmeye yardımcı olması için diğerleriyle daha birbirine bağımlı bağlar kurmalarına yardımcı oluyor.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Piff PK et al. Wealth, Poverty, and Happiness: Social Class Is Differentially Associated With Positive Emotions. Emotion, December 2017 DOI: 10.1037/emo0000387

Akıllı Telefon Bağımlılığı Beyinin Kimyasını Bozuyor

09 Ocak 2018

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 46'sı akıllı telefonları olmadan yaşayamayacağını söylüyor. Bu düşünce açıkça aşırılık içindeyse de, giderek artan sayıda kişi akıllı telefonlara ve diğer haberleşme, bilgi, oyunlar ve ara sıra yapılan telefon görüşmeleri için taşınabilir elektronik cihazlara bağımlı hale geliyor. Özellikle gençlerin, başkaları ile etkileşimde bulunmak yerine telefonlarına bakmak için çok fazla zaman harcayabileceği yönündeki kaygının yanı sıra, beyindeki etkiler ve bu tür alışkanlıkların olası uzun vadeli sonuçları konusunda da çeşitli sorular mevcuttur. Güney Kore Seul'deki Kore Üniversitesi'nde nöroradyoloji profesörü olan Hyung Suk Seo ve arkadaşları, akıllı telefon ve internet bağımlısı gençlerin beynine benzersiz bir bakış açısı kazandırmak için manyetik rezonans spektroskopisini (MRS) kullandı. MRS, beyindeki kimyasal bileşimi ölçen bir MR tipidir. Çalışma, internet veya akıllı telefon bağımlılığı tanısı alan 19 genç (yaş ortalaması 15.5, 9 erkek) ve 19 cinsiyet ve yaşa uygun sağlıklı kontrol içermektedir. Bağımlı gençlerden 12’si, araştırmanın bir parçası olarak, oyun bağımlılığı için bir bilişsel terapi programından değiştirilmiş dokuz haftalık bilişsel davranış terapisi aldı.

Araştırmacılar, internet bağımlılığının ciddiyetini ölçmek için standart internet ve akıllı telefon bağımlılığı testlerini kullandı. Sorular, internet ve akıllı telefon kullanımının günlük rutini, sosyal hayatı, verimliliği, uyku düzenini ve duyguları nasıl etkilediğine odaklandı. Skor ne kadar yüksekse, bağımlılık da o kadar şiddetliydi. Araştırmacılar, bağımlı gençlerin depresyon, kaygı, uykusuzluk şiddeti ve dürtüsellik puanlarında anlamlı derecede yüksek puan aldığını bildirdi. Araştırmacılar, bağımlı gençlerin üzerinde davranışsal terapi öncesi ve sonrasında ve kontrol hastalarında gamma aminobütirik asit (beyin sinyallerini inhibe eden veya yavaşlatan bir nörotransmitter olan GABA) veya glutamat (nöronların daha elektriksel olarak eksite olmasına neden olan bir nörotransmitter) seviyelerini ölçmek için tek MRS denemeleri yaptılar. Geçmişte yapılmış olan çalışmalar, GABA'nın vizyon ve motor kontrolü ile anksiyete de dahil olmak üzere çeşitli beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde yer aldığını bulmuştu.

GABA Glutamat Dengesinde Bozulma Görülüyor

MRS'nin sonuçları, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında, GABA'nın glutamata oranının, terapiden önce akıllı telefon ve internet bağımlısı gençlerin ön singulat korteksinde önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. Çok fazla GABA'ya sahip olmak, uyuşukluk ve kaygı gibi bir takım yan etkilere neden olabilir. Bulguların klinik etkilerini anlamak için daha fazla çalışma gereklidir ancak Dr. Seo, internette ve akıllı telefon bağımlılığında anterior singulat girusta artmış GABA'nın, bilişsel ve duygusal sinirsel süreçte fonksiyonel entegrasyonun bozulması ve düzenlenmesiyle ilişkili olabileceğine inanıyor.

İyi haber, bilişsel davranışçı terapiden sonra bağımlı gençlerde GABA'nın glutamata oranlarında belirgin olarak azalma ya da normalleşme görülmesi oldu. Dr. Seo, "Ön singulat kortekste artan GABA düzeyleri ve GABA ile glutamat arasındaki dengenin bozulması, bağımlılıkların patofizyolojisini ve tedavisini anlamamıza katkıda bulunabilir" dedi.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171130090041.htm

Tekrarlayan Besin Zehirlenmeleri Kronik Hastalığı Tetikliyor

08 Ocak 2018

Hafif gıda zehirlenmeleri ve küçük bakteriyel enfeksiyonlar fark edilmeden atlatılsa bile yine de kronik inflamasyona ve potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan kolitlere yol açan bir olaylar zincirini başlatabilir. Bu yeni bulgular, inflamatuvar bağırsak hastalığının (İBH) uzun süredir gizemli olan kökenlerini belirlememize yardımcı olabilir. Araştırmacılar bu bulgulara ulaşabilmek için sekiz yıl çalıştılar. Bu uzun vadeli çalışmaya, kolit ve İBH'yi kapsayan kronik inflamatuar hastalıkların kökenini araştırmak için farklı bir hipotez ile başlandı. Araştırmacıların hipotezi birçok ipucunu yansıtıyordu. İlk olarak, bir kişinin genetik yapısının kolit ve IBH de dahil olmak üzere sık görülen inflamatuvar hastalıkların başlangıcında sınırlı bir rol oynadığı giderek daha belirgin hale gelmişti. Örneğin ikizler, İBH geliştirme konusunda nispeten küçük bir uyum gösterir. Bu bulgular, hastalık kökenlerinde bilinmeyen çevresel faktörlerin rol oynadığını ortaya koymaktadır. İkincisi, ekip, diğer laboratuvarların çalışmalarında mevsimsel bakteriyel enfeksiyonların artmış İBH teşhisi ile korele olduğunu bildirdi. Bu ve diğer ipuçlarından yararlanarak tekrarlayan hafif şiddetli bakteriyel enfeksiyonların kronik enflamasyonun başlangıcında bir tetikleyici olabileceğini hipotez olarak geliştirdiler.

Araştırmacılar, yaygın bir bakteri patojeni olan Salmonella Typhimurium'u çok düşük dozda uygulayarak sağlıklı farelerde hafif bir insan gıda zehirlenmesi modeli geliştirdiler. Bu tarz enfeksiyonlarda çoğunlukla sonuç geçici bağırsak rahatsızlığı ve işlev bozukluğudur. Bu enfeksiyonların büyük bir kısmı muhtemelen bildirilmemiş olup, ömür boyunca geçirilen enfeksiyon sayısının göz ardı edilmesini sağlamaktadır. Araştırma ekibi, anlamlı bir semptom veya ölüm olmadığı sürece düşük bir dozda Salmonella ile deney yaptı ve tüm Salmonella, konakçı tarafından başarılı bir şekilde elendi. Ancak her ne kadar patojen başarılı bir şekilde temizlense de enfeksiyonlar yenilendikçe derecesi artış göstermeye başladı.

Tekrarlayan Enfeksiyonlarla İltihap Artıyor

Aylar sonra oluşturulan dördüncü enfeksiyonda, iltihaplanma giderek arttı ve tüm deneklerde kolit mevcuttu. Şaşırtıcı bir şekilde, tekrarlanan enfeksiyonların kesilmesine rağmen hastalık düzelmedi bu da hasarın zaten oluşmuş olduğunu gösteriyor. Hastalık mekanizması, duodenumda üretilen bir enzim olan intestinal alkalin fosfatazın (IAP) edinilmiş bir eksikliği ile bağlantılıydı. Salmonella enfeksiyonu ince bağırsaktaki nöraminidaz aktivitesini artırdı ve bu da sonuçta moleküler yaşlanmayı ve IAP yıkımını hızlandırdı ve kolonda IAP eksikliğine neden oldu. IAP önemlidir, çünkü işi kolondaki çeşitli yerleşik bakteriler tarafından üretilen pro-inflamatuar lipopolisakkarit (LPS) gibi moleküllerden fosfatları çıkarmak ve böylece LPS'yi toksik olmayan bir duruma dönüştürmektir. Bu bulgular insan nüfusu için büyük bir endişe kaynağı. Bu düşük bakteri düzeyindeki gıda kontaminasyonu muhtemelen bildiğimizden daha yaygın olabilir, semptomlar var olamayabilir ya da hafif olabilir ve bir iki gün içinde tedavisiz ortadan kalkar. Bir kişinin ömrü boyunca yaşadığı enfeksiyonların sayısına ve zamanlamasına bağlı olarak aylar ve belki de yıllar sonra zamanla tekrarlanan bu küçük enfeksiyonların hastalığı tetiklemek için yeterli olduğunu görürüz.

İyi Haber, Tedavisi Mümkün

İyi haber, IAP düzeylerini yükseltmenin ve nöraminidaz aktivitesini inhibe etmenin yollarının var olmasıdır. IAP birikimi, enzimi içme suyuna eklemek kadar basit olabilir. Nöraminidaz inhibisyonu ise halen pazarlanan bir antiviral nöraminidaz inhibitörü kullanılarak başarılabilir. Araştırmacılar her iki tedavi yaklaşımının da kolit başlangıcının önlenmesinde benzer şekilde etkili olduğunu tespit ettiler. 

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Yang WH et al. Recurrent infection progressively disables host protection against intestinal inflammation. Science, 2017; 358 (6370): eaao5610 DOI: 10.1126/science.aao5610

Egzersizle Beyin Gücünü Arttırın

05 Ocak 2018

Kanada'daki Western Üniversitesi'ndeki araştırmacılar yapmış oldukları yeni bir çalışmanın sonucunda 10 dakikalık, bir defalık patlama tarzı bir egzersiz ile en azından geçici olarak, beyin gücünün ölçülebilir derecede artırabileceğini tespit ettiler. Geçmişte yapılmış olan diğer çalışmalar, 20 dakikalık bir egzersizden sonra veya uzun süreli (24 haftalık) bir egzersiz programının ardından beyin sağlığı üzerinde yararların görüldüğünü gösterirken, bu araştırma, 10 dakikalık aerobik aktivitenin bile sorun çözme ve odaklanma konusunda bize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bazı insanlar, zaman veya fiziksel kapasite nedeniyle uzun süreli bir egzersiz rejimi uygulayamaz. Bu çalışmanın sonuçları ise, insanların kısa sürede, hatta bir kez bile bisiklete binmekle ya da yürüyerek hemen faydalanabileceğini gösteriyor. Araştırma sırasında, katılımcılar iki grup halinde ya bir dergiyi oturup okudular ya da sabit bir bisikletle 10 dakikalık orta şiddetli bir egzersiz yaptılar. Okuma ve egzersiz oturumunu takiben, araştırmacılar, katılımcıların tepki sürelerini bilişsel olarak zorlayıcı bir göz hareketi görevi için incelemek için göz izleme ekipmanı kullandılar. Görev, karar verme ve inhibisyon gibi yürütme işlevinden sorumlu beynin alanlarını çalıştırmak için tasarlandı.

Egzersiz ile Erken Dönemde İyi Sonuçlar Görüldü

Egzersiz yapanlar anında iyileşme gösterdi. Yanıtları daha doğru ve tepki süreleri egzersiz öncesi değerlerinden 50 milisaniye daha kısa idi. Bu çok küçük gözükebilir ancak bazılarında bilişsel performansda yüzde 14'lük bir artış elde edildi. Araştırmacılar, egzersizi takiben yararların ne kadar süreceğini belirlemek için şimdi yeni bir araştırma başlattılar. Bu çalışmadan elde edilen bulgular demans gelişimini engellemek için egzersizin düzenli olarak yapılması konusunda öne sürülmüş olan fikirleri destekler nitelikte. Araştırmacıların diğer bir önerisi ise öğrencilerin önemli sınavlardan önce kısa süreli aerobik egzersiz yapmaları yönünde oldu.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Samani A et al. Executive-related oculomotor control is improved following a 10-min single-bout of aerobic exercise: Evidence from the antisaccade task. Neuropsychologia, 2018; 108: 73 DOI: 10.1016/j.neuropsychologia.2017.11.029

Folik Asite Bağlı Alerji Riski

03 Ocak 2018

B vitamininin bir türü olan folik asitin gelişmekte olan bir fetusta merkezi sinir sisteminin öncüsü olan nöral tüpdeki kusurları önlediği bilinmektedir. Nöral tüp gebeliğin ilk ayında gelişir ve bu yüzden uzmanlar tipik olarak gebeliğin ilk üç ayında kadınlara folik asit takviyesi önerir. Bununla birlikte, devam eden takviye, gebeliğin geç evrelerinde gerekli olmayabilir ve gerçekte yenidoğanlarda alerji riskini artırabilir.

Yeni bir çalışma, gebeliğin sonlarında folik asit almanın, rahim içi büyüme kısıtlamasından (IUGR) etkilenen çocuklarda alerji riskini artırabileceğini önermektedir. Önceki araştırmalar, aynı zamanda rahimde genellikle düşük doğum ağırlıklarına neden olan büyüme kısıtlamasının bir şekli olan IUGR'nin çocuklukta alerjilere karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini de göstermişti. Bu faktörlerin her ikisi birlikte bulunduğunda alerji riskinin nasıl etkilendiği ise belirgin değil.

Adelaide Üniversitesi Robinson Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Avustralyalı araştırmacılar, koyunların üç grubundan doğan kuzu araştırmaları yaptı:

  • normal plasentadan daha küçük plasentaya sahip anneler ("kısıtlanmış");
  • gebeliğin son ayında folik asit içeren yüksek dozda bir takviye verilen daha küçük bir plasentaya sahip anneler ("kısıtlı ek"); ve
  • normal plasenta ve normal diyet olan anneler ("kontrol").

Folik Asit Takviyesi Alerjiye Yatkınlık Yaratıyor

Araştırma ekibi sistemik inflamasyonu ölçmüş ve alerjik belirti olan cilt reaksiyonlarını kuzulardaki yaygın alerjenler olan toz akarları ve yumurta aklarına karşı test etmiştir. Kısıtlanan grup, toz akarlarına maruz bırakıldığında daha yüksek seviyelerde inflamasyon göstermesine karşın, cilt reaksiyonunda kısıtlı ek ve kontrol gruplarına kıyasla farklılık göstermedi. Bununla birlikte, yumurta beyazı proteini ile test edildiğinde, kısıtlı ek ve kontrol grupları, sınırlı gruba göre daha yüksek alerjik reaksiyon oranları gösterdi.

Bir testte folik asit alan gruptaki artmış alerjik yanıt, folik asit desteğinin, kısıtlı gebeliklerde görülen korumayı kısmen azalttığını düşündürmektedir. Araştırmacılara göre, hamileliğin tamamı için folik asit takviyesinin sürmesi durumunda alerji riskinin artışı konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Literatür talep et Sonra Oku

Referanslar :

Wooldridge AL et al. Late gestation maternal dietary methyl donor and cofactor supplementation in sheep partially reverses protection against allergic sensitization by IUGR.. American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2017; ajpregu.00549.2016 DOI: 10.1152/ajpregu.00549.2016

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image