Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Görülme sıklığı tüm dünyada giderek artan bir hastalık olan Alzheimer hastalığı için etkin bir tedavi geliştirilmek üzere çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Alzheimer hastalığını başlattığı düşünülen amiloid-beta (Aβ) için antikor arayışı bu çalışmaların en önemli odak noktasıdır. Akla gelen ilk soru ise hedeflenmesi için en uygun Aβ formlarının hangileri olduğudur. Aβ proteini, monomerlerden beyni kirletebilen ve geleneksel bir mikroskopla görülebilecek kadar büyük olan kıvrımlı plaklardan oluşan taneciklere kadar değişen biçimler alabilir. Alzheimer hastalığı çalışmalarının çoğunda, Alzheimer hastasının beyninde hangi durumların olabileceğini tahmin etmek için sentetik Aβ kullanılır. Az sayıda araştırmacı, insan beyninden çıkarılan Aβ'yı kullanmıştır, ancak bu ekstraksiyon süreci oldukça zorlu olmuştur.

Yapılan iki yeni çalışmada, Alzheimer hastalığını başlattığı düşünülen tüm Aβ proteini türlerinin, hastalığın ilerleyişinde eşit derecede tehdit edici bir rol oynamadığı gösterildi. Araştırmacılar, umut verici ilaç adaylarını araştırmak için yeni bir teknik olarak proteinin hazırlanmasının ve çıkarılmasının yeni bir yöntemini kullandılar. Aβ'nın farklı formlarını test etmenin ve hedeflemenin önemini vurgulayan araştırmacılar çalışmalarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemek veya durdurmak için daha kesin ve etkili ilaç arayışını ilerletmeye yardımcı olabileceğini belirttiler.

Daha Az, Daha Toksik

İlk çalışmada araştırmacılar, Alzheimer hastalığı olan kişilerden örnekler hazırlamak için daha nazik bir ekstraksiyon protokolü geliştirdiler. Çalışmada zorlu yöntemlerle çıkarılan ham ekstraktlarda Aβ’nın miktar olarak çok daha fazla olmasına rağmen çıkarılan Aβ'nın çoğunun zararsız tipte olduğu tespit edildi. Öte yandan nazik protokol ile çok daha az Aβ elde edilmesine rağmen çıkarılan Aβ'nın çoğu toksik tipteydi.

Çalışmanın ikinci aşamasında bilim insanları, Aβ'nin toksik formlarını hedeflemede potansiyel ilaçları bulmaya çalışmak için bir tarama testi geliştirdiler. Yeni teknikte, Alzheimer hastalarından alınan beyin örneklerinin ekstraktlarını ve umut verici tedavileri bulmak için kök hücre kaynaklı beyin hücrelerinin canlı hücre görüntülemesini kullandılar. 1C22'de rapor ettikleri bir Aβ antikorunun, Alzheimer hastalarını toksik amiloid beta formlarına karşı mevcut tedavilerin tümünden daha etkili biçimde koruyabildiğini bildirdiler.

Araştırmacılar geliştirdikleri bu yeni yöntemin, Aβ’yi hedef alan etkili bir tedavi geliştirilmesinde bir kilometre taşı olabileceğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Brigham and Women's Hospital. "Advancing the search for antibodies to treat Alzheimer's disease: Two new studies shed light on the most toxic forms of amyloid-beta and how to find antibodies to target these structures." ScienceDaily. ScienceDaily, 30 July 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler