Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma

Amerikan Gastroenteroloji Derneğinin (AGA) resmi dergisi olan'Gastroenterologyde yayınlanan yeni bir kılavuza göre tüm kolorektal kanser hastalarına, kolorektal kanserin en yaygın kalıtsal nedeni olan Lynch sendromunu taşıyıp taşımadıklarını görmek üzere tümör testi uygulanmalıdır.

Çalışmanın baş yazarı, Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümünden Dr. Joel H. Rubenstein yeni tanı konmuş tüm kolorektal kanser vakalarında Lynch sendromunun saptanması için tümör testi önerilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Kolorektal kanser tanısı konmuş kişilerin yaklaşık %30unda bu hastalığa ilişkin aile öyküsü mevcuttur ve %5-6sında bilinen bir kalıtsal kanser sendromu tanısı koyduran mutasyonlar bulunur. Lynch sendromu kolorektal kanserin en yaygın kalıtsal nedenidir. Ancak, Lynch sendromlu insanların çoğu bunu taşıdıklarını bilmez.

Lynch sendromlu insanların tümünde kanser gelişmese de, bu mutasyona sahip bir kişide belirli kanser tiplerinin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır; %80 daha yüksek kolorektal kanser riski ve %60 daha yüksek endometriyum kanseri riski de buna dahildir.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Science Daily, http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150910131810.htm

+ Tüm Referansları Göster