Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Oxford Üniversitesi Kriminoloji Merkezi'nde Araştırma Görevlisi Dr. Shona Minson, annelerinin hapse girmesinin, çocuklar üzerindeki etkileri inceleyen bir araştırma yaptı. Çalışma, anneleri cezaevinde yaşayan çocukların görüşme sırasında yaşadığı deneyimi araştırdı. Çalışmanın, İngiltere ve Galler'de yapılan türünün en büyük çalışması olduğu düşünülüyor. Araştırmaya, 14 çocuk ve anneleri hapse girdiği sırada çocuklarla ilgilenen 22 yetişkinin de dahil olduğu 27 aile üyesi dahil edildi. Araştırma bulguları, bir annenin hapishanede tutulma deneyiminin bir çocuğun annesiyle olan ilişkisini olumsuz olarak etkilemekle kalmayıp, eğitim, sağlık ve refah dahil olmak üzere hayatlarının her alanını etkileyebileceğini göstermekteydi. Damgalamanın çarpıcı etkileri aynı zamanda toplumsal izolasyona ve ayrımcılığa da yol açabiliyordu.

Araştırma, anneleri cezaevine gönderilen çocukların, bakım davalarının sonucu olarak aile mahkemelerinde ebeveynlerinden ayrılan çocuklara uygulanan benzer koruma veya desteklerden hiçbirine sahip olmadığını ortaya çıkardı. Tutuklu annelerin çocukları, yalnızca acil durumlara değil, gelecekteki yaşam şanslarını da etkileyen son derece zor koşullara da maruz kalıyordu.

Ebeveynin Hapse Girmesi Çocukların Geleceğini Etkiliyor

Ekonomik ve Sosyal Araştırma Konseyi'nin (ESRC) finanse ettiği ve "Prison Reform Trust Transforming Lives programıyla desteklenen Dr Minson'un araştırma bulguları, annelerinin hapse girmesinin çocuklar üzerindeki etkisi ile ilgili anlayışı desteklemek için, yetişkin ceza kararlarında yer alan, tüm ceza adaleti profesyonelleri için bilgi kaynakları oluşturmak için kullanıldı.

Araştırmacı, bu kaynakların, ceza ile ilgilenen tüm profesyonellerin, anneleri hapsedilirse çocuklar üzerindeki potansiyel etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamalarını sağlayacağını ve böylece, çocukların refahının etkili bir şekilde korunmasının sağlanabileceğine dikkat çekti.

Araştırmacı çalışma bulgularının, çocuk bağımlılıklarının göz önünde bulundurmanın ve annelerinin hapse girmesinin, kendileri yanlış bir şey yapmamış çocuklara verebileceği derin etkinin anlaşılmasının önemini vurguladığını belirtti. Diğer ülkeden yapılan başka araştırmalarında, çocuklukta ebeveynlerin hapse girmesinin yetişkinlik döneminde erken ölüme katkıda bulunduğunu işaret ettiğini aktardı.

Medikaynak Referanslar

Safeguarding Children When Sentencing Mothers, Oxford University Press, January 30, 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler