Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir çalışma antibiyotiklere erken maruz kalmanın sindirim sistemindeki sağlıklı bakterileri öldürdüğünü ve astım ve alerjiye neden olabileceğini gösteriyor.

Mucosal Immunology dergisinde yayınlanan çalışma, erken çocukluk döneminde antibiyotik maruziyeti ile daha sonra astım ve alerji gelişimi arasında uzun süredir gözlemlenen bağlantının nedensel olduğuna dair şimdiye kadarki en güçlü kanıtı sağlıyor.

İleri Biyoteknoloji Merkezi direktörü kıdemli yazar Martin Blaser: "Pratik sonuç basittir: Küçük çocuklarda mümkün olduğunca antibiyotik kullanmaktan kaçının, çünkü alerji ve/veya astımla ilgili önemli ve uzun vadeli sorunların riskini artırabilir." dedi.

Çalışmada New York Üniversitesi ve Zürih Üniversitesi araştırmacıları çocuklarda en çok kullanılan ilaçlar arasında yer alan antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyom topluluklarını ve metabolik işlevleri etkilediğini saptadı.

Deneyin ilk bölümünde, beş günlük farelere su, azitromisin veya amoksisilin verildi. Fareler olgunlaştıktan sonra araştırmacılar onları ev tozu akarlarından elde edilen yaygın bir alerjene maruz bıraktılar. Antibiyotiklerden herhangi birini, özellikle azitromisin alan farelerde yüksek oranda bağışıklık tepkisi yani alerji gözlendi.

Deneyin ikinci ve üçüncü bölümünde antibiyotiklere erken maruz kalmanın uygun bağışıklık sistemi gelişimini destekleyen bazı sağlıklı bağırsak bakterilerini öldürerek alerjilere ve astıma neden olabileceği hipotezi test edildi.

Makalenin baş yazarı Timothy Borbet ilk önce, ilk fare grubundan bakteri açısından zengin dışkı örneklerini daha önce herhangi bir bakteri veya mikropla karşılaşmamış ikinci bir yetişkin fare grubuna aktardı. Bazıları bebeklik döneminde azitromisin veya amoksisilin verilen farelerden, diğerleri su verilen farelerden örnekler aldı.

Antibiyotikle değiştirilmiş örnekler alan farelerin ev tozu akarlarına karşı bağışıklık tepkileri geliştirme olasılığı diğer farelerden daha fazla değildi, tıpkı yetişkinlikte antibiyotik alan kişilerin almayanlara göre astım veya alerji geliştirme olasılığının daha yüksek olmaması gibi.

Ancak sonraki kuşak için işler farklıydı. Antibiyotikle değiştirilmiş örnekler alan farelerin yavruları, ebeveynleri antibiyotiklerle değiştirilmemiş örnekler alan farelere göre ev tozu akarlarına daha fazla tepki gösterdi, tıpkı küçükken başlangıçta antibiyotik alan farelerin alerjene su verilenlerden daha fazla tepki vermesi gibi.

Blaser: "Bu kontrollü bir deneydi. İlk bölümdeki tek değişken antibiyotik maruziyetiydi. İkinci bölümdeki tek değişken bağırsak bakteri karışımının antibiyotiklerden etkilenip etkilenmediğiydi. Farelerle ilgili diğer her şey aynıydı. Bu deneyler, antibiyotiklerin bağırsak bakterileri üzerindeki etkileri yoluyla istenmeyen bağışıklık tepkilerinin gelişmesine neden olduğuna dair güçlü kanıtlar sağlıyor, ancak yalnızca bağırsak bakterileri erken çocuklukta değiştirilirse." dedi.

Medikaynak Referanslar

Rutgers University. "Early exposure to antibiotics can cause permanent asthma and allergies." ScienceDaily. ScienceDaily, 28 July 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220728134111.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler