Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

2014 yılı sonunda Gothenburg Üniversitesi Sahlgrenska Akademi’de görev yapan bilim insanları akciğer kanserinde antioksidanların progresyonu hızlandırdığını göstermişlerdi. Antioksidan verilen farelerde ek ve daha agresif tümörler oluşmuştu ve insan akciğer kanseri tümör hücreleri üzerinde yapılan deneylerle de bu sonuçlar onaylanmıştı. Oysa ki pazarlanmakta olan bir çok üründe yer alan antioksidanların, serbest radikalleri uzaklaştırarak kansere karşı koruyucu bir rolü olduğu düşünülmekteydi.

Sahlgrenska Akademi’de yapılan çalışmalar bu sefer antioksidanlar ve malign melanoma ilişkisini saptamaya yoğunlaştı. Bu çalışmada da görüldü ki malign melanomada kullanılan antioksidanlar ana tümör üzerinde çok etkili olmasa da metastaz oranını iki katına yükseltmiştir. Bilindiği üzere malign melanomada asıl sorun primer tümör değil metastaz yoğunluğudur.

Araştırıcılar iki farklı tümör tipinde antioksidanların bu olumsuz etkilerini gördükten sonra antioksidanların sadece sağlıklı hücreler üzerinde değil, tümör hücreleri üzerinde de koruyucu etkisi olabileceği sonucuna varmışlar. Malign melanoma çok yüksek mortalite oranına sahip olduğu için araştırıcılar bu kanser tipi üzerinde öncelikli olarak çalışmış ve bu sonuçlara ulaşmışlar.

Bilindiği üzere antioksidanlar sadece gıda takviyelerinde değil çeşitli losyonlarda da yer alabilmektedir. Buna ek olarak bu losyonlarda beta karoten ya da vitamin E gibi antioksidanlar gibi etki edebilecek maddeler bulunabilmektedir. Araştırıcılar losyonlardaki antioksidanların etkisinin de gıda takviyelerinde bulunan antioksidanlara paralel olup olmadığını araştırmak için de fareler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu çalışmanın sonucunda araştırıcılar istemsiz bir şekilde tümörlerde progresyon ve metastaz oranlarını arttırabilme potansiyelleri sebebiyle, kanser hastalarının bu tarz gıda takviyelerinden kaçınması gerektiğini öneriyorlar.

Medikaynak Referanslar

  K. Le Gal, M. X. Ibrahim, C. Wiel, V. I. Sayin, M. K. Akula, C. Karlsson, M. G. Dalin, L. M. Akyurek, P. Lindahl, J. Nilsson, M. O. Bergo. Antioxidants can increase melanoma metastasis in mice. Science Translational Medicine, 2015; 7 (308)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler