Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aralıklı Oruç, farelerde uzun süreli hafızayı korumanın artırılmasının ve yeni yetişkin hipokampal nöronlar üretmenin etkili bir yoludur. Araştırmacılar bunun yaşlı insanlarda bilişsel gerilemenin ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu umuyorlar.

Londra King’s College’da Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü'nün (PPSE) yeni bir araştırması, araştırıcıların yaşlı insanlarda bilişsel gerilemenin ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu umduğu aralıklı orucun farelerde uzun süreli hafızayı korumanın artırılmasının ve yeni yetişkin hipokampal nöronlar üretmenin etkili bir yolu olduğunu göstermiştir.

Molecular Biology’de yayınlanan çalışmada, gün aşırı oruç tutularak kalori kısıtlı bir diyetin farelerde Klotho gen ifadesini artırmanın etkili bir yolu olduğunu bulmuştur. Bu çalışmada, genellikle "uzun yaşam geni" olarak anılan Klotho'nun, hipokampal yetişkin yeni nöronların oluşturulmasında veya nörogenezde merkezi bir rol oynadığı gösterilmiştir. Yetişkin hipokampal nöronlar, hafıza oluşumu için önemlidir ve üretimleri yaşla birlikte azalır, bu da kısmen yaşlı insanlarda bilişsel gerilemeyi açıklamaktadır.

Araştırmacılar dişi fareleri üç gruba ayırmıştır; standart günlük beslenme diyeti, günlük kalori kısıtlı (KK) diyet ve farelerin gün aşırı beslendiği aralıklı oruç yapan kontrol grubu. Son iki grup, kontrolden %10 daha az kalori ile beslenmiştir. Üç ay boyunca, aralıklı oruç grubundaki fareler, diğer gruplara kıyasla daha düzelmiş uzun süreli hafıza koruması göstermiştir. Bu farelerin beyinleri incelendiğinde, Klotho geninin ifadesinin artırıldığı bariz olarak gösterilmişti ve nörogenez KK diyeti grubuna göre daha fazla çok artmıştı.

PPSE'den Dr.Sandrine Thuret, "Aralıklı orucun neden yetişkin nörogenezini arttırmanın etkili bir yolu olduğuna dair nedenleri artık önemli ölçüde daha iyi anlıyoruz. Sonuçlarımız Klotho'nun sadece gerekli olmadığını, aynı zamanda yetişkin nörogenezinde merkezi bir rol oynadığını gösteriyor ve aralıklı orucun insanlarda uzun süreli hafızanın korunmasını sağlamakta etkili bir yolu olduğunu işaret ediyor. " Dr Thuret'in önceki çalışması, insanlarda kalori kısıtlı diyetlerin hafıza fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermiştir. Bu araştırma, aralıklı orucun öğrenme süreçlerini iyileştirebileceğini ve yaşa bağlı bilişsel bozukluğu etkileyebileceğini işaret etmektedir

Medikaynak Referanslar

Gisele Pereira Dias, Tytus Murphy, Doris Stangl, Selda Ahmet, Benjamin Morisse, Alina Nix, Lindsey J.Aimone, James B. Aimone, Makoto Kuro-O, Fred H. Gage, Sandrine Thuret. Intermittent fasting enhances long-term memory consolidation, adult hippocampal neurogenesis, and expression of longevity gene Klotho. Molecular Psychiatry, 2021; DOI: 10.1038/s41380-021-01102-4

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler