Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Günümüzde çürükler ve minede oluşan hasarlar diş hekimleri tarafından sentetik beyaz dolgu malzemeleri yardımıyla onarılmaktadır. Bunun doğal bir alternatifi yoktur. Ancak insan diş kök hücrelerine sahip yeni bir 3B modele bunu değiştirebilir. KU Leuven Profesörü Hugo Vankelecom ve Profesör Annelies tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları Cellular and Molecular Life Sciences dergisinde yayınlandı.

Dişlerimiz yemek yeme ve konuşma gibi günlük aktivitelerde olduğu kadar özgüvenimiz ve psikolojik sağlığımız için de çok önemlidir. İnsan dişleri hakkında nispeten az şey bilinmektedir. Bunun önemli bir nedeni, kemirgenlerinkinden farklı olarak bazı insan diş kök hücrelerinin laboratuvarda büyütülmesinin zor olmasıdır. Bu nedenle, Profesör Hugo Vankelecom'un ekibi, UHasselt ile işbirliği içinde insan dişlerini çevreleyen zarlı bir doku olan diş folikülünden alınan kök hücrelerle bir 3B araştırma modeli geliştirdi.

Profesör Vankelecom 'Bu tür 3B modelin avantajı, kök hücrelerin orijinal özelliklerini güvenilir bir şekilde yeniden üretmesidir. Vücudumuzun küçük bir parçasını laboratuvarda yeniden oluşturabilir ve bir araştırma modeli olarak kullanabiliriz. Diş kök hücrelerini kullanarak mine oluşumundan sorumlu olan ameloblastlar gibi başka diş hücreleri geliştirebiliriz' demiştir.

Biyolojik dolgu malzemesi

Dişlerimiz her gün minemize zarar verebilecek yiyeceklerden gelen asitlere ve şekerlere maruz kalır. Diş minesi yenilenemez, bu da diş hekimi müdahalesini gerektirir. Olası boşluklar sentetik malzemelerle doldurulur. Doktora öğrencisi Lara Hemeryck 'Yeni modelimizde diş kök hücrelerini sonunda biyolojik mineye yol açabilecek mine bileşenleri üreten ameloblastlara dönüştürmeyi başardık. Bu diş minesini onarmak için doğal bir dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Avantajı, bu şekilde diş dokusunun fizyolojisi ve işlevinin doğal olarak onarılmasıdır. Sentetik malzemeler kullanıldığında temas yüzeyinde oluşabilecek diş nekrozu riski de azalır' demiştir.

Bu biyolojik dolgu malzemesi yalnızca diş hekimlerine yardımcı olmaz. 3B hücre modelinin diğer sektörlerde de uygulamaları olabilir. Örneğin, gıda endüstrisinin belirli gıda ürünlerinin diş minesi üzerindeki etkisini incelemesine ya da diş macunu üreticilerinin koruma ve bakımı optimize etmesine yardımcı olabilir.

Profesör Vankelecom 'Bu modeli diğer diş kök hücre tipleri ile birleştirmek ve diğer diş yapılarını ve nihayetinde tüm biyolojik dişi geliştirmek istiyoruz. Şimdi ameloblastlara odaklandık ancak bu yeni modelimiz daha fazla araştırma ve sayısız uygulama için çeşitli olanaklar sunuyor’ demiştir.

Medikaynak Referanslar

Researchers take important step towards development of biological dental enamel. ScienceDaily, 21 April 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler