Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırma bağırsaktaki mikroplar aracılığıyla beyin ve bilişsel işlevde gözlenen yaşlanmaya bağlı bozulmanın yönünü tersine çevirecek yeni bir yaklaşım sunuyor.

Nature Aging dergisinde yayınlanan University College Cork (UCC) APC Microbiome Ireland (APC) araştırması, bağırsaktaki mikroplar aracılığıyla beyin ve bilişsel işlevde gözlenen yaşlanmaya bağlı bozulmanın yönünü tersine çevirecek yeni bir yaklaşım sunuyor.

Nüfusumuz yaşlandıkça temel küresel güçlüklerden biri sağlıklı beyin işlevini sürdürmek için stratejiler geliştirilmesidir.

Bu çığır açan araştırma beyin yaşlanmasını ve ilişkili bilişsel sorunları yavaşlatmak için mikrobiyal temelli girişimler biçiminde potansiyel yeni bir terapötik yol açmaktadır.

Çalışma, Prof. John F. Cryan tarafından yönetilen APC Brain-Gut-Microbiota laboratuvarındaki araştırmacılar tarafından yürütüldü.

Fizyoloji ve tıbbın diğer dallarında bağırsaktaki mikropların önemi giderek daha fazla takdir edilmektedir. Bu son fare çalışmasında yazarlar, mikropları genç hayvanlardan yaşlı hayvanlara naklederek beynin ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını canlandırabileceklerini gösteriyor. Prof. John F. Cryan, 'APC ve uluslararası diğer gruplar tarafından yayınlanan önceki araştırmalar, bağırsak mikrobiomunun yaşlanma ve yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu yeni araştırma, potansiyel bir oyun değiştiricidir; mikrobiom beyindeki yaşa bağlı bozulmayı tersine çevirmek için kullanılabilir. Ayrıca öğrenme yeteneğinin ve bilişsel işlevin geliştiğine dair kanıtlar da görüyoruz.' Çok heyecan verici olsa da Cryan, 'bu bulguların insanlarda gösterilebilmesi için daha çok erken olduğu ve çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu’ konusunda uyarıyor.

APC Direktörü Prof. Paul Ross 'Prof. Cryan ve meslektaşlarının bu araştırması, bağırsak mikrobiomunun sağlığın birçok alanında ve özellikle beyin işleyişinin olumlu etkilenebileceği beyin/bağırsak eksenindeki önemini daha da ortaya koyuyor. Çalışma beyin sağlığını etkilemek için terapötik bir hedef olarak bağırsak mikrobiotasının kullanılmasına yönelik olasılıkları artırıyor'. diyor.

Medikaynak Referanslar

University College Cork. Microbes turn back the clock as research discovers their potential to reverse aging in the brain. ScienceDaily, 9 August 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler