Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni kanıtlar, Uzun COVID sendromlu hastaların devam eden daha yüksek kan pıhtılaşma ölçümlerine sahip olmaya devam etmelerinin, kötüleşmiş fiziksel durum ve yorgunluk gibi kalıcı semptomlarını açıklamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışma, Journal of Thrombosis and Haemostasis’de yayınlanmııştır. Aynı grubun önceki çalışmaları, şiddetli akut COVID-19 olan hastalarda gözlenen tehlikeli pıhtılaşmayı incelemişti. Bununla birlikte, semptomların ilk enfeksiyonun düzelmesinden haftalar ila aylar sonra sürebildiği ve dünya çapında milyonlarca insanı etkilediği tahmin edilen Uzun COVID sendromu hakkında çok az şey bilinmektedir.

Araştırmacılar, anormal kan pıhtılaşmasının söz konusu olup olmadığını daha iyi anlamak için Uzun COVID sendromu semptomları olan 50 hastayı incelemiştir. Uzun COVID sendromlu hastaların kanında pıhtılaşma belirteçlerinin, sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yükseldiğini keşfetmişlerdir. Bu belirteçler, ilk COVID-19 enfeksiyonu ile hastaneye yatış gerektiren hastalarda daha yüksek saptanmıştır, ancak aynı zamanda hastalıklarını evde atlatabilenlerde bile kalıcı biçimde yüksek pıhtılaşma belirteçlerini saptamışlardır.

Araştırmacılar, daha yüksek pıhtılaşmanın, kötüleşmiş fiziksel durum ve yorgunluk gibi Uzun COVID sendromunun diğer semptomlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu gözlemlemiştir. İnflamasyon belirteçlerinin hepsi normale dönmüş olsa bile, Uzun COVID hastalarında bu artmış pıhtılaşma potansiyeli hala mevcut görülmüştü.

Çalışmanın baş yazarı, RCSI Eczacılık ve Biyomoleküler Bilimler Okulu'ndaki İrlanda Vasküler Biyoloji Merkezi'nde doktora öğrencisi ve İrlanda Klinik Akademik Eğitim (İKAE) üyesi Dr. Helen Fogarty, "Pıhtılaşma belirteçleri yükselirken, iltihap belirteçleri normale döndüğü için, sonuçlarımız pıhtılaşma sisteminin Uzun COVID sendromunun kök nedenininde yer alabileceğini gösteriyor " diye belirtmiştir.

RCSI, İrlanda Vasküler Biyoloji Merkezi Direktörü ve Dublin'deki St. James Hastanesi'ndeki ulusal pıhtılaşma merkezinde danışman hematolog olan Profesör James O'Donnell, "Bir hastalığın kök nedenini anlamak, etkili tedaviler geliştirmeye yönelik ilk adımdır" demiştir.

"Milyonlarca insan zaten Uzun COVID sendromunun semptomlarıyla uğraşıyor ve aşılanmayanlar arasındaki enfeksiyonlar oluşmaya devam ettikçe daha fazla insan Uzun COVID geliştirecek. Bu durumu incelemeye ve etkili tedaviler geliştirmeye devam etmemiz şart."

Medikaynak Referanslar

Helen Fogarty, Liam Townsend, Hannah Morrin, Azaz Ahmad, Claire Comerford, Ellie Karampini, HannaEnglert, Mary Byrne, Colm Bergin, Jamie M. O’Sullivan, Ignacio Martin‐Loeches, Parthiban Nadarajan, CiaranBannan, Patrick W. Mallon, Gerard F. Curley, Roger J.S. Preston, Aisling M. Rehill, Dennis McGonagle, ClionaNi Cheallaigh, Ross I. Baker, Thomas Renné, Soracha E. Ward, James S. O’ Donnell. Persistent Endotheliopathy in the Pathogenesis of Long COVID Syndrome. Journal of Thrombosis and Haemostasis,2021; DOI: 10.1111/jth.15490 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler