Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Verilere göre, Avustralya'da yaşayan insanların yaklaşık %60'ı en az bir kez bal arısı tarafından sokulmuştur. Peki arı sokarsa ne olur ve şiddetli bir tepki alıp alamayacağımıza ne karar verir?

Arılar nasıl sokar?

Arıların karnında bir zehir kesesi ve dikeni vardır. Bu aparat saldırı altında hissediyorlarsa kullanılan savunma mekanizmasıdır. Bir arı sokmasından çıkan diken, cildi zehirlemek için cildi deler ve arı, yakınlardaki diğer arıları savunma saldırılarına katılmaya teşvik edebilecek feromonları serbest bırakır.

Zehir; vücudumuza enjekte edildiğinde ağrı, lokal şişlik, kaşıntı ve tahrişe neden olabilecek saatlerce sürebilen protein ve organik moleküllerin karmaşık bir karışımıdır. Bazı arı zehiri bileşenlerinin spesifik aktivitesi, kanseri tedavi etmek için de kullanılmıştır. Tek bir arı sokması, neredeyse her zaman bu lokal etkilerle sınırlıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar bu zehirli proteinlerin bazılarına alerji geliştirir. Yaşamı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi, vücudumuzun bağışıklık sisteminin zehirlere karşı savunmak için başlatabileceği en ciddi reaksiyondur.

Vücudumuzda hayati tehlike yaratan ve hastaneye yatışlara neden olan, zehrin kendisi değil, arı zehrine olan alerjidir.

Alerjik olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

Daha önce arı tarafından sokulmamışsanız, zehre karşı alerjiniz olması muhtemel değildir. Ancak, bir arı tarafından sokulduysanız alerji geliştirme potansiyeli vardır. Neden bazı kişilerin alerjik hale geldiği ve bazılarının gelmediği bilinmemektedir. Ancak kişinin ne sıklıkta sokulduğunu önemli bir rol oynamaktadır.

Bir arı sokmasından çok büyük lokal reaksiyonlar veya sokma bölgesinden ayrı semptomlar (şişlik, kızarıklıklar ve herhangi bir yerdeki kaşıntılı cilt, baş dönmesi veya solunum zorluğu gibi) yaşadıysanız, alerjik bir duyarlılığa sahip olabilirsiniz. Doktorunuz tam bir reaksiyon öyküsü alarak sizi değerlendirebilir. Deri testi veya kan alerjisi testi, potansiyel alerji tetikleyicilerinin doğrulanmasına veya hariç tutulmasına yardımcı olabilir. Bir alerji uzmanı, insanların ciddi alerjik reaksiyon riskini (anafilaksi) değerlendirmek için anahtardır.

Şiddetli bal arısı alerjileri için immünoterapi adı verilen etkili bir tedavi vardır. Bu, üç ila beş yıllık bir süre zarfında kademeli olarak artan dozlarla zehirli ekstraktların düzenli olarak verilmesini içerir. Bu, vücudun bağışıklık sistemini duyarsızlaştırmayı, temel olarak zehire karşı alerjik reaksiyonu "kapatmayı amaçlamaktadır. Zehirli immünoterapi, şiddetli reaksiyonların önlenmesinde çok etkilidir ve Farmasötik Fayda Programı'nda mevcuttur, Avustralya'daki diğer immünoterapi tedavileri yılda ortalama 1.200 ABD Doları tutarındadır.

Arı sokması için ilk yardım

Arılar, genellikle dikenli iğnelerini deride bırakır ve sonra ölürler. Enjekte edilen zehir miktarını sınırlandırmak için iğneyi en kısa sürede (30 saniye içinde) çıkarın. Bunun için kredi kartı kenarı, araba anahtarı veya tırnak gibi sert bir yüzey kullanın.

Ağrı ve yerel şişkinlik gibi küçük bir reaksiyonları hafifletmek için soğuk bir cismi bölgeye dokundurun.

Bir arı sizi boynunuzdan sokarsa veya nefes almayı zorlaştırırsa veya herhangi bir hırıltı, baş dönmesi ya da sersemlik hissi yaşarsanız, acilen tıbbi yardım alın.

Avrupalı ​​yerleşimciler tarafından tanıtılan bir tür olmasına rağmen, bal arısı (Apis mellifera) Avustralya tarımında önemli bir rol oynamaktadır. Temel işlevlerini takdir etmemiz ve sokmaları önlemeye çalışmamız gerekir.

Medikaynak Referanslar

Ronelle Welton Research Fellow, Department of Pharmacology, Faculty and Medicine, Dentistry and Health Sciences, University of Melbourne

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler