Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Etrafımızdaki ileri yaşlı insanların yaşadıkları sağlık problemlerini hepimiz onlardan sık sık dinleriz fakat tam olarak ne hissettiklerini anlayamayız. Yaşlanmanın fiziksel etkilerini deneyimlemek, yaşlanmayla birlikte vücutta gelişmeye başlayan duyma bozuklukları, görme problemleri, kas kaybı, yürümede güçlük, eklem tutuklukları gibi değişiklikleri geleceğe doğru bir adım atmışçasına hissetmek ve yaşamak artık hayal değil gibi görünüyor.

Bizler şu anda genç yaşımızda, ileride yaşlanmayla birlikte hareket etmede nasıl sıkıntı yaşayacağımızı hayal edemiyoruz aynı şeklide duyma problemleri yaşayıp konuşulanları anlayamamanın ya da düzgün görememenin nasıl hissettirdiğini düşünemiyoruz.

Amerikalı özel bir teknoloji firması kurduğu takım ile en son teknolojiyi kullanarak, ‘Genworth R70i Aging Experience’ diye adlandırdıkları, giyildiğinde nesiller arası bir köprü kurarak, yaşlandığımızda vücudumuzda ki fiziksel değişiklikleri deneyimleme fırsatı sunan eşsiz bir simülasyon tasarladılar. Bu simülasyon ile gelecekteki uzun dönem bakım ihtiyaçlarının öneminin daha iyi anlaşılması ve şimdiden bu konu üzerinde düşünülmesi imkanı sunuyorlar.

Genworth Aging Experience’ta yenilikçi teknolojik iskeleti giyerek, genişletilmiş gerçeklik görme sistemi ile yerleşik kameradan, glokoma, katarakt, maküler dejenerasyon ve vitre gibi görme bozukluklarını; kulaklık ve mikrofonlar ile duyma kaybı, tinnitus ve afazi gibi duyma bozukluklarını; sensörler ve uzaktan kumandalı yazılım ile dinamik olarak hareket genişliği ve eklem kısıtlıklarını düzenleyerek artrit gibi hareket bozukluklarını; eklem hareketlerini kısıtlayıcı kıyafet ile de farklı seviyelerdeki kas kaybını deneyimlemek ve etkilerini hissetmek mümkün.

Bu teknolojik iskeleti giyenler yaşadıkları deneyimin etraflarındaki yaşlı yakınlarına karşı bakış açılarını tamamen değiştirdiğini ve onların her gün yaşadığı bu problemlerle başa çıkmalarına saygı duyduklarını belirtiyorlar. Kendilerine çok basit gibi görünen günlük sıradan hareketleri yapabilmenin en basitinden yürüyebilmenin bile ne kadar kıymetli olduğunu ve bunu her gün yaşayan sevdiklerine karşı tutumlarının tam olarak nasıl olması gerektiğini biraz olsun anlayabildiklerini bununla birlikte onlara yardımcı olmak için oldukça motive olduklarını söylüyorlar. Ayrıca yaşlandıklarında başlarına gelebilecek bu bozuklukları en aza indirebilmek için gerekli önlemleri almanın önemini kavradıklarını da belirtiyorlar. Bu teknoloji ürününü daha çok insanın deneyimleyebilme şansını yakalamasını umduklarını söylüyorlar.

Medikaynak Referanslar

http://seniorcarecorner.com/walking-grandfathers-body-ces2016

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler