Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

172 katılımcının katıldığı çalışmada, uyumak için harcanan zamandaki (Yüksek ve Düşük uyuyan), ambulatuvar olmayan aktiviteler (Yüksek Oturanlar) ve ambulatuvar aktiviteler (Dengeli Aktivite) farklılıkları ile karakterize edilen dört profil belirgindi.

Daha genç yaş, çok fazla oturma gerektiren bir işe sahip olmama ve bir alışkanlık olarak dışarıda yürümeye sahip olma, Yüksek Oturanlara göre Dengeli Aktivite ile ilişkilendirildi.

Bu profillerin dikkate alınması, artritli bireylerin aktivitelerini veya uyku davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olma çabalarında faydalı olabilir.

Fizik Tedavi Bölümü, British Columbia Üniversitesi’nden baş yazar Lynne Feehan, PhD, "Hepimiz günlük hayatımızı 24 saatten fazla yaşıyoruz ve araştırmamız, artritli kişilerin uykudaki zamanı nasıl ayırdıklarına ve gün boyunca çeşitli aktivitelere ilişkin dört farklı modelden birine sahip olma olasılığının yüksek olduğunu buldu" dedi. "Bu, artritli insanları günlük uykularını veya fiziksel aktivite seçimlerini değiştirmeleri için desteklemek için herkese uyan tek bir yaklaşımın uygun olmayabileceğini gösteriyor."

Bu çalışmadaki bir hasta ortağı olan Alison Hoens, "Romatoid artrit ile yaşayan bir hasta ve bir fizyoterapist olarak, bu çalışmanın bulguları benim için güçlü bir yankı uyandırıyor. Hastaların, benzer tanılara sahip olsalar bile, ‘hepsinin aynı olmadığı’ kabulü bir hastanın alışkanlıkları ve ihtiyaçları ile uyumlu sağlıklı uyku, dinlenme ve aktiviteyi teşvik etmek için sağlık hizmeti sağlayıcılarının desteğini özelleştirme potansiyeline işaret ediyor. "

Bu çalışma ile 24 saatlik aktivite-uyku düzenine göre anlamlı alt gruplar belirlendi. Özellikle daha güçlü oturma alışkanlığı olan veya daha zayıf yürüme davranışları olan yetişkinlerde, 24 saatlik aktivite-uyku profillerine dayalı özel müdahaleler önerilebilir.

Medikaynak Referanslar

Lynne M Feehan, Na Lu, Hui Xie, Linda C Li. 24‐hour Activity and Sleep Profiles for Adults Living with Arthritis: Habits Matter. Arthritis Care & Research, 2020; DOI: 10.1002/acr.24424

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler