Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir çalışma ile, asetaminofen baş ağrınızla başa çıkmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda sizi risk almaya daha istekli hale getirebilir. Araştırmacılar, asetaminofen alan kişilerin "yüksek bir köprüden bungee jumping ile atlama" ve "iş yerinde bir toplantıda popüler olmayan bir konu hakkında fikrinizi söyleme" gibi etkinlikleri plasebo alanlardan daha az riskli olarak derecelendirdiğini buldu. İlacın kullanımı, insanların bir bilgisayarda sanal bir balonu şişirerek ödül kazanabilecekleri bir deneyde daha fazla risk almalarına neden oldu: Bazen çok ileri gittiler ve balon patladı.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde psikoloji doçenti ve çalışmanın ortak yazarı Baldwin Way, "Asetaminofen, riskli etkinlikleri düşündüklerinde insanlara daha az olumsuz duygu hissettiriyor gibi görünüyor - sadece korkmuş gibi hissetmiyorlar dedi. "ABD'deki nüfusun yaklaşık yüzde 25'inin her hafta asetaminofen almasıyla, risk algılamalarının azalması ve risk almanın artmasının toplum üzerinde önemli etkileri olabilir."

Çalışma, ağrı kesicilerin ve yaklaşık 600 başka ilacın ana bileşeni olan asetaminofenin, çoğu insanın aldığında dikkate almadığı psikolojik etkilere sahip olduğunu gösteren Way liderliğindeki bir dizi çalışmayı genişletiyor. Way ve meslektaşları tarafından yapılan önceki araştırmalar, asetaminofenin, incinme duyguları, bir başkasının ıstırabından kaynaklanan üzüntü ve hatta kendi sevinciniz dahil olmak üzere olumlu ve olumsuz duyguları azalttığını göstermiştir.

Way, şu anki çalışmayı Ohio State'te eski bir doktora öğrencisi olan Alexis Keaveney ve şu anda Oregon Üniversitesi'nde olan Ohio State'te eski bir profesör olan Ellen Peters ile gerçekleştirdi. Çalışma, Social Cognitive and Affective Neuroscience dergisinde çevrimiçi olarak yayınlandı.

Bir çalışmada, 189 üniversite öğrencisi laboratuara geldi ve 1.000 mg asetaminofen (baş ağrısı için önerilen doz) veya aynı görünen bir plasebo aldı. İlacın etkisini göstermesini bekledikten sonra katılımcılar, çeşitli faaliyetlerin ne kadar riskli olacağını düşündüklerini 1 ile 7 arasında derecelendirdiler. Sonuçlar, asetaminofenin etkisi altında olanların; bungee jumping, geceleri kasabanın güvenli olmayan bir bölgesinde yalnız başına eve yürüme, 30'lu yaşlarınızın ortasında yeni bir kariyere başlama ve paraşütle atlama dersi alma gibi aktiviteleri, plasebo almış olanlara kıyasla daha az riskli olarak derecelendirdiler.

Asetaminofenin risk alma üzerindeki etkileri de üç ayrı deneysel çalışmada test edildi. Bu çalışmalarda, 545 lisans öğrencisi, 2002 yılında geliştirilmiş olan ve araştırmacılar tarafından risk alma davranışını ölçmek için sıklıkla kullanılan bir göreve katıldı. Diğer araştırmacılar, bu görevde daha fazla risk almanın; alkol ve uyuşturucu kullanımı, emniyet kemeri olmadan araç kullanma ve hırsızlık dahil olmak üzere laboratuvar dışındaki riskli davranışları öngördüğünü göstermiştir. Görevde, katılımcılar bilgisayar ekranlarında bir balonu şişirmek için bilgisayardaki bir düğmeyi tıklatır. Her şişirdiklerinde sanal para alırlar. İstedikleri zaman durup parayı "bankalarına ekleyebilir ve bir sonraki balona geçebilirler. Ancak içerisinde risk var.

Way, "Balonu pompaladıkça, bilgisayar ekranınızda büyüyor ve büyüyor ve her pompayla daha fazla para kazanıyorsunuz," dedi. "Ama büyüdükçe, vermeniz gereken bir karar var: Pompalamaya devam etmeli ve patlarsa o balonla kazandığım parayı kaybedeceğimi bilerek, daha fazla para kazanabilecek miyim görmeliyim?". Asetaminofen alanlar için cevap şuydu: Pompalamaya devam edin. Sonuçlar, ilacı kullananların plasebo alanlardan daha fazla pompaladığını ve daha fazla patlamış balonları olduğunu gösterdi.

"Riskten kaçınıyorsanız, birkaç kez pompalayabilir ve sonra parayı çekmeye karar verebilirsiniz, çünkü balonun patlamasını ve paranızı kaybetmeyi istemezsiniz," dedi. "Ancak, balon büyüdükçe asetaminofen almakta olanlar için, balonun ne kadar büyüdüğü ve patlama olasılığı hakkında daha az endişe duyduklarına ve daha az olumsuz duyguya sahip olduklarına inanıyoruz." Way, sonuçların çeşitli gerçek yaşam etkileri olduğunu söyledi.

Örneğin, asetaminofen, ilk COVID-19 semptomları için CDC tarafından önerilen tedavidir. Way, "Belki de hafif COVID-19 semptomları olan biri, asetaminofen alıyorsa evini terk etmenin ve insanlarla buluşmanın o kadar riskli olduğunu düşünmeyebilir," dedi. Araba kullanmak gibi günlük aktiviteler bile insanlara, ağrı kesicinin kullanımıyla değiştirilebilecek risk algılama ve değerlendirme içeren sabit kararlar sunar. "Asetaminofen ve diğer reçetesiz satılan ilaçların aldığımız seçimler ve riskler üzerindeki etkileri hakkında gerçekten daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var" dedi.

Medikaynak Referanslar

“Effects of acetaminophen on risk taking” by Alexis Keaveney, Ellen Peters, Baldwin Way. Social Cognitive and Affective Neuroscience.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler