Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde sosyal medyanın da yardımıyla özellikle sağlık hakkındaki yanlış bilgilerin hızla yayılması, insan ve toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. 2013'ten 2016'ya kadar, HPV (insan papilloma virüsü) aşısı hakkında yazılan olumsuz bilgiler Danimarka medya kuruluşlarına yayılmıştır. Bu durumun sonucu olarak, binlerce kıza aşı yapılmamıştır.

Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışma için, Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nden araştırmacılar, Danimarka'daki HPV aşılama oranlarını incelemek için dört farklı zaman aralığına baktılar: aşının diğer aşıların yapılma düzeylerine ulaşması (2009); aşı hakkında olumsuz medya bilgilerinin başlaması (2013); olumsuz medya bilgilerinin yayılması (2015) ve halkı aşının güvenirliği konusunda rahatlatmak için ulusal bir kampanya (2017-2019). Yanlış bilgilendirme ile yayılan korkudan sonra aşılarda %50'lik bir düşüş olduğunu ve yaklaşık 26.000 Danimarkalı kızın aşılanmamış olduğunu buldular. Araştırmacılar, bu durumdan kaynaklı olarak, önlenebilir 180 serviks kanseri ve 45 ölüm vakasının beklendiğini söylediler. Araştırmacılara göre Danimarka'daki olay bir ülkenin aşı yanlış bilgilendirmesi ile nasıl başa çıktığını görmek için iyi bir örnek olaydır. Anekdot hikayeleri kullanarak, medya uç noktalardaki iddialar ve bilimsel gerçekler arasında yanlış bir eşdeğerlik yaratabilir.

Peki, yanlış bilgileri düzeltmek ve aşılamayı teşvik etmek ne kadar etkili oldu?

2017 girişimi aşılanma oranını biraz artırdı, ancak sayı hala yanlış bilgilendirme yapılmadan önceki aşılanma seviyesinin altında kaldı. Bu çalışma yanlış bilgilendirmenin verdiği zararın geri alınmasının ne kadar zor olduğunu vurgulamaktadır. Araştırmacılara göre durumun düzeltilmesi yavaş ve maliyetli bir süreç oldu. Ayrıca kaynaklar sağlık yararları için kullanılmak yerine, yanlış bilgi ile mücadele için kullanıldı. HPV aşıları güvenlidir ve servikal kanserlerin %90'ını önleyebilir. Kızların bu aşının en etkili olduğu zaman olan 11 ila 12 yaş arasında aşı olmaları tavsiye edilir. Araştırmacılar dünya çapında aşılama programlarına karşı en büyük tehditin yanlış bilgilendirme olduğunu düşünüyorlar. Aşılama miktarında ciddi oranda bir düşüş olduğu zamanlarda, neredeyse her zaman sorun aşının güvenliği ile ilgili toplumda oluşan bir korku durumudur. Bu başka birçok ülkede de oldu ve bunların hepsi asılsız güvenlik endişelerinden kaynaklanıyordu.

Medikaynak Referanslar

Mckiski, K. The Damage of Vaccine Misinformation. submitted HealthDay Magazine  January 23, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler