Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Nisan ortasında Birleşik Krallık'ta ilk SARS-CoV-2 Delta varyantı vakaları tespit edildiğinde, ülke açılmaya hazırlanıyordu. Aylarca süren karantina ve dünyanın en hızlı aşılama programlarından biri sayesinde COVID-19 vaka sayıları, hastaneye yatışlar ve ölümler hızla düşüyordu. İki ay sonra, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen varyant, üçüncü bir Birleşik Krallık dalgasını katalize etti ve hükümeti, başlangıçta 21 Haziran için planladığı toplumun tamamen yeniden açılmasını ertelemeye zorladı.

Birleşik Krallık'ta Delta varyantının şaşırtıcı derecede hızlı yükselişini gözlemledikten sonra, diğer ülkeler varyantın etkisi için hazırlanıyorlar. Avrupa ve Kuzey Amerika'dakiler gibi aşılara geniş erişimi olan ülkeler, aşıların Delta'nın kaçınılmaz yükselişini azaltabileceğinden umutlu. Ancak büyük aşı stoğu olmayan ülkelerde, özellikle Afrika'da, bazı bilim adamları, varyantın yıkıcı olabileceğinden endişe ediyor.

Belçika'daki Leuven Katolik Üniversitesi'nde (KU Leuven) evrimsel bir biyolog ve biyoistatistikçi olan Tom Wenseleers, "Bence, bu varyantı dışarıda tutmak gerçekten zor olacak diyor. "Global olarak tamamen yaygınlaşması çok muhtemel.

B.1.617.2 olarak da bilinen Delta, ilk olarak Hindistan'da Nisan ve Mayıs aylarında görülen şiddetli bir enfeksiyon dalgası sırasında tanımlanan bir viral soya aittir. Soy, ülkenin bazı bölgelerinde hızla yayıldı ve aşılara kısmi direnç belirtileri gösterdi. Ancak araştırmacıların, varyantın bu içsel özelliklerini, Hindistan'ın teyit edilmiş vakalarını günde 400.000'i geçen kitlesel toplantılar gibi diğer faktörlerden ayırması zordu.

Tam aşılı kişilerin delta ve delta plus varyantları hakkında endişelenmesi gerekiyor mu? İsrail'den gelen haberler evet anlamına gelebilir. Yine de, bu hastaların tamamen mi yoksa kısmen mi aşılandığının doğrulanmadığını not etmek önemlidir.

Wall Street Journal'a göre, yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık yarısı İsrail'de aşılanmış kişilerdi. Ön bulgular, delta varyantının İsrail'deki yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 90'ını oluşturduğunu ortaya koymuştur.

Mayıs ayında yayınlanan İngiltere Halk Sağlığı araştırmasına göre, tek doz mRNA aşıları, delta varyantı nedeniyle semptom geliştirme riskini yüzde 33 oranında azaltmıştır. İki dozdan sonra, mRNA aşıları delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalığa karşı yüzde 88 etkili bulunmuştur

"Trajedi, aşıların işe yaraması. Esasen, insanlar aşılanırsa, her hastaneye yatış, ölüm veya yoğun bakım ünitesine kabul önlenebilir. dedi Schaffner. "Şu anda enfekte olan ve hastaneye kaldırılan insanlar arasındaki yaş dağılımına bakarsak, başlangıçta olduklarından çok daha gençler. Bunun nedeni, çok sayıda yaşlı insanın aşılanmış olmasıdır. Nüfusumuzun aşılanmamış kısmı genç yetişkin yaş grubunda yoğunlaşıyor.

Delta varyantı ne kadar bulaşıcıdır?

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, nüfuslarının yaklaşık yüzde 43'ünü tamamen aşıladı. Ancak Delta varyantı son haftalarda Birleşik Krallık'ta daha yaygın hale geldiğinden, ülke COVID-19 vakalarında bir artış görüldü.

Delta varyantı geniş çapta yayıldıkça Hindistan'da vakalarda benzer bir artış görüldü. Uzmanlar, bunun bu varyantın daha bulaşıcı olmasından kaynaklandığını söylüyor.

Delta varyantı, 2020'nin sonlarında Birleşik Krallık'ta tanımlanan halihazırda oldukça bulaşıcı olan Alfa varyantından (B.1.1.7 olarak da adlandırılır) yaklaşık %60 daha bulaşıcı görünüyor.

İngiltere ve İskoçya'dan elde edilen ön kanıtlar, Delta ile enfekte olan kişilerin hastaneye yatma olasılığının Alpha ile enfekte olanlara kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık'taki Delta varyantının vakaları her 11 günde bir kabaca ikiye katlanıyor. Ancak Wenseleers, yeterli aşı stoğuna sahip ülkelere hastane başvurularındaki yavaşlamanın güven vermesi gerektiğini söylüyor. Yakın tarihli bir İngiltere Halk Sağlığı araştırması, bir doz aşı yaptıran kişilerin aşılanmamış bireylere kıyasla hastaneye yatma olasılığının %75 daha az olduğunu ve tamamen aşılananların hastaneye yatırılma olasılığının %94 daha az olduğunu bulmuştur.

Birleşik Krallık gibi, genomik sürveyansta bir dünya lideri olan Danimarka da Delta varyantının neden olduğu vakalarda - diğer çoğu Avrupa ülkesinden çok daha az olsa da - istikrarlı bir artış gördü. Albertsen, varyantın Danimarka'da baskın hale gelmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu söylüyor, ancak umut, aşılama, gözetim ve gelişmiş temas takibi yoluyla varyantın genişlemesinin yavaşlatılabilmesidir.

Medikaynak Referanslar

"Delta Coronavirus Variant: Scientists Brace For Impact". Nature.Com, 2021, https://www.nature.com/articles/d41586-021-01696-3. Accessed 30 June 2021.

"COVID-19 Delta Variant: What You Need To Know". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/the-covid-19-delta-variant-heres-everything-you-need-to-know#How-contagious-is-the-Delta-variant?. Accessed 30 June 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler