Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aşıların virüse karşı yüzde 100 etkili olmadığı kabul edilmektedir bu nedenle COVID-19 pozitif çıkacak az sayıda aşılı insan olabilir. Aşının mutlaka enfeksiyona karşı koruma sağlamadığı da bilinmekle birlikte COVID-19'dan ciddi hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı korumaktadır.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen olimpiyatlara giden bazı sporcular, COVID-19 test sonuçları pozitif çıkması sonucu rekabet dışı kaldılar. Ancak doktorlar, bu pozitif test sonuçlarına şaşırmıyor. Aşıların her zaman SARS-CoV-2 pozitif sonuç almaktan alıkoymayacağını söylüyorlar ancak aşıların neredeyse her durumda, hastalığı veya en azından aşı olmadan sahip olacakları kadar hasta olmalarını engellediğini ekliyorlar.

Philadelphia'daki Temple Üniversitesi Eczacılık Okulu'nda klinik profesör ve bulaşıcı hastalıklarda klinik eczacılık uzmanı olan Dr. Jason Gallagher, aşılı kişilerde hala COVID-19 vakaları görmemizin iki nedeni olduğunu söylemiştir.

"Birincisi daha bariz olanı. Bir aşı insanların yüzde 90 ila 95'inde işe yarıyorsa, bu yüzde 5 ila 10'unda işe yaramadığı anlamına geliyor demiştir. "Yeterli sayıda insan aşılanırsa, bu etkililik düzeyi yayılan bir virüsü bastıracaktır ancak ne yazık ki şu anda o düzeye yakın değiliz."

Gallagher, ikinci nedenin daha karmaşık olduğunu söylemiştir. "Aşılar, hastalığı önlemede enfeksiyonu engellemekten daha fazla etkilidir demiştir. "Enfeksiyon hafif veya asemptomatik olabilir ve insanlar buna sahip olduklarını bile bilmeyebilirler. Olimpiyat takım(lar)ı ise, insanların izole edilebilmeleri ve sahip olduklarını asla bilemeyecekleri enfeksiyonları araştırmak için test yapmışlardır."

Gallagher, "Aşılar çoğunlukla insanları enfeksiyondan değil, hastalık geliştirmekten korur" diye eklemiştir.

COVID-19'a karşı koruma sağlamak

Herhangi bir aşı, en azından bir düzeyde koruma sağlar.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 65 yaş ve üstü tam aşılı yetişkinlerin COVID-19 ile hastaneye yatırılma olasılığı aşılanmamış kişilere göre yüzde 94 daha az. Kısmen aşılanmış kişilerin hastaneye yatma olasılığı yüzde 64 daha az.

"Tam veya kısmen aşılanmış kişiler, aşısızlara göre yüzde 40 daha düşük ortalama viral RNA yüküne, yüzde 58 daha düşük ateş riskine ve daha kısa bir hastalık süresine sahiptirlerdir." demiştir teletıp tabanlı uygulama TeleMed2U'nun kurucu ortağı ve baş sağlık görevlisi Dr. Javeed Siddiqui Healthline'a verdiği demeçte. "Semptomatik ve şiddetli hastalığa karşı aşı etkinliğinin, ilk dozdan 14 gün sonra yüzde 52 ve ikinci dozdan 1 hafta sonra yüzde 95 olduğu varsayılmıştır."

Doktorlar rakamların yalan söylemediğini söylüyorlar. Aşılanmış insanlar neredeyse hastalanmazlar ve hayatta kalırlar. Waltham, Massachusetts merkezli Wolters'ta klinik işler kıdemli direktörü Dr. Matthew Weissenbach, "Aşılı bireylerin COVID-19 için pozitif test sonucu alması hala mümkün olsa da, aşılar ciddi hastalıkları, hastaneye kaldırılmayı veya ölümü önlemede neredeyse mükemmel dedi. Kluwer Health, "COVID-19 testi pozitif çıkan aşılı bireylerin büyük çoğunluğu, asemptomatik olmasını bekleyebilir veya sadece hafif semptomlar yaşayabilir." diye belirtmiştir

Delta varyantıyla mücadele

Artan COVID-19 vaka oranlarındaki bir diğer büyük faktör de mutasyondur.

World Clinic tıbbi direktörü ve Beyaz Saray Tıbbi Birimi eski direktörü Dr. William Lang, "Daha bulaşıcı olduğu için dünya çapında baskın hale gelen delta varyantı ile aşılar, orijinal suşlar için yüzde 95'e karşılık yaklaşık yüzde 65'lik bir etkinliğe sahip demiştir.

"Bu, aşı olan kişilerin yüzde 35'inin enfekte olacağı anlamına gelmiyor. Bu, aşılanmamış birine kıyasla semptomatik bir enfeksiyon geliştirme riskinin yüzde 65 oranında azaldığı anlamına geliyor diye açıklamıştır. "Belki daha da önemlisi, yoğun bakım ünitesine yatış veya ölüm olasılığını yaklaşık yüzde 100 azaltır."

Lang, üç koruma seviyesi olduğunu söylemiştir:

  • belirlenmesi zor olan herhangi bir enfeksiyona karşı koruma
  • semptomatik enfeksiyona karşı koruma
  • semptomlar gelişse bile kötü sonuçlara karşı koruma, ki Lang bunun aşıların ana görevi olduğunu söylemiştir.

Lang, "Aşı ne olursa olsun, asla mükemmel değildir diye eklemiştir. "Hastaneye yatırılanların bu kadar küçük bir kısmını düşündüğümüzde, muhtemelen çoğunun bağışıklığı azaltan veya duyarlılığı artıran başka sağlık sorunları bulunmaktadır."

New York City'deki MiDoctor Urgent Care'in kurucu ortağı ve tıbbi direktörü Dr. Christina Zhang, verdiği demeçte, sonunda COVID-19'un ortadan kalkmasının tek bir yolu olduğunu söylemiştir.

Salgını durdurmanın tek yolu toplu ve hızlı aşı olmaktır demiştir. "Aşılanmamış her bir kişi, COVID-19 virüsünün kopyalanması ve mutasyona uğraması için potansiyel bir ev sahibidir. Aşılar, COVID enfeksiyonuna kıyasla çok daha az yan etkisi ile güvenlidir. Hastanelerde gözlemlediklerim buzdağının sadece görünen kısmı. Hastalar sadece COVID enfeksiyonundan değil, aynı zamanda hastalığın komplikasyonlarından da hayatlarını kaybediyor veya kalıcı olarak sakat kalıyor. İnsanlar COVID geliştirdikten aylar sonra felç, kalp krizi, emboli, aşırı yorgunluk ve nefes almada zorluk geliştirebiliyor."

Medikaynak Referanslar

"Vaccinated, Unvaccinated COVID-19 Positive Tests". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/why-theres-a-big-difference-between-a-vaccinated-and-unvaccinated-person-testing-positive-for-covid-19#Battling-the-delta-variant. Accessed 16 Aug 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler