Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geniş çaplı yeni bir araştırmaya göre, aşırı kilo sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra sosyal ve fiziksel etkilerle depresyona yol açıyor. İngiltere’de yetişkinlerden dörtte biri obez, gitgide daha fazla çocuk bu durumdan etkileniyor, obezite küresel bir sağlık sorunu haline geliyor. Obezliğin fiziksel sağlık üzerindeki tehlikeleri iyi bilinmekle birlikte, artık zihinsel sağlık üzerindeki etkilerinin önemi de keşfedilmektedir.

İnsan Moleküler Genetiği’nde yayınlanan yeni çalışmanın kanıtlarına göre, vücut kitle endeksinin yüksek olması depresyona yol açmaktadır. Bu çalışmada toplumsal etkiler ve damgalanma gibi psikososyal faktörler ve metabolik rahatsızlıklar gibi fiziksel faktörler ile vücut kitle endeksi yüksekliği arasındaki nedensel ilişkiyi araştırmak için Mendel Randomizasyonu denilen genetik analiz kullanılmıştır. İlişkili rahatsızlıklar arasında yüksek kan basıncı, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık yer almaktadır.

Exeter Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, İngiltere Biobank'taki 145000’den fazla katılımcıdan elde edilen genetik veriler ayrıntılı zihinsel sağlık verileriyle birlikte incelenmiş, vücut kitle endeksi yüksekliği ile ilişkili genetik varyantlar analiz edilmiştir. Klinik zihinsel sağlık anketiyle depresyon, anksiyete ve sağlık durumunun seviyeleri değerlendirilmiştir.

Vücut kitle endeksi yüksek kişilerde depresyonun gelişmesi ile ilgili yollar araştırılırken, önceden keşfedilmiş genetik varyantların iki seti mercek altına alınmıştır. Bir gen seti insanları daha şişman ama metabolik olarak daha sağlıklı hale getirmektedir, yani vücut kitle endeksi yüksekliği ile ilişkili yüksek kan basıncı ve tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkların gelişme ihtimali düşüktür. Analiz edilen ikinci gen seti ise insanları daha şişman ve metabolik olarak sağlıksız hale getirmektedir, yani vücut kitle endeksi yüksekliği ile ilişkili yüksek kan basıncı ve tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkların gelişme ihtimali yüksektir. Araştırmaya göre, iki genetik varyant seti arasındaki fark çok azdır, yani bu demek oluyor ki yüksek depresyon oranları ve sağlığın kötüleşmesinde fiziksel ve sosyal faktörler birlikte rol oynamaktadır.

Obezite ve depresyon günümüzde iki ana küresel sağlık sorunudur ve bu çalışma vücut kitle endeksi yüksekliğinin depresyona neden olduğuna dair en güçlü kanıtları sunmaktadır. Fiziksel veya sosyal faktörlerin nedensel ilişkide rol oynayıp oynamadığını anlamak zihinsel sağlık ve esenliğin iyileştirilmesi yönünde etkin stratejiler inşa etmeye yardımcı olabilir. Araştırmamıza göre metabolik sağlık durumundan bağımsız olarak, şişmanlık daha yüksek depresyon riskiyle ilişkilidir. Bulgulara göre, fiziksel sağlık ve toplumsal damgalanma gibi sosyal faktörlerin tümü obezite ve depresyon arasındaki ilişkide rol oynamaktadır. Dolayısıyla, kilo vermeleri için insanları teşvik etmek hem zihinsel hem fiziksel sağlıklarına faydalı olacaktır.

Medikaynak Referanslar

High BMI causes depression – and both physical and social factors play a role by University of Exeter. August 9, 2021. https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210809144059.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler