Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerikada yapılan bir çalışmada, her gün çok sayıda şekerli gazoz ve enerji içeceği tüketenlerin kalp hastalığı ve kanser gibi nedenlerden daha erken yaşlarda ölmesi daha muhtemel olabileceğine işaret edilmektedir. Aşırı miktarda gazoz ve enerji içeceği tüketiminin;

  • Kalp hastalıklarından ölüm riskini %31,
  • Kanserden ölüm riskini %16,
  • Herhangi bir nedenden ölüm riskini ise %28

arttırdığı bulunmuştur.

ABD’de nüfusun yaklaşık yarısı günde en az bir şekerli içecek tüketmektedir. Boston’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda bir beslenme araştırmacısı olan Vasanti Malik, e-postayla yaptığı açıklamada "Şekerli içecekler yerine özellikle su gibi sağlıklı içecekleri tercih etmek, sağlığı geliştirmek ve uzun ömrü sağlamak için iyi bir strateji olurdu." dedi.

Araştırmacıların 18 Mart'ta Circulation’da yayınladıkları makaleye göre; Amerikan tipi diyette gazlı içecekler, enerji içecekleri ve diğer şekerle tatlandırılmış içeceklerin tek başlarına büyük ilave şeker kaynağıdır ve tüketimleri son on yılda azalmış olsa da, son yıllarda tekrar hafifçe yükselmiştir ve tipik bir yetişkin bu içeceklerden günde yaklaşık 145 kalori almaktadır.

Çalışma, şekerli içeceklerin doğrudan sağlık sorunlarına neden olabileceğini veya nasıl erken ölüme neden olabileceğini kanıtlamak için tasarlanmamıştır; ancak araştırmacılar, eklenmiş şekerlerin ve bu içeceklerdeki kalorilerin bir rolü olduğunu düşünüyor.

Vasanti Malik, insanların gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekleri içtiklerinde diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik sağlık sorunları için daha yüksek risk oranlarına sahip olabileceklerini söylüyor. Ayrıca bu insanlar obeziteye katkıda bulunan yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve felç riskinin yanı sıra, daha fazla toplam kalori tüketiyorlar.

Malik, şekerli içeceklerde görülen kanser riskinin artmasında başta meme ve kolon kanseri olmak üzere diyetle ilişkili kanserlerin baş rol oynadığını söylüyor

Yapay şekerle tatlandırılmış içecekler bu şekerli içeceklerle yer değişitirilmeli mi?

Araştırma ekibi, yapay şekerle tatlandırılmış içeceklerin şekerli içeceklerin yerine kullanılabileceğini, ancak yine de yapay şekerle tatlandırılmış içeceklerin de yüksek tüketiminin teşvik edilmemesi gerektiğini belirtti. Bunun nedeni, şekerli içeceklerin yoğun tüketicilerinin günde bir kez yapay olarak tatlandırılmış bir içecekle sınırlandırılmasının, erken ölüm riskinde hafif bir düşüşe bağlı olmasıdır. Bununla birlikte, günde dört veya daha fazla yapay olarak tatlandırılmış içecek içen kadınlar, çalışmadaki diğer kadınlardan daha yüksek ölüm riskine sahiptir.

Analiz verileri sağlık çalışanları takip çalışmasındaki 37.716 erkek ile hemşirelerin çalışmasındaki 80.647 kadından elde edildi.

Hemşirelerin çalışmasında 34 yıllık takipte, toplamda 23.432 kadın ölümünün;

  • 4.139'u kalp sorunları ve
  • 8.318'i kanser sebepliydi.

Sağlık çalışanlarının 28 yıllık çalışmasında 13.004 erkek ölümünün;

  • 3.757’si kalp sorunları ve
  • 4.062’si kanser sebepliydi.

Çalışma yazarı, yapay olarak tatlandırılmış içecekler ile ölüm riski arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bu çalışmanın sonuçlarının, diğer ABD yetişkinleri için neler olacağını temsil etmeyebileceğini de vurguladı. Buna rağmen Tufts Üniversitesi'ndeki Friedman Beslenme Bilimi ve Politikası Okulu'ndan araştırmacı Nicola McKeown, bu sonuçların gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerin zararlı olduğunu kanıtlamaya yettiğini belirtti. McKeown günlük soda, spor ve diğer şekerli içecek tüketicilerinin bu içecekleri büyük ölçüde azaltmaları gerektiğini söyledi ve "Bu içecekler sağlığa yararlı olamaz." şeklinde uyardı.

Medikaynak Referanslar

Long-Term Consumption of Sugar-Sweetened and Artificially Sweetened Beverages and Risk of Mortality in US Adults Vasanti S. Malik, Yanping Li, An Pan, Lawrence De Koning, Eva Schernhammer

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler