Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Fizyolojide önde gelen uzmanlar, bunun yerine, bir kişinin parmak ucu ve gözünden sıcaklık ölçümü yapmanın, önemli ölçüde daha iyi ve daha güvenilir bir okuma sağlayacağını ve ateşi olanların belirlenmesine yardımcı olacağını öne sürdüler.

Bir insan fizyoloğu ve sıcaklık regülasyonu uzmanı olan Profesör Mike Tipton tarafından yönetilen çalışma, Experimental Physiology'de yayınlandı.

Çalışma dört temel faktör buldu:

  • Tek başına ateş, hastalığın iyi bir göstergesi değildir - virüsle enfekte olmuş kişilerin hepsinde ateş yoktur ve ateşlenenlerin çoğunda, hastaneye kaldırıldıktan sonra ateş gelişmez;
  • Cilt sıcaklığının ölçülmesi, derin vücut ısısının (ateşte yükselen) doğru bir tahminini vermez. Derin vücut ısısının doğrudan ölçülmesi pratik değildir;
  • Yüksek ateş, derin bir vücuttan alınmış olsa bile, bir kişinin Covid-19'a sahip olduğu anlamına gelmez;
  • Biri parmak, diğeri göz olmak üzere iki sıcaklık ölçümü almak, ateşin neden olduğu derin vücut sıcaklığındaki artışın daha iyi ve daha güvenilir bir göstergesi olacaktır.

"Pandeminin hayatımızın her alanında yıkıcı bir küresel etkisi oldu ve maalesef karşılaştığımız son salgın olma olasılığı düşük. Bir bireyin ateşi olup olmadığını ölçmek için doğru ve hızlı bir yöntem geliştirmemiz çok önemli. " diyor Profesör Tipton.

Yeni çalışma, bir kişinin parmak ucu ve gözünden sıcaklık ölçümü yapmanın önemli ölçüde daha iyi ve daha güvenilir bir okuma sağlayacağını ve ateşi olanların belirlenmesine yardımcı olacağını savunuyor.Derin vücut sıcaklığındaki bir değişiklik, potansiyel bir hastalığı gösteren bir derece kadar küçük bir artışla, hastalığın teşhisinde kritik bir faktördür.

Hastanelerde yaygın olarak kullanılan derin vücut ısısını tespit etmenin birçok yöntemi çok pahalı, invaziv ve hastaneler dışında yaygın olarak kullanılmak için zaman alıcıdır. Profesör Tipton şunları söyledi: "SARS salgını sırasında, 2003 yılında, hızlı, etkili bir toplu tarama yöntemine ihtiyaç vardı ve kızılötesi termografi, güvenilirliğine ilişkin endişelere rağmen, köşe taşı ölçümü haline geldi ve olmaya devam ediyor."

Alın sıcaklığını üç farklı kızılötesi termometre ile karşılaştıran 1000 kişilik bir 2005 araştırması, 31°C ile 35.6°C arasında değişen farklı sıcaklıklar verdi. Kızılötesi termometre ölçümleri tek başına 2°C'ye kadar değişiyordu. Başka bir çalışmada, kızılötesi kullanılarak test edilen 500 kişinin yüzde 80'inden fazlası yanlış negatif sonuç verdi.

Cilt sıcaklığındaki bu tür farklılıklar, kişinin yakın zamanda egzersiz yapıp yapmadığı, enfeksiyonu, güneş yanığı veya yakın zamanda alkol alması, kişinin tarayıcıya ne kadar yakın durduğu, havanın ne kadar sıcak veya soğuk olduğu, kişinin yağ oranı ve hatta tansiyonu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Medikaynak Referanslar

"Surface Temperature Scanner Is An Unreliable Way To Detect Fever Associated With Covid-19". News-Medical.Net, 2021, https://www.news-medical.net/news/20210118/Surface-temperature-scanner-is-an-unreliable-way-to-detect-fever-associated-with-Covid-19.aspx. Accessed 9 Feb 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler