Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bağışıklık hücreleri vücudumuzun güvenlik kuvvetidir ve olay mahalline hızlı ulaşmaları gerekir. Araştırmacılar bağışıklık hücrelerinin enerji üretimini ve böylece invazyon güçlerini artıran yeni bir protein keşfetti. Bu sonuçlar bağışıklık tepkilerini iyileştirme ile birlikte hücrede enerji düzenlenmesi konusundaki anlayışımızda devrim yaratabilir.

ISTA (Institute of Science and Technology Austria) grubundan Profesör Daria Siekhaus ve Dr. Shamsi Emtenani bağışıklık hücresi invazyonunu için gereken enerjiyi neyin yönettiğini araştırdı.
Bağışıklık hücrelerinin enerji üretimini artıran ve böylece doku invazyonu için gereken gücü sağlayan iki katlı bir program keşfettiler. Bu yeni yolun daha önce çalışılmamış bir protein tarafından yönetildiğini saptayarak ona Atossa adını verdiler. Meyve sineği ile deney yapan araştırmacılar memelilerdeki benzer proteinlerin aynı işlevi sergilediğini gösterdi. Baş yazar Emtenani ‘Bu çalışmanın insan fizyolojisine yeni bakış açısı getirme potansiyeli var, çünkü insan vücudundaki birçok hücrede enerji üretimini artırmak çok önemlidir’ demiştir.

Atossa enerji üretimini arttırıyor

Hücreler için dokulara ulaşmak enerji açısından maliyetlidir. Bağışıklık sistemi hücre içi güç merkezi olan mitokondriyi kullanarak enerjiyi artırır. Mitokondri şeker gibi çeşitli bileşenleri enerjinin hücresel birimi olan adenozin trifosfata (ATP) dönüştürür. Araştırmacılar Atossa proteininin mitokondrinin enerji üretme kapasitesini düzenleyen ve geliştiren döngüyü yönettiğini keşfetti.

Siekhaus ‘Atossa hem gaz pedalı hem de vites değiştirme işlevi görüyor. Mitokondriuma daha fazla yakıt gönderilmesine yardımcı olan iki metabolik enzimi aktive ediyor ve mitokondriyi daha yüksek bir vitese geçiriyor. Bu vites değişimi, Atossa'nın bir RNA helikaz olan Porthos proteininin düzeyini artırmasından kaynaklanıyor. Daha sonra Porthos translasyon yoluyla protein üretimini sağlayan makinelerin montajına yardımcı oluyor’ diye açıklamıştır.

Araştırmacılar meyve sineği embriyolarında Atossa yokluğunda hücre göçünün azaldığını saptadı. Atossa sadece öncü hücrelerde gereklidir. Bu öncü hücreler yolu açmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak Atossa gibi bir ana düzenleyici sadece meyve sineklerinde bulunmaz. Gerçekten de araştırmacılar, memeli genlerinin meyve sineği proteininin işlevinin yerini alabileceğini gösterdi. Atossa, enerji üretiminin düzenlenmesi için kilit öneme sahip olabilir. Bağışıklık hücrelerinde antikor üretimi ve beyaz kan hücrelerinin özelleşmesi ile de ilgilidir. Atossa benzeri proteinler beyin hücrelerinde de bulunmaktadır.


Medikaynak Referanslar

Atossa -- The protein queen commanding cell invasion, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler