Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Illinois Teeknoloji Enstitüsü'nde Beslenme Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, rafine karbonhidratların yerine taze avokado içeren yemeklerin açlığı önemli ölçüde bastırabileceğini ve aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde yemek memnuniyetini arttırabileceğini öne sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde şişmanlık oranları artmaya devam ederken, Illinois Tech'in bulguları basit diyet değişikliklerinin açlığın yönetimi ve metabolik kontrolün sağlanmasında önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Nutrients dergisinde yayınlanan yeni araştırmada, bütün ve yarı taze Hass avokado'ların altı saatlik bir süre boyunca tokluk hissettirmesinin altında yatan fizyolojik etkileri değerlendirildi. Araştırmacılar bu etkileri 31 kilolu ve obez erişkinde randomize üç kollu çapraz bir klinik çalışmada değerlendirdiler. Bu diyet değişikliklerinin ayrıca düzenli bir günlük diyete sağlıklı yağlar ve lifler ekleyerek diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini daha da azalttığı, insülin ve kan glukoz değerlrini sınırladığı da gösterildi.

Obezitede Karbonhidratlar Mercek Altında

Beslenme Merkezi Direktörü Britt Burton-Freeman, "Obezitenin ana nedeni olarak yıllardır yağlar hedeflenmiştir ve şimdi karbonhidratlar iştah düzenleme ve kilo kontrolündeki rolleri nedeniyle inceleme altına alınmıştır. İştahı yönetmek için en uygun yemek kompozisyonu söz konusu olduğunda "her bedene uyan bir çözüm yoktur. Ancak, farklı popülasyonlardaki gıda kimyası ve bunun fizyolojik etkileri arasındaki ilişkiyi anlamak iştah kontrolü ile şişmanlık oranlarını azaltmak için fırsatlar ortaya çıkarabilir, kişiselleştirilmiş diyet tavsiyelerine bizi bir adım daha yaklaştırıyor." şeklinde konuştu.

Araştırmada, avokado içeren öğünlerin yalnızca açlığın önemli ölçüde azalmasına ve katılımcıların ne hissettiğinin artmasına neden olmadığı, aynı zamanda PYY adlı bir bağırsak hormonunun fizyolojik yanıtının önemli bir elçisi olduğu bulundu.

Medikaynak Referanslar

Lanjun Zhu, Yancui Huang, Indika Edirisinghe, Eunyoung Park, Britt Burton-Freeman. Using the Avocado to Test the Satiety Effects of a Fat-Fiber Combination in Place of Carbohydrate Energy in a Breakfast Meal in Overweight and Obese Men and Women: A Randomized Clinical Trial. Nutrients, 2019; 11 (5): 952

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler