Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Genel olarak bilinen, ikizlerin ya iki yumurta ve iki spermin iki ayrı embriyo yarattığı çift yumurta ikizleri ya da bir embriyonun her çocuk için normal gelişimini sürdürmeden önce ikiye böldüğü tek yumurta ikizlerinden oluştuğudur. Her bir sperm hücresi babanın DNA'sının yarısını içerir. Fakat spermden sperme özdeş değildir, çünkü her insan ailesinden gelen genetik materyalin bir karışımıdır ve her seferinde bu tam DNA setinin biraz farklı bir çeşidi spermin içine bölünür. Bazı spermler, çocuğun bir erkek çocuğa dönüşmesine neden olan babanın Y kromozomunun bir kopyasını içerirken, bazıları ise bir kız çocuğuna dönüşmesine neden olan babanın X kromozomunu taşır.

Avustralyalı araştırmacılar, annenin DNA'sının her iki bebek için aynı olduğu, ancak babanın DNA'sının her iki ikizde farklı olduğu bir yumurta ve iki spermden ortaya çıkan ikinci bir ikiz vakası tanımladılar.

Bir buçuk yumurta ikizler olarak adlandırılan bu ikizler olağanüstü nadir görülüyor. Rapor edilen diğer tek vaka 2007 yılında ortaya çıkmıştır. Bu rapor, tek yumurta ya da çift yumurta ikizlerinin dışında üçüncü tür ikizlik durumunun olduğunu onaylıyor.

Brisbane'de yaşayan ve şimdi 4 buçuk yaşında olan Avustralya ikizleri vakasında, annenin yumurtası, bir X kromozomu taşıyan bir spermle ve bir de Y kromozomunu taşıyan bir spermle döllenmişti. Hamileliğin erken döneminde yapılan ultrason, her iki fetüste de aynı plasentayı paylaştığını gösterdi, doktorlar, fetüslerin tek yumurta ikizi olduğunu varsaydılar.

Ancak sekiz hafta sonra yapılan ultrasonda, tek yumurta ikizlerinde imkansız olduğu düşünülen bir çocuğun erkek, diğerinin kız olduğunu gördüklerinde, bunun olağanüstü bir şey olduğunu düşündüler.

Araştırmacılar, döllenmeden sonra yumurtadan alınan DNA ve iki spermin bölündüğünü ve daha sonra üç embriyo oluşturmak için ayrıldığını söylüyorlar. Bunlardan ikisinde, canlı embriyo yapmak için yeterli yumurta DNA'sı ve sperm DNA'sı vardı. Sadece sperm DNA'sı ile kalan embriyo, uygun değildi.

Doktorlar Bebekleri Yakından Takip Ediyor

Araştırmacılar erkek ve kız çocuklarda, annelerinin DNA'sının yüzde 100'ünü ortak buldular, fakat taşıdıkları baba DNA'sı sadece yüzde 78 oranında aynıydı. Birinde ambigus genitale doktorların dikkatini çekti.

Araştırmacılar bu olgunun doktorların inandığından daha yaygın olup olmadığını görmek için 968 çift yumurta ikizleri ve ebeveynleri ile ilgili uluslararası bir veri tabanını incelediler. Hiçbiri aynı düzeni göstermedi.

İki spermden elde edilen tuhaf DNA kombinasyonu nedeniyle, doktorlar ikizlerin üreme organlarının kansere karşı savunmasız olabileceğinden endişe duyuyorlar. Kızın yumurtalığında bazı değişiklikler olduğu ortaya çıktı, bu yüzden yumurtalıkları çıkarıldı. Erkeğin ise testisleri ultrason takibi ile izleniyor.

Medikaynak Referanslar

M.T. Gabbett et al. Molecular Support for Heterogonesis Resulting in Sesquizygotic Twinning, N Engl J Med 2019; 380:842-849.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler